GÖZLERİN ARDINDAKİ ÇOCUK

GÖZLERİN ARDINDAKİ ÇOCUK

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

İzmit Süleyman Demirel Kültür Merkezi Oda Tiyatrosu’nda 15 Mayıs 2017 akşamı sahne alan ‘’Gözlerin Ardındaki Çocuk’’ isimli oyun, seyredenlerin gözlerini yaşarttı.

Koray Onur’un yönetmenliğini yaptığı oyunu, A.Şirin Okyavuz çevirdi. Nava Semel’in yazdığı oyun Down Sendromlu çocuk sahibi olan bir annenin duyguları üzerine kurulmuş.

Tek kişilik oyunda Zeynep Özan, performansıyla hayran olunacak bir etkileşim yaratıyor. Mihal, Down Sendromlu Yotam’ın annesidir. Hiçbir zaman onu yalnız bırakmamış, doğduğundan beri hayatı onunla paylaşmıştır. Ama Yotam’ın okul zamanı gelmişti.  Mihal endişe ve korku içindedir. Yotam, ilk kez yalnız kalacağı bu yerde nasıl karşılanacaktır? Kendisi oğlunun yanında değilken, başına bir şey gelecek midir?

Öteki olmak, bir ‘’Öteki’’nin ebeveyni olmak ne demektir? İnsanlar, Down Sendromu olan birine ve onun ailesine nasıl bakmaktadır? Böyle bir çocuk sahibi annenin psikolojik durumu hakkında ne bilirsiniz? Ne düşünür, ne yaşar? İşte bunlar ve ötesi  Gözlerin Ardındaki Çocuk’ta, Zeynep Özan’ın anne tiplemesiyle, incelikli bir oyunla seyirciye sunuluyor.

Milyarlarca hikayeden biri olan Mihal’in hikayesi, Zeynep Özan’ın oyuncu kimliğinde, nefesleri tutarak izlendi. Seyirciler, 50 dakikalık oyun sonunda Özan’ı gözleri yaşlı, ayakta alkışladılar.

Oyun sonrası tebrik ettiğim Zeynep Özan, ilk tek kişilik oyununu çok sevdiğini, yürekleri yakan bir konuda rol almanın mükemmelliğini, tek kişilik oyun cesaretini konunun naifliğinden aldığını belirtti.

Gözlerin Ardındaki Çocuk’un yönetmeni Koray Onur ise milyonlarca hikayeden sadece biri olan Mihal’in hikayesinin aslında bütün Down Sendromlu çocuklarla kardeş olduğunu söyledi.

Süpervizörlüğünü Ebru Karadan’ın yaptığı oyunun, kostüm, dekor tasarımı Tolga Gündoğdu’dan. Oyun tiyatro sahnelerini il il geziyor. Yakınlarınıza gelirse kaçırmayınız derim.

*****

Önceki

16 Mayıs Salı GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

17 Mayıs Çarşamba GÜNÜN KONSERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar