Değirmendere Sempozyumu

Değirmendere Ahşap Heykel Sempozyumu

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında düzenlenen 24. Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, bu yıl 11-28 Temmuz 2017 tarihleri arasında 3 yabancı,3 yerli sanatçının katılımıyla Değirmendere Çınarlık Meydanı´nda gerçekleştiriliyor.

Gölcük Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi’nin işbirliği ile gerçekleşecen sempozyum; Dünyada ve Türkiye’de tek Ahşap Heykel Sempozyumu olma özelliğini taşıyor. 1993 yılında başlayan Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, heykel sanatının gelişmesine katkı vermek ve sanatçıların yeni yapıtlar üretmelerini sağlayacak. Sempozyum Gölcük’ün Dünyaca tanınan bir kültür kenti olmasına katkı sağlayarak varlığını sürdürüyor.

Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan 24. Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel sempozyumuna katılan sanatçılar, ahşaplarını kendileri yerinde seçtikten sonra malzemeler Sempozyumun yapılacağı yere götürüldü. Basın Toplantısının ardından sanatçılar ağaçlar üzerinde çalışmaya başladılar.

Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’na bu yıl ; İran, Rusya, Ukrayna’dan birer, Türkiye’den ise 3 sanatçı katılıyor. Lyudmyla Mysko– Ukranya, Glebos Thachenko– Rusya, Farshid Elishai Sayad– İran, Ürün Ünal – Türkiye, İmdat Avcı – Türkiye, Begüm Tekay – Türkiye

Gölcük halkı tarafından çalışmaları ilgiyle izlenen sanatçılar, Değirmendere Çınarlık Meydanı’nın serin atmosferinde çalışmalarını gerçekleştiriyorlar.

*****

Read Previous

Öykü – YİTEN KIZ

Read Next

11TemmuzÇarşamba Festivalde Bugün

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: