NİL&ART ‘’Sevgiliye Mektuplar’’ Sergisiyle açıldı

NİL&ART ‘’SEVGİLİYE MEKTUPLAR’’

Sergisiyle açıldı.

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

NİL&ART, “Sevgiliye Mektuplar” adlı karma sergiyle İstanbul sanat dünyasına ‘’Merhaba’’ dedi.

Kadıköy yeni bir sanat galerisi kazandı. Nilgün Karatopraklı, atölye çalışmalarının da yapılacağı butik sanat galerisini 15 Şubat Cumartesi günü Saat 15.00 de Yeldeğirmeni’nde açtı.

NİL&ART – Wonderful&ART elbirliğiyle hazırlanan ‘’Sevgiliye Mektuplar’’ etkinliğinin Kreatif direktörü ressam Nilgün Karatopraklı ve Art koordinatörü ressam, yazar Harika Ören tarafından organize edildi.

Sanat, edebiyat ve basın dünyasının ilgi gösterdiği sergiye eser ve mektuplarıyla; Ayten Akgürbüz, Şahnaz Yılmaz,  Eyüp Büyükbostancı, Sevgi Ünal, Harika Ören, Vuslat Karatopraklı Seçkin, Nilgün Karatopraklı, Ülkü Cılızoğlu, Recai Oktan ve M.Yahya Efe katıldılar.

Nilgün Karatopraklı ‘’ Sanatsal ve edebi yaratıcılığını ortaya koymak isteyenler için’’ SEVGİLİYE MEKTUPLAR’’ dedik; 15 Şubat 2020’de sevgimizi mektuplara dökerek, desenleyerek, şahlandıralım istedik. SEV-Gİ iki heceli ama kocaman bir sözcük. İçine neleri, kimleri almaz ki. Öylesine yüce gönüllüdür ki, hayallerimiz, aşklarımız, özlemlerimiz renkli bir yumak gibidir, içinde; sevgili Eşim, karım, kocam, kızım, oğlum, evladım, annem, babam, kardeşim, torunum, dostum, başlıklarıyla gönül çelenlerimize yarenlik eder.” diyen Karatopraklı ‘’ Sanatçıları ve yazarları bu başlıklar altında mektuplar yazmaya davet ettik. ‘’ diye sözlerini bitirdi.

Serginin Art Koordinatörü Harika Ören “Fark yaratan bir sergiyle başlangıç yapmak istedik. Doğru bir iş yaptığımızı gördüğümüz ilgiden anlıyoruz. Resim aslında desen-renk ikilisinden oluşan bir anlatım şeklidir. Resimsel söylev ile yazınsal dili ilişkilendirdik. Katılımcılarımız duygularıyla sergimizdeler. Seçici olmak zorundaydık bu konuda zorlandığımızı ifade etmeliyim.’dedi ve kaliteyi belli bir düzeyde tutmak için sergiyi, on kişi ile sınırlandırmayı uygun gördüklerini söyledi.

Mektup’un geleneksel kültürümüzde önemini yitirdiği dönemde; Efecehaber Gazetesi sahibi M.Yahya Efe’nin eşine; gazeteci yazar Recai Oktan’ın ve Sevgi Ünal’ın torunlarına; Vuslat Karatopraklı Seçkin’in kızkardeşine; ressam galeri sahibi Şahnaz Yılmaz’ın kaybettiği anne-babasına yazdığı mektuplar kadar, sergide yer alan bir asker mektubu da okuyanları duygulandırdı.

Ressam Ayten Akgürbüz’ün karakalem işi, Ülkü Cılızoğlu’nun tablo üzerinde yer alan şiiri, etkinlik yapımcıları Nilgün Karatopraklı ve Harika Ören’in yağlı boya tabloları ilgiyle izlendi.

Gazeteci ve Yazı Dükkanı Akademik Etkinlikler Derneği kurucusu Recai Oktan, anlamını değerli bularak derneğini temsilen el yazısı çalışmayla katıldığı ‘’Sevgiliye Mektuplar’’ da satışa koyduğu eserini alacak olan kişinin eğitimini üstlendikleri lise öğrencilerine destek olacağını belirtti.

‘’Kağıt Batik’’ ve ‘’Tablo Halılar’’ konseptli sergileriyle tanınan Eyüp Büyükbostancı, sergiye iki işiyle katıldı. Sanatçı yeni basılan ‘’Sırası mı şimdi sensiz olmanın’’ adlı şiir kitaplarını imzaladı.

Avrupa’da iki sergiye katılan, yeni dönen Şahnaz Yılmaz ayağının tozuyla katıldığı etkinliğin farklı bir amaç taşıyor olmasını önemseyerek; özlemlerini daima duyacağı evebeynlerine yazdığı mektupla sergide yer aldı.

Sevgi Ünal’İzmarit ‘’ isimli hikaye kitabının ilk imza gününde tükendiği anlatırken, mutluluğunu yüzünden okumak mümkündü.

Konuklar arasında bulunan “Resimlerini satmayan tek ressam’’ ünvanını taşıyan Işık Üniversitesi Öğretim üyelerinden İsmail Avcı ve Sanat Tasarım Gazetesi Yayın Yönetmeni Doçent Dr. Ümit Gezgin sergideki işleri inceledikten sonra; sembol haline gelen mektupların desenle harmanlanarak bir sevgi gününde sunulmasının ayrıcalığına hayran kaldıklarını belirterek, katılımcıları kutladılar. Süreklilik arz etmesi dileğinde bulundular.

“Sevgiliye Mektuplar” 22 Şubat akşamına kadar (Gündüz 13.00-19 Saatleri arasında) NİL&ART‘ta sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Nil&Art Atölye, galeri, dövme stüdyosu; Yel Değirmeni, Rasim Paşa mahallesi, Duatepe Sokak Numara 4 Kadıköy/İstanbul.

İletişim Telefonu : 0534 877 00 66

*****

Önceki

“Bitmesin İSTANBUL” Venüs Sanat’ta açıldı

Sonraki

Ana Dergi Şubat/2020 ayı etkinliği yapıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar