Bu Dünyadan Bir Nazan Erkmen Geçti

Bu Dünyadan Bir Nazan Erkmen Geçti

Harika Ören Yazdı.

        Muhteşem bir hanımefendiyi, Nazan Erkmen’i ebediyete uğurladık. İnanamadık. Şok geçirdik. Hüzne düştük ve yaşamın gerçeğine yenildik.

Nazan hanımefendi ‘’Sanat sadece çizmek değildir. Önemli olan felsefesi olan her düşünceyi yaşama geçirmektir. ‘’ derdi. Bu felsefeden hareketle hayata geçirdiğimiz, atık malzemelerden yapılan kostüm sergimizin jüri üyeliğini üstlenmişti. Orada tanışmıştık. Sonrasında zaman içinde keyifli paylaşımlarla yollarımız kesişti.

Çocuklar ve hayvanlar O’nun vazgeçilmeziydi. Sabah saat 5.00 sularında uyanıp, günün ilk işi olarak sokak hayvanlarını beslemek üzere onlara mama götürdüğünü biliyor muydunuz? Kedileri çok sevdiğini, ihtiyacı olanların bakımlarını yaptırıp bir yuva sahibi olmaları için çaba gösterdiğini… ‘’Dünyadaki tüm hayvanlar muhteşemdir.  Çocuklar için çizdiğim bu varlıkları o kadar severek resimliyorum ki sonradan hepsi çocuğum oluyor’’ dediğini.

Öğrencileriyle, kuru mama ve eser değiş tokuşu ile gerçekleşecek anlamlı bir sergiye, ‘’II. Geleneksel Can Dostumuz Hayvanlar’’ sergisine hazırlandığını.

Çocuklar ve büyükler için 100’ün üstünde kitap resimleyip, makaleler yazdığın. Resimlerini çizdiği son kitap için ‘’Çocukken kedi olmak istedim çoğu kez. Değerli yazarın kahramanı da kendini kedi gibi hissediyor. Kedi gibi su içiyor, kedi gibi yemek yiyor. Kedilerle tüm hayvanlarla konuşabiliyor’’ derken kendini nasıl kedilerle özdeşleştirdiğini.

‘’Bratislava Bienali ünlü illüstratörlerin “Göç Bebekleri” illüstrasyonlarından sergi yapıyor. Kartlarını basıyor. Benim ağlayarak yaptığım  ‘’Canım Aylan Bebekler’  biride kabul gördü. İllüstrasyonda ‘kuş’ imgesi olması koşulu vardı. Bu diyardan göçüp gitmiş bir Zümrüdüanka kuşu anne; küllerinden tekrar doğabilme gücüyle  ölü yavrusuna can vermeye çalışıyor. Sanat yaşamıma ilk kez ölüm girdi. Ne yazık değil mi? Oysa sanatçıların eserlerinde hep umut olmalı’’ diyerek hem ağlayıp hem de çalıştığını biliyor muydunuz?

Prof. Dr. Nazan Erkmen hayatın gülümseyen yüzüne bakan bir hanımefendiydi. Yurtiçi ve yurt dışında Türkiye’yi başarıyla temsil eden, aldığı ödüllerle ülkemizi gururlandıran değerli bir Atatürk Türkiyesi Kadını’ydı. Daima Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine sadık öğrenciler yetiştirme amacında oldu.

Nazan Erkmen 2015 yılında Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinden “Lider Kadın Sanatçı” Ödülü, Görsel Sanatlar Vakfından  “Yılın Başarılı Kadın Sanatçısı” ödülü ve Beşiktaş Belediye Başkanlığı tarafından “2015 Yılının Kibele Kadınlar” Ödüllerini aldı.

Japon Sanat Merkezi’nin organizasyonuyla 2017’de Japonya’da düzenlenen ArtTurkey JAPAN 2017 Nittoten 7 Sergisi‘nde ziyaretçiler arasında yapılan oylama ile Japon sanatseverlerin oluşturduğu halk jürisi tarafından 3 eseri ile Bungei Özel Ödülüne layık görüldü.

İstanbul Yardımseverler Derneği, Çocuk Edebiyatı ve Araştırma Derneği, Türk İllüstratörler Derneği, Kadın Eserleri Kütüphanesi, Yardımsevenler Derneği üyesiydi.

2007-2008 yılında Türkiye’den Andersen Ödülü’ne aday gösterilmişti. Ankara Türkiye Cumhuriyeti Posta Genel Müdürlüğü tarafından “Uluslararası Intercept pulları – Masallar ve Efsaneler Serisi”, “Atatürk”, “23 Nisan” başlığı altında pulları basıldı.

Eşi ile çıktığı evlilik yolculuğunda 49. yıla ulaştılar. Heyecanlıydılar. Nazan hanım kitabın baskısını beklerken bir yandan da Aydın Erkmen’in ‘’Atatürk Resimleri İllüstrasyon Sergisi’’ ni hazırlamaktaydılar.

Çocuklar ve hayvanlar yaşamının bir parçasıydı. Onlarsız bir yaşamı düşünemez, çaresizlikleri canını acıtırdı. Düşlerindeki hayvanları çizgilere döken, renklerle boyut veren bu muhteşem kadın, çocukları mutlu etmek için hayvanlarla iç içe masal dünyasına taşıdı.

Ebediyete yürüyen İllistratör Nazan Erkmen ardında muhteşem bir iz bıraktı. O çizgilerinin kıvrımlarından ilelebet çocuklarımıza ve bize göz kırpacak.

Hayatın gülümseyen yüzüne öyle içten, öyle içeriden bakar ki; siz de anlatılan her bir şeyle adeta özdeşleşirsiniz. Hatta öyle ki, resimlerin kıvrımlarında ressamın kendisine bakar gibi bir havaya girersiniz.

*****

Önceki

Siirt Günlerinde Ece Mumay Konseri

Sonraki

TGC Nail Güreli’yi anıyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar