Şampiyon Türk Kadınları

Şampiyon Türk Kadınları

Harika Ören Yazdı

Eylül ayına müthiş bir galibiyetle girdik. Türkiye, ilk defa dev ekranlardan bir voleybol maçını tek yürek izledi. Dünya Barış Günü’nde Milli Voleybol KadınTakımımız Filenin Sultanları Avrupa Şampiyonası’nda kupayı aldı.

Gururumuz Eda Erdem Dündar, Gizem Örge; gururumuz Ebrar Kararkurt, Melissa Vargas; gururumuz Hande Baladin, Zehra Güneş; gururumuz Cansu Özbay, Aslı Kalaç; gururumuz İlkin Aydın, Ayça Aykaç, Elif Şahin; gururumuz Simge Aköz, Kübra Akman, Derya Cebecioğlu ve Teşekkürler Daniela Santarelli. Türkiye Cumhuriyeti‘ne büyük bir onur bahşettiniz.

Milli oyuncumuz Zehra GüneşBiz Türk Kadınları olarak, Atatürk’ün gösterdiği yolda ışık tutarak yol almanın mutluluğunu yaşıyoruz’derken; Gizem Örge babasının “Ben yokken bu takımın her başarısında babam beni ağlayarak aradı. Bir gün sen de orada olacaksın kızım’’ demişti . “Türkiye tarih yazarken kızın da burada baba!’’ diyerek babasına seslendi.

Melissa Vargas smaçlara uçarken nefesimizi kesti .

Dünyanın en iyi voleybolcuları arasında yer alan “Sizler tribün ve ekran başlarında, sahada biz! Birlikte savaştık ve kazandık! Bu şampiyonluk güzel ülkemiz için” diyen değerli sporcumuz Ebrar Karakurt ayrıca SosyalBen Vakfı ve Nike’ın katkılarıyla açtığı bir akademinin sahibi. Karakurt “Sadece bir kız çocuğunun bile hayatına dokunmak benim için tarif edemeyeceğim kadar anlamlı’’diyerek yoksul mahalle okullarında Kız Voleybol takımları oluşturarak çalışıyor. Amacı, dezavantajlı bölgelerde, spora erişimi olmayan kızlara yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak üzere ortam oluşturmak ve voleybol eğitimi verirken Sosyal sorumluluk projeleriyle malzemeleri ucuza mal etmek. Kullanılmış kıyafetlerin toplanarak bunlardan voleybol filesi üretilme projesi konuya en güzel örnek olarak gösterilebilir.

Filenin Sultanları kupayı kucakladıklarında “Bıraktım geldim evimi geride/ Adımı aldılar, kan karıştı tenime/ Demişti anam bana; Buz olsan da erime/Kaldırdım Dünyayı, Dertlerimin yerine’’ şarkısını hep bir ağızdan söylediler.

Avrupa Şampiyonu A Milli Kadın Voleybol takımımız İstanbul Havalimanı’nda hava Trafik Kontrol Kulesi’nden yapılan kutlama mesajıyla karşılandılar. Tüm zamanların en iyi, milli takımı, kadınca yaşamın gittikçe zorlaştığı Türkiyemin muhteşem kadınları, asaletli duruşları sonsuz azimleriyle bizleri İstiklal Marşı okunurken gururla akan sevinç gözyaşlarına boğdular. Gözümüzden dökülen her yaş damlası helal olsun sizlere!

Kadınlarımız Cumhuriyetimizin 100. Yılını taçlandırmaya devam ediyorlar. Briç Milli takımımız World Bridge Champıonships 2023’de Dünya ikinciliğini alırken; Atina’da düzenlenen 13-15 yaş Artistik Yüzme Dünya Gençler Şampiyonası’nda Türkiye Yüzme Federasyonu Milli Takım sporcularımız takım halinde finale kaldı.

Milli Haltercimiz Cansu Bektaş Dünya Halter Şampiyonası’nda üçüncülüğü alırken; Sabriye Şengül Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan Vendetta Profesyonel Dünya Kick Boxing Şampiyonluk ISKA Kemer Maçı’nda Avusturyalı rakibi Christin Fedller’i yenerek ikinci kez dünya şampiyonu oldu.

Milli yüzücümüz Sümeyye Boyacı, İngiltere’de Para Yüzme Dünya Şampiyonası’nda Bronz Madalya kazanarak, 2024 Paris Olimpiyatı kotasının da sahibi oldu. İngiltere Avrupa Masa Tenisi Şampiyonası finalinde milli sporcumuz Kübra Korkut Altın Madalyaya layık görüldü.

Cumhuriyet Kadınları, Atatürk’ün Kızları tarih yazdılar ve yazmaya devam edecekler.

Ne yazık ki çağımızda olması gerekenleri doğru yapma, doğru görme ve takdir etme yolundaki çabalar, modası geçmiş fikirlerle dolu kafaların direnciyle karşılaşmaya devam ediyor. Kadını öteleyen, iteleyen, hor gören varsa bu zaferleri karalamak için mazeret bulmasın, sağduyu ve farkındalıkla değerlendirsin lütfen.

Dünyanın saygıyla gıpta ederek dahiliğini kabul ettiği liderimiz Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet’in ilk yıllarında Kurtuluş Savaşı’nda erkeğiyle omuz omuza savaşan Türk kadınının yerini “Ey Kahraman Türk Kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın!’’ diyerek belirler.

Toplumun aydınlık yüzü kadınlar; heyecan ve azimle karanlığı aydınlatma yolunda daima yürüyecek, yol gösterici olacaklar. Sporcularımızı gönülden kutluyor, bize yaşattıkları gurur karşısında minnetle eğiliyorum.

9 Eylül 2023 İzmit

Önceki

Adana’yı Altınkoza Heyecanı Sardı

Sonraki

11 Eylül 2023 Pazartesi Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar