Üçüncü Uluslararası Gordion Yarı Maratonu Tanıtıldı

Üçüncü Uluslararası Gordion

Yarı Maratonu Tanıtıldı

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

  • Üçüncü Uluslararası Gordion Yarı Maratonu, Dünya Miras adayımız Gordion Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde tanıtıldı.

Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) Koordinatörlüğünde 19 Nisan’da yapılacak Üçüncü Uluslararası Gordion Yarı Maratonu’nun tanıtım toplantısı Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

3. Gordion Yarı Maratonu ve 10K Koşusu’nun Lansman Toplantısı, Başkent Ankara’da Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde, Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi’nin (POTA) projesi kapsamında, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından, geleneksel hale getirilen (UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Gordion Antik Kenti’nin ana listeye alınmasında büyük pay sahibi olacak) Gordion Yarı Maratonu her sene olduğu gibi POTA tarafından Antik Kent etrafında çizilecek rota üzerinde düzenleniyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Adayı Gordion Antik Kenti’ne dikkat çekmek için gerçekleştirilen toplantıda Anadolu Medeniyetler Müzesi Müdürü Yusuf Kıraç, Polatlı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Veli Keskin, Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Thommass Zimmerman, Maraton Türkiye Organizasyon Grubu’ndan Şule Çınar konuşmacı olarak yer aldılar.

Misafirler Gordion Antik Kenti’nin Unesco Dünya Mirası Asıl Listesi’ne alınması konusunda yürütülen çalışmalar, Gordion Antik Kenti’nin tarihi önemi ve Gordion Yarı Maratonu konusunda bilgilendirildiler. Lansmanda; Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Yusuf Kıraç, Eski Milletvekili Bülent Yahnici, Emekli Vali Yardımcısı Selahattin Ekremoğlu, Kara Harp Okulu Dernek Başkanı Sadık Mermer, Unima Türkiye Merkez Başkanı Şafak Poyraz‘ın yanı sıra vatandaşlar da yer aldılar.

Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç, konuşmasında ‘’Polatlı gönüllülerinin ve yıllardır tarihi alanlarda birlikte çaba harcadığımız dostların yanımızda olması bizlerin gücüne güç katmıştır. Katılan ve bu alanların hak ettiği yere taşımamıza destek veren herkese teşekkür ederim.’’ diyerek, yol aldıkları uzun süreçte kendilerini destekleyenlere minnetini iletti.

Gordion Yarı Maratonu bu yıl 17 – 19 Nisan tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce sporcuya ve sporsevere Polatlı’da ev sahipliği yapacak.

Maratonu’na dair bilgi almak isteyen vatandaşlar www.maratongordion.com adresi üzerinden organizasyona dair ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

*****

 

Önceki

8 Şubat 2020 Cumartesi Günün Sergileri

Sonraki

Tiyatro Kare’nin Şubat Ayı Proğramı Belli oldu

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar