Kayıplarımızı saygıyla anarken…

Kayıplarımızı saygıyla

anarken…

Harika Ören yazdı

Ocak ayı büyük şahsiyetlerin kayıplar ayı…

Dünyadaki en güçlü insanlar kimlerdir diye sorsalar; ”Kendi başının çaresine bakmayı öğrenmiş kadınlardır” der Cemal Süreyya .

Türk edebiyatının usta şairlerinden yazar, çevirmen Cemal Süreyya ölümünün 30. Yılında Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla anıldı. Kültür Sanat Derneği tarafından hazırlanan gecede gazeteci, yönetmen Nebil Özgentürk’ün belgesel gösterimi, şairin sevilen şiirleri okundu.

‘’İnsanlar sadece konuştukları şeylerden değil, sustukları şeylerden de sorumludurlar’’ der, Uğur Mumcu. 24 Ocak 1993’te Ankara’da evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden usta gazeteci, 27. Ölüm yıl dönümünde Kocaeli, İstanbul ve Ankara ve çeşitli illerde anıldı.

‘’Kadınsız toplum yarınsızdır’der Mustafa Koç. Kocaman ama görülmek istenmeyen bir gerçeği işaret eder. ‘’Ülke büyüyecekse sanat ve kültürle büyüyecek’’ ilkesiyle de sanata ve sanatçıya verdiği destekle gönüllere silinmez bir iz bırakır.

‘’Param var ama almaya hakkım yok; ben almazsam, satamazlar’’ der, Toprak Dede Hayrettin Karaca. Yarattığı marka ile maddi doyuma ulaşır ama yetinmez, toprak-doğa-erozyon konusunu misyon edinir. Erozyonu önlemek amacıyla ağaçlandırma yapar. Tema Vakfı’nı kurar. Dünyanın dört bir yanından 14.000 tohum getirir. Karaca Arboteretumu’nu hayata geçirir. 2020 Ocak ayında gözlerini kapar, toprağına karışır. Hayrettin Karaca her yıl saygı ve minnetle anılacaktır.

‘’Bizim toplumumuz için ilim ve fen lazım ise bunları aynı derecede hem erkek hem kadınların iktisap etmesi lazımdır.’’der, Mustafa Kemal Atatürk. Cumhuriyet tarihine isimlerini altın harflerle yazdıran, ilklere öncülük etmiş kadınların tanıtıldığı “ÖNCÜ KADINLARIMIZ” Müze Resim Sergisi Türkiye genelindeki 20. Açılışını Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi‘nde yapar. 10 yıldır çeşitli şehirlerde açtığı sergilerle Küratör Ülkü Cılızoğlu, Cumhuriyet’in öncü savaşan, meslek sahibi ve sanatçı kadınlarını; Pentür Ressam Gurubuyla hatırlatma, yeni nesillere tanıtma, anma işlevini aralıksız olarak sürdürmeye devam eder.

Çeşitli yıllarda Ocak aylarında; Prof. Dr. Muammer Aksoy, Gülrüz Sururi, Ayşen Gruda, Hulusi Kentmen, Eflatun Cem, Süleyman Nazif, Adnan Saygun, Tevfik Rüştü Aras, Ayla Gürses, Halide Edip Adıvar, Nurullah Berk, Bircan Pullukcuoğlu, Ali Fuat Cebesoy, Fuzuli, Öztürk Serengil, Velid Ebüzziya, Sabahattin Eyüpoğlu, Safiye Ayla, Sami Yetik, Ethem Tem, Burhan Doğançay, Mehmet Ali Birand, Yesari Asım Ersoy, Hırant Dink, Bedia Muvahhit, İsmail Cem, Cemil Topuzlu, Gaffar Okan, Özdemir Asaf, Mim Kemal Öke, Muammer Aksoy, Tarık Zafer Tunaya, Ali Gaffar Okkan ve daha yazmayı unuttuğum ne çok değerli insanı ebediyete uğurladık.

‘’Size iyi davranan insanları sevin. Aksi davrananlara dua edin. Kavga ile gününüzü mahvetmeyin çünkü hayat sabahları pişmanlıklarla uyanmak için çok kısa’’ Der. Aydın Boysan, müthiş keyifli yaşam enerjisiyle, kitapları, fıkraları, sözleriyle unutulmazlarımızdan…

Rahşan Ecevit, özel bir Cumhuriyet kadını. Ressam, yazar ve siyasetçi. Özel bir adamın, Bülent Ecevit’in eşi. Sedat Üründül, Atatürk Barajı’nın mimarı; baraj sırasında hayatını kaybeden emekçiler için bir anıt yapmayı düşünecek kadar naif bir insan.

Onurla yaşanmış ömürler, onurlu mücadeleler, geride onlardan kalan unutulmaz derin izler bıraktılar. Yaşamlarına yükledikleri anlamlarla, Dünyadaki sınırlı yaşam sürelerini etkin olarak değerlendirdiler. İnsanlığa fayda sağlamaya çalıştılar.

Virginia Wolf ‘’Ne hoş güzelliği vardır; hafif adımlarla Dünya’dan gülümseyerek geçenlerin. Kötülük yapmadan,yaşayan, onurlu yaşamı seçenlerin’’ der.

Gittiler ama unutulmayacaklar.

*****

Önceki

25 Ocak 2020 Cumartesi “Ben, Hasan Tahsin”

Sonraki

25 Ocak 2020 Cumartesi Tiyatro Rehberi

One Comment

  • Pek güzel bir anma yazısı olmuş. Elinize sağlık.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar