Nejdet Vergili ve “Sessiz Hayaller”

Nejdet Vergili ve “Sessiz Hayaller”

Haber : Harika Ören

  • Nejdet Vergili “Sessiz Hayaller” başlıklı sergisiyle 22 Mart’ta  Galeri Selvin’de sanatseverlerle buluşuyor.

“Resimlerim; günümüzün saçma sapan gerçeklerine ve her şeye rağmen var olmanın,  iyi durabilmenin, özgürlüğün ve sessiz zamanların resimleridir. Gökyüzünün denizlerin ve toprağın resimleridir.” diyen Nejdet Vergili , 1954 Bafra doğumlu olup, 1980 yılında (TGSO-Beşiktaş) Marmara Güzel Sanatlar Akademisi’ni birincilikle bitiren bir sanatçımızdır.

2007 yılından itibaren İtalya’da çalışmalarına ağırlık veren Floransa, Roma ve  Venedik’te  sergiler açan sanatçı; 2010 yılında İtalya’da değişik şehirlerde kısa aralıklarla açtığı sergilerle adından sıkca ve çokca  bahsettirdi.

Sanatçı, zaman ve yer kavramlarının adeta boyut değiştirdiği, biraz da soyutlaştığı resimlerinde kendi coğrafyasındaki izlerden yola çıkarak daha büyük bir haritada yolculuk yapmaya çalışıyor. O’nun bu soyut sayılabilecek atmosferler içindeki kahramanları ”modern yaşamlar” ın kıyılarında her şeye rağmen güçlü duruyorlar. Sadece  dostluk şarkıları söyleyerek, sanki hayatın içinde akıyorlar ve hayatın anlamının özgürlüğüne izleyenleri  davet ediyorlar.

Vergili; hayal ve gerçeği bir arada boyarken algılama ve değerlendirme zenginliğinde beraberinde getiriyor ve izleyiciyi can evinden yakalamayı başaran nadir sanatçılarımızdan biri oluyor.

En son,  2014 Plazzo Capponi-Canigiani-Floransa/2015 Contemporary İstanbul- Galeri Selvin- İstanbul/ 2015 Galleria FYR-Chiostro dei Frari-Venedik, Tensostruttura Area palasport-Trebaseleghe-Padova/Villa Romanin Jacur-Salzano-Venedik/2016 Art Stuttgart Sanat Fuarı-Galeri Selvin/Aqua Art Miami Sanat Fuarı-ABD’de açtığı sergilerden sonra sanatçının  yeni sergisi 22 Mart‘ta Galeri Selvin‘de açılıyor. Sergi 16 Nisan 2017’ye kadar izlenebilir.

*****

Önceki

ÇANAKKALE ZAFERi…

Sonraki

22 Mart Çarşamba GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar