FOTOĞRAFLARLA “YAŞAMI PAYLAŞMAK”

FOTOĞRAFLARLA

“YAŞAMI PAYLAŞMAK”

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

  • Tv41 Semahat Çin ile YAŞAMI PAYLAŞMAK programına katılan KYÖD gezginlerinden Vural Atılgan, Harika Ören ve Akın Turan seyahat ve fotoğraf başlıkları altında çok güzel bir sohbete imza attılar.

Kocaeli Yüksek Öğrenimliler Derneği gezginlerinden Vural Atılgan, Harika Ören ve Akın Turan, Yaşamı paylaşmak başlığı altında TV41’de bir araya geldiler.

İlgiyle izlenen öğleden sonra kuşağı programında, Orman Yüksek Mühendisi Vural Atılgan, Türkiye’yi işi gereği defalarca dolaştığını; emekli olduktan sonrada keyifle dolaşmaya devam ettiğini; doğa sevdasına eşlik eden fotoğraf çekme tutkusunun da gezilerine paralel olarak devam ettiğini; böylece Kocaeli Yüksek Öğrenimliler Derneği Gezginler gurubunun oluştuğunu vurgularken; tuval üzerine bastırdığı fotoğraflarından örneklerle çekim yerleri ve şekilleri ;fotoğrafçılık sanatı hakkında bilgiler aktardı.

Araştırmacı yazar, ressam Harika Ören KYÖD ile son yaptıkları gezide, çektiği fotoğrafların eşliğinde Yaşamı Paylaşmak ailesine Beypazarı’nı tanıttı. Beypazarlıların güler yüzlü, samimi, misafirperver ve paylaşımcı olmalarından etkilendiğini; neredeyse ikramlarla karın doyurduklarını, fırından yeni çıkan Beypazarı kurusunu çok beğendiklerini belirtti. Ören, İkramlarla o kadar doyduk ki bir dükkan sahibi hanımın arka arkaya sıraladığı ikramları reddedince ‘’Anlaşıldı siz oklava yiyeceksiniz’’ sözüne inanıp, dönüş yolunda ‘’Hadi geldik vur bakalım oklavanı’’ dediğimizde; Nesrin Teyze’nin ‘’Aaaa kızım siz yanlış anladınız ya, oklava bizin aha da şu baklavamızın adıdır, size ondan ikram edem dedim ben ’’ sözüne Oklava Baklavası’nın tadına bakarken arkadaşlarıyla kahkahalara boğulduklarını anlattı.

Mühendis Akın Turan, gezilerin insan yaşamının vazgeçilmezi olduğunu, Beypazarında en çok Gümüş ustaları ve işlemeciliğinden etkilendiğini anlatırken; Gümüş madeni olmayan yörede bu sanatın çırak-usta ilişkisiyle aktarıldığını ve 1800 lü yıllarda Beypazarına yerleşen gayrimüslüm ustaların çıraklarının, ustalaşarak devam ettirdiğinin altını çizdi. Fotoğraf çekmeyi seven Turan, çekmek kadar paylaşmanın da önemine değindi.

Semahat hanımın zarif misafirperverliğinde iki saat devam eden program sonunda fotoğraf odaklı sohbet, oybirliğiyle ‘’Emekle çekilen her fotoğraf bir sanattır’’ fikrine herkesin katılımıyla ve çekilen hatıra fotoğraflarıyla sona erdi.

Semahat Çin’in YAŞAMI PAYLAŞMAK isimli programı TV41′in ilgiyle izlenen programları arasında yerini korumaya devam ediyor.

*****

Önceki

Ressam Günseli Yetkin “Resim Özgür Dünyamdır”

Sonraki

9 ŞUBAT 2020  P A Z A R  Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar