Filiz Kandemir Duran “Ben/ Sen/ O” Prizma Sanat’ta

Filiz Kandemir Duran “Ben/ Sen/ O”

Prizma Sanat’ta

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

Prizma Sanat Merkezi, Filiz Kandemir Duran‘ın “Ben/ Sen/ O& BİZLER” isimli resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

12 Ocak 2019 Cumartesi günü Saat 14.00 de kokteylle açılışı yapılan sergide, sanatçı Filiz Kandemir Duran‘ın eserleri ilgiyle izlendi.

Misafirleriyle ayrı ayrı ilgilenen Filiz hanım, sergisinin temasını ‘’Benim yaptığım, yaşama dair, yaşamın olumlu olumsuz yaşanmışlıklarına vurgu yapmaktı. Utanmadım, anlattım, paylaştım. Resmederek altından kalktım. Her yaşanmışlık bir farkına varıştır diye baktım. İsyanım olmadı. Sorgulamadım. Akışa kendimi bıraktım. Farkındalıkla bıraktım. Yılmadım, başardım.’diye anlatıyor. Geçirdiği hastalığın seyrini sanatıyla birleştirdiğini vurguluyor.

O aynı zamanda öğretiyor.’’ Çizdim boş kağıtlara/ kalemim/ kağıdım/ kağıt kokusu/ kırtasiyedeki kız güldü bana / kağıt koklanır mı dedi/ ahh o kokuyu bir fark edebilsen/ dokusunu bir hissedebilsen/ beyazlığında kaybolmak, kaymak/ renklerle dans etmek/ Başardım yahu/ buraya kadar gelebildim/ dağları tepeleri aştım/ uçurumlardan yuvarlandım/ yılmadım/ başardım.’’ diyor.

Filiz Kandemir Duran, İngiliz modernist ressam Lusian Froyt hayranı. Figür ve portre ressamı. Öğretirken öğrenmenin keyfine varmış, başarılı bir çizgi ustası. ‘’ Benim öğretimde, karakalem, gölge-ışık, espas, proporsiyon perspektif çok önemli; onlar olmadan yağlıboya olmaz’’ diyenlerden.

Filiz Kandemir Duran Sergisi 25 Ocak saat 19:00’a kadar İzmit Prizma Sanat’ta görülebilecek. Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma 12:00 – 19:00- Cumartesi 15:00 – 20:00 arası sergi ziyaret edilebilir. Ziyaret ücretsizdir.

Prizma Sanat Ömerağa Mah, Şahabettin Bilgisu Cad. No:38/5 İzmit

(Yeni Cuma Cami tramvay yolu üzeri, Ptt Kargo yanı)

*****

Read Previous

14 Ocak 2019 Pazartesi Günün Sergileri

Read Next

Bestekar Erol Sayan’a CRR’de Özel Program

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: