ÖNCÜ KADINLARIMIZ SERGİSİ 10.YILINI KUTLUYOR

ÖNCÜ KADINLARIMIZ SERGİSİ 10.YILINI KUTLUYOR

ÖNCÜ KADINLARIMIZ projesi, ressam Ülkü Cılızoğlu küratörlüğünde kalıcı ve gezici bir müze olarak hazırlanmıştır. Basın danışmanlığını yazar, ressam Harika Ören’in yaptığı sergi Türkiye tarihinde iz bırakmış öncü kadınları yaşatmak ve yeni nesillere tanıtmak amacını taşımaktadır.
En uzun soluklu sergi olarak Türkiye genelinde 20. Kez açılan olan ‘’Öncü Kadınlarımız’’ Cumhuriyet tarihimize isimlerini altın harflerle yazdırmış, ilklere öncülük etmiş kadınların; değerli usta sanatçıların kişisel kurgularıyla, özgün teknikleriyle resmedilerek ele alındığı, görsel bir sunum oluşturmaktadır. Basın Danışmanlığı yazar, ressam Harika Ören yaptığı sergi Türkiye tarihinde iz bırakmış Öncü Kadınları hatırlatmak, unutturmamak, anmak misyonunu üstlenmiştir.
Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi Salon Maltepe‘de açılan serginin açılışını Maltepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Zeynep Hayman ve küratör Ülkü Cılızoğlu birlikte yaptılar. Serginin açılışında konuşan Ülkü Cılızoğlu; “10. yılımızda 20. Sergimizi açmanın gururunu yaşıyoruz. Yeni sanatçılar ve eserlerle sergimiz büyümeye devam etmektedir. Arzumuz serginin kalıcı müze olmasıdır. Bunun için belediyelerle görüşmelerimiz sürmektedir” dedi. Katılımcı 33 Öncü Ressam sanatçıya, 10. Yıl plaketini sundu..
Mesleklerinde ilk olan kadınlar, tarihte kahramanlıklar göstermiş kadınlar ve ilk sanatçı kadınların 51 adet tablosundan oluşan sergiye eserleriyle katkıda bulunan 33 sanatçı; Ayşe Erkan, Alev Demirkesen, Aysel Şener Erez, Ayten Akgürbüz, Ayten Durukan, Azniv Çoban, Aşupha Esen, Başak Tiryakinakip, Belma Akdağ, Bensen Ünlüoğlu, Canan Arabacı, Cahide Topaloğlu, Ceyda Ildıroğlu, Dilek Mumcuoğlu, Dilek Çelik, Harika Ören, Kuzey Ulufer, Meliha Özer, Mine Özkul, Meryem Kılınç, Mine Arasan, Mine Bağ, Nadire Sönmez, Nilgün Karatopraklı, Nur Ulubil, Necla Sayacı, Rezzan Tosun, Rahime Halide Soysal, Rahime Dizdaroğlu, Öznur Kesler, Simay Bodur, Sevcan Birgören, Ülkü Cılızoğlu, Tülin Atabay ve Ziya Yılmaz’dır.
Sergi akşamında Kadıköy Fasıl Restaurant’ta düzenlenen gecede “Öncü Kadınlarımız” Sergisinin 10. yılı kutlamaları devam etti.
Sergi 20 Ocak 2020 Pazartesi öğle Saat 12.00’ye kadar gezilebilir.

Haber: ………Harika Ören

Fotoğraflar: Harika Ören – Deniz Tokgöz

Önceki

18 Ocak Cumartesi, Günün Sergileri

Sonraki

REKREASYON DERNEĞİ’NDE NÖBET DEĞİŞİMİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar