“Öncü Kadınlarımız” Bandırma’da

“Öncü Kadınlarımız” Bandırma’da

Haber : Harika Ören

           Türkiye’nin Öncü Kadınları’nı Türkiye ve Dünya’da tanıtmak, yaşatmak ve gezici müze oluşturmak amacıyla hazırlanan ‘’Öncü Kadınlarımız’’ Resim Sergisi’nin 22. si  Bandırma Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde 9 Mart 2018’de açıldı.

8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergi, Bandırma Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde Ülkü Cılızoğlu küratörlüğünde sanatseverlerle buluştu. Basın Danışmanlığını Harika Ören’in yaptığı ‘’Öncü Kadınlarımız’’Karma Resim Sergisi 40 ressam tarafından yapılan 50 eserden oluşmakta; yeni yapılan Öncü Kadın eserleriyle sergiye yeni sanatçılar katılmaya devam ediyorlar.

Öncü kadınlarımız sergisinin açılışını yapan Bandırma Belediye Başkan yardımcısı Sami Türkmen 8 Mart günü kutlanırken unutulmamalı; bu gün haklı mücadelelerine sahip çıkmaya çalışan bir gurup emekçi kadının katledildiği bir gündür. Anma ve mücadele günüdür’’ dedi ve   sergideki eserler hakkında ayrı ayrı bilgi aldı.

Sergi açılışında bulunan sanatçılardan Mine Özkul ; ‘’Öncü kadınlarımız  konsept sergisi ilk olarak  27 Ekim 2009 Madison Hotel Art Gallery( İstanbul-Taksim) de başladığı sanat yolculuğuna bu kez Bandırma’da devam ediyor.  Türkiye tarihinde iz bırakmış Öncü Kadınlar’ı yaşatmak, yeni nesillere tanıştırmak, unutturmamak  amacıyla Türkiye’nin çeşitli illerinde halkla buluşmaya devam ediyor.  Tarihimize isimlerini altın harflerle yazdırmış, ilklere öncülük etmiş kadınlar; sanatçı arkadaşlarımızın kişisel  kurgularıyla ve özgün teknikleriyle resmedilerek tuvallerde yaşatılıyor.’’ Dedi.

Öncü kadınlarımız sergisinde kahraman kadınlar( Nene Hatun, Satı Kadın, Kara Fatma, Şerife Bacı); ilk meslek sahibi kadınlar ( Dr. Safiye Ali, Muhtar Gül Esin, Heykeltraş Sabiha Bengütaş, Avukat Süreyya Ağaoğlu); ilk sanatçı kadınlar (Afife jale, Semiha Berksoy, İdil Biret, Suna Kan); başarı öyküleri izlenmeye değer ilkler (Sabiha Gökçen, Keriman Halis, Mihri Müşfik) gibi isimler yer aldıkları tuvallerde görsel bir sunum oluşturuyor.

40 eser ile açıldığı her yer ve ilde sanatseverlerce akına uğrayan ve büyük ilgi gören Öncü Kadınlarımız sergisi eserlerini yapan sanatçılar; Ayten Akgürbüz, Ayten Durukan, Ayşe Erkan, Azniv Çoban, Aysel Erez, Aşupka Esen, Başak Tiryakinakip, Belma Akdağ, Bensen Ünlüoğlu, Canan Doğruer, Ceyda Ildıroğlu, Dilek Bölükbaşı, Dilek Nadas, Esra Alkan, Frida Vinci, Harika Ören, Kuzey Ulufer, Mediha Tekin, Meryem Kılınç, Meliha Özer, Mine Özkul, Mine Arasan, Mine Atabay, Mine Bağ, Mücella Balyemez, Nadire Sönmez, Nilgün Karatopraklı, Nur Ulubil, Necla Sayacı, Öznur Kesler, Rahime Halide Soysal, Rahime Dizdaroğlu, Seran Tepeoğlu,  Simay Bodur, Tülin Atabay, Ülkü Cılızoğlu ve   Ziya Yılmaz’dır.

*****

Serginin Açılış Videosunu izlemek için TIKLAYINIZ

*****

*****

Önceki

‘’BEN ANADOLU’’ Resim Sergisi

Sonraki

‘Bir Gazinin Renkleri, Dostları’

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar