So Art Project & Muhteşem Proje

So Art Project & Muhteşem Proje

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

  • “Mucizevi Yansımalar” Farkındalık Projesi Sergisi , Kethüda Hamamı Sanat Galerisi’nde 4 Kasım Pazar gününe kadar gezilebilecek.

SO ART Mucizevi Yansımalar Farkındalık Projesi; İstanbul Ortaköy Kethüda Hamamı Sanat Galerisi’nde 23 Ekim Salı 2018 Saat 18.30’da muhteşem bir açılışla, sanatsever ve sağlık severlerle buluştu. Proje’nin ikinci teması ‘’Bana olmaz demeMEMELİ!’’ sloganıydı.

Ekim ayının ‘’Meme Kanseri Farkındalık ‘’ayı olması nedeniyle ‘’Sen eşsiz mucizelerle donatılmış en büyüleyici varlıksın. Sen kadınsın! Sen annesin! Ve hayal edebildiğinden çok daha değerlisin.’’ Cümleleriyle SO Art Project’in ortaya koyduğu MUCİZEVİ YANSIMALAR yönetmen Orhan Cesur ve Sema Tecen tarafından gerçekleştirildi. Proje, SO ART ve Kanser Derneği işbirliğiyle hayat buldu.

İstanbul’un en muhteşem Tarihi mekanlarından olan Kethüda Hamamı’nda açılan ‘’Mucizevi Yansımalar’’ farkındalık projesinde ana temada her yönüyle kadın olgusunu ele alındı. Sergi boyunca film, söyleşi, film ve panellerle ‘’yaşamda, sanatta fark yaratma’’ çok yönlü olarak incelenmekte.

‘’Sadece yaşamış olmak mi önemli olan? Bazıları için belki ama asıl olması gereken, yaşarken başkalarının hayatında yaratabildiğin “farktır; yaşamak! Yaşarken başkalarının hayatına kattığın fark, yaşadığın hayatın,hangi değerde olduğunu gösterir’’ Sözünden hareketle, yaşamlarında sanat ve kanser konusunda farkındalık yaratanlar aynı çatı altında buluştu.

Fizikci, ressam Sema Tecen ’’SO Art Mucizevi Yansımalar Sanat ve Farkındalık Projemizde bir ilk gerçekleşti. “El Orfelinato” da kişisel sergiyle bütünleştirdiğimiz SANAT VE FARKINDALIK çalışmamızı karma sergiye taşıdık. İki ortak eserimizle bizzat sanatçıların arasına katıldık. Ben ve Orhan Cesur, biz ikimiz sanatçıyız aynı zamanda. Birinci eserimiz; mucizenin yansımasını simgeleyen, önemli bir felsefesi olan houte couture bir elbise “Yaratılış” Tasarımı bana ait, filmi Orhan Cesur yaptı. İkinci eser ise ‘’Kazananlar Kulübü Özel Koleksiyonu’’ Fikir ve tasarım bana; film ‘’ Kendime Mektuplar’’ Orhan Cesur’a ait. SO Art Project’i kuran iki sanatçı olarak, tam bir uyumla, ortak akıl, tek yürekle ortaya koyduğumuz, dünyada bile örneği az olan ortak sanatımıza ve sonuçta ortaya çıkan eserlerimize olan ilgi için teşekkürlerimizi iletiyoruz.” dedi

Yönetmen, Orhan Cesur’Mucizeler bugün de yansımaya devam ediyor.Mucizevi Yansımalar sanat ve farkındalık projesine böylesi bir ilginin olması, sanatın topluma ulaşması, insanlara dokunabilmesi ve buradaki şahane eserlerin gün ışığı gibi mucizevi yansımaları gerçekten mutlu ediyor. Mucizesini yansıtmış sanatçılarımızdan destekler geliyor.Her yönüyle sanat, toplum, insan, farkındalık olgularına önem veren herkesi bekliyoruz. SoArt Project, 52 büyük yürekli sanatçı ve Türk Kanser Derneği’yle gurur gecemiz oldu. Beş yüzyıllık bu muhteşem mekanın duvarlarında mucizeler yansıdı o gece ve yaklaşık 800 kişiyi ağırladı tarihi Ortaköy Kethüda Hamamı. Mucizevi Yansımalar “anlamlı dev proje” söylemini sonuna kadar hak ettiğini gösterdi. Büyük yürekli sanatçılarımız verdikleri muhteşem destekle, Türkiye’de sanatın “SAF SANAT” olgusuyla ortaya konduğunda, insanlara ve topluma nasıl ulaşıp dokunabildiğini herkese gösterdiler. Bu harika projeye katkısı olan herkese sonsuz teşekkürler.’’ dedi.

Sergi 4 Kasım Pazar gününe kadar devam ediyor. Mutlaka görülmeli…

*****

Read Previous

“Cumhuriyet’in Işığında Beşiktaş”

Read Next

2 Kasım 2018 Cuma Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: