Ve Tanrı Michelangelo’yu Yarattı…

Ve Tanrı Michelangelo’yu Yarattı…

Harika Ören Yazdı

Yazdığı şiirler kuşkularının, mektupları sert ve geçimsizliğinin, eserleri zekasının tanığıydılar.

Defasında hayran kalınan, sivri dili ve huyu yüzünden korkutucu olan Michelangelo Buanarroti (1475-1564) Leonardo da Vinci‘den (1452-1519) yirmiüç yaş küçüktü ama ondan kırķbeş yıl daha uzun yaşadı.

Michelangelo, Floransa’nın usta sanatçısı Domaniç Ghirlandio‘nun atölyesine çırak olarak girdiğinde onüç yaşındaydı.

15 yaşında keskiyi ilk defa eline aldı ve eski antika mermer yontularını son derece ustaca kopyalamak başladı. Floransa hamisi Muhteşem Lorenzo‘nun bahçesinde Kır Tanrısı‘nın kil kopyasının kırışık yüzüne modelden uzaklaşarak özgün bir ifade kattı. Ağız, diş ekledi. Muhteşem Lorenzo şaşkınlıkla bakıp güldü ve “Eski yaşlı insanların dişlerinin birkaçını hep eksik olduğunu bilmelisin” diyerek Michelangelo‘yu uyardı. Hemen kil figürünün dişlerini eksilere yenileyen çocugun azmini gören Lorenzo (1449-1492) O’na Medici ailesinden biriymiş gibi sahip çıktı.

Michelangelo Buonarroti

Michelangelo otuz yaşındayken çağının başlıca ustaları arasında görülüyor, kendi alanında zekası Leonardo da Vinci‘nin zekasına denk kabul ediliyordu.

İki dev sanatçı Floransa Kent Yönetiminin meclis duvarına tarihi bir sahne yapmaları teklifini kabul ettiler. Sanat Tarihi açısından üstünlük yarışması gibi görülen dramatik oluşum ne yazık ki yapıtın yarım kalmasıyla son buldu.

Leonardo 1506’da Roma’ya dönerken, Michelangelo heyecanını kamçılayan yeni bir projeye yöneldi.

Figürlerinizi tasarlayarak mermerlerini kestiren ve bunun için mermer ocaklarında zamanını harcamadan çekinmeyen Michelangelo, mermere son derece gerçekçi olarak olduğu, neredeyse canlanacak kadar gerçek olan heykellerini konuşurdu.

Michelangelo Musa’nın Hükmü Heykeli

1515’de İki yıldır üzerinde çalıştığı, büyük bir özen ve dikkatle yonttuğu Musa heykelini tamamladığında geri çekilip eserini baştan ayağa süzdügünü ve “Haydi! Konuşsana!” diye haykırarak çekicini heykele fırlattığı yazar, Giorgio Vasari. Bu Musa heykelinin boynunda bulunan küçük sıyrıgın hikayesidir.

Sanatının tüm İtalya ‘da değil tüm dünyada eşi benzeri olmayan Michelangelo duvarları Botticelli, Ghirlandaio ve önceki kuşağın ünlü sanatçıları tarafından yapılmış Sistina Şapeli tavan resimlemesi siparişini -gerçek ressam olmadığını heykel sanatçısı olduğunu öne sürerek- almak istemedi.

Papa II.Julius bu işin O’nun tarafindan yapılması konusunda kararlıydı.

Michelangelo, şapele kapandı. Kurulan devasa iskeleler üstünde sırtüstü yatarak, tek başına dört yıl çalıştı.

Sıradan bir ölümlünün hayal bile edemeyeceği bir beden gücüyle, geliştirdiği taslakları şapelin tavanına fresko olarak boyadı.

O geniş yüzeyi yardımcısız, zihinsel, bedensel çabası ve ustalığı, sonsuz hayal gücüyle dehasını ortaya koyarak tamamlayıp kendinden sonrakilere geniş bir ufuk açan, tüm dünyayı şaşkınlığa uğratan görkemli bir tasarımı insanlığa armağan etmiştir.

Sistina Şapeli tavan resimlemesi

Zaman içinde mum isi ve tozla kirlenen tavan 1980’lerde temizlenince, renklerin parlaklığı, figurlerin canlılığı tüm görkemiyle ortaya çıkmıştır.

Ve Tanrı Adem’i Michelangelo‘nun eliyle yaratmış; ilk insanın Tanrı’nın eliyle derin uykudan uyanırcasına gözlerini baba sevgisiyle dolup taşan yüze çevirmesini muhteşem çizgi ve renkleriyle gerçek kılmıştır.

Tanrısal olarak nitelenen eşsiz sanatçı Michelangelo‘yu anarken, sanatla nefes almanın dayanılmaz hafifliğinde kalmanız dileğimle.

*****

Önceki

Belma Bozkurt “Shade of Branches” Sergisi Açıldı

Sonraki

ÇAYDAN GELEN ELMA – Öykü

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar