SO Art Project’den “Mucizevi yansımalar”

SO Art Project’den

“Mucizevi yansımalar-2019″

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

SO Art Project “Mucizevi Yansımalar-2019’’ sergisiyle bir kez daha sanatla farkındalık yaratıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Taksim’deki Cumhuriyet Sanat Galerisi Maksem “Mucizevi Yansımalar-2019” isimli farkındalık projesine ev sahipliği yapıyor.

Türk Kanser Derneği açmış olduğu “Mucize evi=Mucizevi” ile kanser hastalarına tedavi süresince gerekli olan tüm konfor olanaklarını, çalışanlarıyla birlikte sıcacık bir ortamda konaklama imkanı yaratıyor. TKD Başkanı Burak Duruman, erken teşhis ve hastalığı bilinçli yönetme konularında yaptıkları pek çok farkındalık çalışmasının yanı sıra ‘Sanatla Farkındalık Yaratmanın’ gücüne inanarak “Mucizevi Yansımalar” projesine katılarak önemli bir evrensel bakış ortaya koyup örnek teşkil ediyor

2o Kasım akşamı sergi açılışına yoğun ilgi gösteren İstanbullu sanatseverler, kokteyl sırasında sanatçılarla tanışma ve fotoğraf çektirme imkanı bulurken; davetliler, basın mensupları, sosyal toplum kuruluşlarının yoğun kalabalık oluşturduğu Maksem’de eserler ilgiyle izleniyor.

SO Art Project’in “Mucizevi Yansımalar’’ sergisi, ressam Sema Tecen ve yönetmen Orhan Cesur tarafından fikir yaratımı oluşturulan, temasıyla sanatla farkındalık yaratma misyonunu taşıyan bir proje. Geniş kapsamıyla, anlatımıyla görmüş olduğu yoğun ilgi dolayısıyla sergiyi daha önce gezen binlerce insanda bıraktığı düşünsel etkilerle, önemle işaret edilen bir proje olma özelliğini sürdürüyor.

Projede her iki sanatçının farklı devinimlerin aynı zeminde buluşmasını yansıtan, sorgulayan ve sorgulatan Avangard birer çalışması bulunuyor. Sema Tecen, entelasyonunda sanatçı ve kadın gözüyle konuya derin, düşünsel bir bakış açısı getirirken, Orhan Cesur, “Kendime Mektuplar” adıyla çektiği kısa filmde; deneysel bir yaklaşım üzerinden bir kadının iç dünyasından geçmiş, bugün ve yarın vurgusu yaparak konuyu işliyor.

Projede 56 SO Art sanatçısının katılımıyla 100’ün üstünde eseri yer alıyor. Resim, heykel, seramik, fotoğraf, kumaşla tasvir, çağdaş çini, ebru ve tezhip gibi çeşitli disiplinlerdeki özgün çalışmalar kendi içlerinde temalara ayrılıp her biri farklı konsept oluşturan olan Maksem odalarında sergileniyor.

Mucizevi yansımalar’’ başlığının alt satırlarında yer alan; “Sende dünyayı değiştirecek güce sahip bir kadın var ve sen asla kaderinin esiri değilsin, çünkü sen hayal edebildiğinden çok daha fazla değerlisin, yansıt mucizeni!” cümlelere inancım sonsuz.

SO Art Project “Mucizevi Yansımalar-2019’’ sergisinde mucizevi farkındalık konusunda özgün bir eserimle yer almanın gururunu taşıyorum. Yakın zamanda kaybettiğimiz Neslihan Tay’ın “Kendinizi sevin en çok da sol bacağınızı sevin’’ mesajından etkilenerek oluşturduğum “Sol bacağınızı sevin’’ isimli eserimle, sanatımla farkındalık yarattığım inancındayım.

Projenin farkındalık oluşturma kısmında Türk Kanser Derneği işbirliğiyle Meme kanseri, erken teşhis ve korunma yollarıyla, hastalığı bilinçli yönetme konularına, “Sanatla Farkındalık Oluşturma’’ bağlamında konferans, söyleşi ve etkinliklerle dikkat çekiliyor.

*****

Read Previous

Ç.Ü.’nde “Dünyada ve Türkiye’de Sanat” paneli

Read Next

22 Kasım 2019 Cuma İDSO Konseri CRR’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: