Geleneksel Erguvan Boğaz Turu

Geleneksel Erguvan Boğaz Turu

Harika Ören Yazdı

Geleneksel Erguvan İSG Team Boat Boğaz Gezisi, ISGDER meslek örgütü liderliğinde 7 Mayıs 2023 Pazar günü yapıldı. Gezi 12.30’da Beşiktaş İskelesi’nden başlayarak boğazın her iki yakasına yayılan baharın müjdecisi erguvanlar eşliğinde yapıldı.

Beşiktaş ve Üsküdar’dan tur katılımcılarını alan tekne Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Rumelihisarı, Baltalimanı, Emirgan, İstinye, Yeniköy, Tarabya, Kireçburnu, Büyükdere, Sarıyer ve Rumelikavağı; Anadolu Kavağı, Beykoz, Paşabahçe, Çengelköy, Vaniköy, Beylerbeyi, Kandilli, Anadolu Hisarı, Kanlıca, Kuzguncuk, Üsküdar hattında seyrine başladı. Üst güvertede ikramlar yapılırken derneğin üyesi ve etkinlik lideri Can Artuner kısa açılış konuşması sonrası konukları öğle yemeğine davet etti.

Konuklar, manzaranın sohbetlere eşlik ettiği yemek sonrasında yeniden güvertede yerlerini aldılar. Bilim insanı Arkeolog Nezih Başdelen, Boğaziçi ve iki yakada bulunan yalılarla tarihi yapılar hakkında bilgiler verdi.

İstanbul şehrine doğanın hediyesi olan Osmanlı İmparatorluğu öncesinden Boğaziçi’nin iki yakasını süsleyen doğal bir ağaç türü olan, şair ve yazarlara asırlar boyunca ilham veren erguvanları korumak ve çoğaltmak amacıyla padişahların fermanlar hazırladığını anlattı.

1999 Gölcük depreminin ardından Türkiye’de halkın deprem konusunda bilinçlenmesi konusunda çalışmalarıyla tanıdığımız Türk bilim insanı, yüksek jeofizik mühendisi Övgün Ahmet Ercan; İstanbul depremiyle ilgili önemli bilgiler ve tekneyle üzerinde gezilen Boğaziçi’nin altı hakkında açıklamalar yaparak, konukların sorularını cevaplandırdı. Son kitabı “İstanbul’da Deprem Olmasın’’ ın raflarda yerini aldığını hatırlattı.

Annesinin rahatsızlığı dolayısıyla geziye katılamayan Erguvan İstanbul Gönüllüleri kurucusu Hüseyin Emiroğlu bolca anıldı. Yaklaşık 25 yıldır kamuoyunda erguvan ağacının tanıtımını, önemini vurgulayan çalışmalar yapan Emiroğlu, 10 yıl önce Doç.Dr. Haluk Dursun’un düzenlediği bir gezide erguvanlara gönül vermiş, İstanbul’daki ağaçların tek tek izini sürerek kaydetmiş, hastalıklı olanları onarmış, uygun yerlere taşıyarak Erguvan İstanbul gönüllüleri Derneğini kurmuştur.

2020-21-22 yıllarında pandemi nedeniyle yapılamayan tura ilgi büyüktü. Eğitim sponsorluğunu İSOGEP, yazılım sponsorluğunu TÜRKGÜVEN İş sağlığı ve Güvenliği Platformu; malzeme sponsorluğunu KARAM SAFETY’nin yaptığı gezi; gül ağacına Hıdırellez dileklerini bağlayan katılımcıların; iş güvenliği uzmanı, O Ses Türkiye katılımcısı, inşaat maden mühendisi sanatçı Yücel Karakuş’un verdiği çoşkulu konserle sona erdi.

*****

Önceki

BAHARDA KALMA SANATI

Sonraki

11 Mayıs 2023 Perşembe Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar