VI. Uluslararası Özkan Mert Onur Ödülleri

VI. Uluslararası Özkan Mert Onur Ödülleri

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

Dünya Barış Günü anısına, SANAT ve BARIŞ Konferansı ve VI.Uluslararası Özkan Mert Onur Ödülleri Töreni, 23 Eylül 2023, Cumartesi günü Saat: 14.00 de İstanbul, Feneryolu, Uluslararası Lions Merkezi, Tarihi Kilercibaşı Köşkü’nde gerçekleştirildi.

Uluslararası Lions Merkezi, Tarihi Kilercibaşı Köşkünde Oyuncu, yönetmen, yazar Tamer Levent ve 26. Dönem İstanbul Milletvekili Mimar Gülay Yedekçi’nin katıldığı SANAT ve BARIŞ konulu Barış Konferansı’nın ardından yapılan 6.Uluslararası Özkan Mert Onur Ödülleri Töreni kalabalık bir davetli topluluğu tarafından izlendi.

Tamer Levent, barış-sanat ikilemindeki konuşmasında sanatın yaşam değerlerinin tümünün içinde yer aldığını, örneklerle vurgularken; dinleyicilerle karşılıklı diyalog kurarak, sanatçı kavramını irdeledi.

Mimar Gülay Yedekçi, Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti kurarken sanata verdiği değeri anlattı. Sanata destek verilmesi gereğini, sanatçıların adil ve hür biçimde sanatlarını icra edebilmesinin önünün açılmasını, sanatın birleştiriciliğinin ve insanlığın ortak dili olduğunun altını çizdi.

VI. Uluslararası Özkan Mert Onur Ödüllerini alanlar titizlikle UNESCO ve TC. Kültür Bakanlığının “Yaşayan İnsan Hazineleri” kriterlerine göre Artshop Yayıncılık, Fikirtepe Lions Kulübü, Fikirtepe SanataEvet Branch Lions Kulübü, Nicomedia Akademi Derneği ve Uluslararası Özkan Mert Ödülleri Seçici Kurulu tarafından belirlendi.

VI.Uluslararası Özkan Mert Onur Ödülleri Töreni moderatörlüğünü Vedat Akdamar, sunuculuğunu Dilek Alp üstlendiler.

VI. Uluslararası Özkan Mert Onur Ödüllerini alanlar

 • Şiir Onur Ödülü: Duran AYDIN
 • Edebiyat Ödülü: Metin TURAN
 • Çeviri Ödülü: Volkan HACIOĞLUDeniz Dağdelen DÜZGÜN
 • Bilim Onur Ödülü: Prof. Dr. Nur URFALIOĞLU
 • Doğa Edebiyatı Ödülü: Leyla Zeynep BAKKALBAŞI
 • Gastronomi Onur Ödülü: Şef Tolgar MİRELİ
 • Kültürel Miras Ödülü : Tarihi Pandeli Restoran adına Özay ÇINAR
 • Müzik Onur Ödülü: Renan KOEN
 • Tiyatro Ödülü : Mehmet KONUK
 • Sinema Onur Ödülü: Gülsen TUNCER
 • Karikatür Ödülü: Piyale MADRA
 • Fotoğraf Ödülü: İsa ÇELİK
 • Özel Onur Ödülü: FİLENİN SULTANLARI – Türkiye Voleybol Federasyonu (Sanem MERT Anısına)

Özcan Mert Hakkında ;

Özcan Mert; 21 Ekim 1944’de Erzurum’da doğar.

İzmir Namık Kemal Lisesi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sinoloji Bölümü (Sinoloji, Orta Asya Türk tarihi hakkında özellikle Çin’i konu alan ve araştıran bir bilim dalıdır) mezunudur. Şiir yazmaya İzmir’de başlar.

Ankara’da, üniversitedeyken 68 olaylarının sıcak günlerini yaşar. Çıkar çıkmaz yasaklanan ‘Kuracağız Her Şeyi Yeniden’ (1969) adlı ilk şiir kitabıyla, 60 kuşağının protestocu öncü şairlerinden olur.

Lund Üniversitesinde Drama/Tiyatro/Film dersleri alır. 1981’den sonra İsveç Devlet Radyosunda Türkçe Yayınlar Bölümünde program yapımcısı, İsveç Kültür Bakanlığında danışman olarak çalışır ve 1973’ten sonra yaşamını İsveç, Türkiye ve Tayland’da sürdürür..

Demokrat İzmir gazetesinin Atilla İlhan’ın yönettiği sanat sayfasında ilk şiirleri yayınlanır.

1969 yılında ‘’İkinci Yeni Şiir Hareketine karşı’’ Ant dergisinde yayımlanan bildiriye; Ataol Behramoğlu, İsmet Özel ve Süreyya Berfe ile birlikte imza koyar..

Şiirleri uluslararası antolojilerde yer aldı. 1990 yılında Yunus Nadi Ödülünü ve İlhan Demiraslan Şiir Ödülü ile “Gurbetçi Ozanlar” Ödülünü alır.

Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, Türk-PEN Yazarlar Derneği, İsveç Yazarlar Birliği, İsveç Gazeteciler Sendikası, İsveç PEN Tutuklu Yazarlar Komitesi aktif üyesidir.

*****

Önceki

25 Eylül 2023 Pazartesi Günün Sergisi

Sonraki

Altın Koza’da Ödüller Sahiplerini Buldu

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar