İkramettin Karaman Resim Sergisi

İkramettin Karaman Resim Sergisi

Harika Ören Yazdı

1993-2017 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi kurucu kadrosunda yer alarak, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim, Teknik resim, güzel yazı, fotoğraf dallarında otuz yıl çalışan İkramettin Karaman, 7-15 Ekim tarihleri arasında Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen Kocaeli 13. Kitap Fuarı’nda kişisel sergisiyle yer alıyor.

Eylül ayında Türk Dünyası Kocaeli İş Kadınları Buluşması’nda iki yıldır çalıştırdığı engelli gençler ve onların eserleriyle bir sergi düzenleyen Karaman, bu kez Kocaeli Kitap Fuarı’nda retrospektif tadındaki kendi sergisiyle sanatseverlerle buluştu.

Ziyaretçileriyle koyu sanatsal sohbetler yapan ve fotoğraf çektiren İkramettin Karaman, Erzurum doğumlu olup, İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü mezunudur. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Lisans , Marmara Üniversitesi’nde (1996)Yüksek Lisans Eğitimini tamamlayarak; 1985 -1993 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesinde Güzel Sanatlar derslerini verdi.

Kültür Merkezleri ile Ulusal ve Uluslararası Resim ve Heykel yarışmaları, Kocaeli ‘de Sanat Galerileri, Sempozyumlar yapılmasına öncülük ederek sanata aktif katkıda bulunur. Kalligrafi, maket, mozaik, vitrayla profesyonelce ilgilenmektedir.

Birçok üniversitelerin Görsel Tasarımlarını oluşturur, seminer panel,konferans, sergi düzenlemelerinde görevler alır ve 2017 tarihinde aynı kurumdan emekli olur.

‘’Renklerin Psikolojisi ve Kültürümüzdeki Yeri’’ adlı yayınlanmamış bir kitabı bulunmaktadır. Renklerin iletişimde, eğitimde ve psikolojide önemi ve Sanatın dili ile Türk resim heykel, mimarisi konularında 24 adet seminer vermiştir.

Marmara bölgesi sanatçılarıyla röpörtajlar yaparak( kitaplaşacak ) Çeşitli gazete ve dergilerde sanat, kültür, yazı ve hat sanatı, Türk Resim Sanatı, Bilinç ve Sanat, Psikoloji ve Sanat konulu, sosyal kültürel içerikli makaleleri yayınlanmış ve yayınlanmaktadır.

Çeşitli kentlerde 25 özel sergi açmış ve 45 kadar karma sergiye katılmıştır. Özel birçok koleksiyonda ve devlet adamlarında eserleri bulunmaktadır.

Çalışmalarında İzmit’te atölyesinde sürdürmekte olan sanatçıya başarılar dileriz.

*****

Önceki

Lale Tığ Kitap Severlerle Buluştu

Sonraki

14 Ekim 2023 Cumartesi “Ben Kara Fatma”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar