Kadına Şiddet & Çocuk Gelinler Sergisi

Kadına Şiddet & Çocuk Gelinler Sergisi

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

  • 15 Nisan 2017 Cumartesi açılan Ülkü Cılızoğlu’nun, proje sergisi “KADINA ŞİDDETE HAYIR! ÇOCUK GELİNLER OLMASIN!” Sergisi22 Nisan akşamına kadar sürdü.

Caddebostan Kültür Merkezi Sergi Salonu önemli bir sergiye imza attı. Küratör, ressam Ülkü Cılızoğlu‘nun, proje sergisi “KADINA ŞİDDETE HAYIR! ÇOCUK GELİNLER OLMASIN!” olmasın sloganı ile 15 Nisan 2017 Dünya Sanat Günü’nde açıldı. Kimi, atölye sahibi, kimi öğretmen, kimi yazar, kimi basın görevlisi olan sanatçılar, bir araya gelerek desenleriyle konunun altını çizdiler. Kadına şiddete isyanı, tuvallerine döktüler.Serginin Basın Danışmanlığını ise Yazar, Ressam Harika Ören yapıyor.

İzleyiciler tarafından ilgiyle izlenen sergi, eserlerin hikayeleriyle anlam kazandı. Sanatçılar sanatseverlerle birlikte konuyla ilgili fikir alışverişinde bulundular. Hatıra fotoğrafı çektirdiler. Kanayan yaralarımıza parmak basan bu sosyal toplum projesini sonuna kadar desteklediklerini bildirdiler. Anı defterine duygularını yazdılar. Ziyarete gelen ressamların bir kısmı proje içinde bulunmadıklarına üzüldüklerini beyan ettiler. Bir sonra ki projede yer almak istediklerini belirttiler.

Üzülerek belirmek gerekir, 2017’nin ilk 100 gününde Türkiye’de maalesef 106 kadın öldürüldü. Çoğu en yakınları tarafından katledildi. Çocuk Gelin olmanın çocuğun ruhsal ve fiziksel sağlığına zarar verdiği ise bilinen bir gerçek. Erken gebelikler ölüme götürebilir. Ayrıca, erken evlilikler hak ihlalidir. Küçük kızların gelin edilmesi, gelenek olmaktan çıkarılmalıdır.

15 Nisan Dünya Sanat Günü. Bu özel günde en yakınları, eş-evlat-babaları tarafından, şiddet gören öldürülen kadınlar; töre uğruna hayatları cehenneme dönen küçük kızlarımıza destek olmak adına 36 sanatçı “KADINA ŞİDDETE HAYIR! & ÇOCUK GELİNLER OLMASIN!” sloganıyla; algı yaratmak, kanayan bu yarayı unutturmamak,  konuyu gündemde tutmak sorumluluğunu yerine getirdiler.

*****

Önceki

Düğünlerin Vazgeçilmez Mekanı

Sonraki

29 Nisan Cumartesi “Ahde Vefa” Konseri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar