Ali Düzgün “Kentsel Dönüşüm” Resim Sergisi

Ali Düzgün “Kentsel Dönüşüm” Resim Sergisi

Haber : Harika Ören

Ali Düzgün “Kentsel Dönüşüm” Resim Sergisi 8 Ocak 2019 Salı günü Saat 18.00’de Ankara İsmail Altınok Sanat Merkezinde açıldı..

Kalabalık davetli topluluğu içinde ilk göze çarpanlar Recep Peker, Ertuğrul Atacan, Veli Putgül, Ayhan Mehmet, Muhsin Oğlakcıoğlu, Fatma Özyurt, Ömer Faruk Öcalan, Halim Utlu, Şule Özbahar, Mine Gençtürk, Necdet Balcı, Murat Polat, Hüseyin Seyfi, Cafer Tabak, Kürşad Yılmaz, Meryem Kılınç, Esma Sönmez, Ahmet Baykal, Necdet Balcı,Yurdagül Başarslan, Mahmut Turgut, Şule Özbahar, Sekip Oğuz, Murat Yıldırım Çakar, Ersa Arslan Güreşcioğlu, Sualp Güreşcioğlu, Mehmet Altınok ve Maruta Elisabeta Maria oldular.

Ankaralı sanatseverler, sanatçılar, basın mensupları, soğuk Ankara gününde Düzgün’ün çizgi ve renkleriyle can bulmuş, kadın figürlerine eşlik ederek, içlerini ısıttılar.

Ali Düzgün Kimdir?

Ali Düzgün, ülkesinin kadın figürünün toplumsal rollerini desen ve renkleriyle, vazgeçilmez yapan değerli sanatçılarımızdan biridir. O’nun eserlerine bakınca hayatınızda ne kadar çok kadının rol aldığını hatırlarsınız. Kompozisyonlarından birinde mutlaka benliğinizi bulursunuz. Çoşkulu renkleri, sade-naif ama enerjik kurgusuyla kadının yaşam içindeki duruşunu, tuvallerinde vurgular. Misafirleriyle ayrı ayrı ilgilenen ve fotoğraf çektiren Düzgün, özgün ama bir o kadar da kuralcı kadına bakış açısı son derece gelişmiş, usta bir gözlemcidir. Övgü dolu bakışıyla kadının davranış-durum- yaşam hallerini mekanlara bağlı kalmadan, geleneksel, çağdaş bir şekilde öne çıkarır. Eserlerine bakarken anlarsınız, yazmaz ama gösterir; kadın değerli ve vazgeçilmez bir varlıktır.

1954’te Elazığ doğumlu. Ali Düzgün, 1972’de Tunceli İlk öğretmen Okulu’ndan; 1977’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Eğitimi Bölümü’nden mezun olur. 1980’de mezun olduğu bölüme öğretim görevlisi ve müdür yardımcısı olarak atanır. 1987’de Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlar ve 1989’da ‘’Sanatta Yeterlilik’’ alır. 1990’da Master Eğitimi sonrası 1994’te Doktora diploması alır. 1994-2002’de Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü ve Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanlığı; 1995-1998’de Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcılığı; 2002-2008’de Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölümü, Mesleki Resim Ana Bilim Dalı öğretim üyeliği; 2008-2017’de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Eğitimi Bilim Dalı’nda öğretim üyeliği yapar. 2017 yılında emekliye ayrıldı. 46 kişisel resim sergisi açar.

Istanbul Sanat Magazin ailesi olarak sanatçıyı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

İçinizi ısıtacak kadınlarla bir arada olmak isterseniz, Ali Düzgün “Kentsel Dönüşüm” Resim Sergisini, İsmail Altınok Sanat Merkezi’nde (Sağlık 2 Sokak No 63/8 Kolej – Ankara) 1 Şubat tarihine kadar gezme şansını yakalayın, derim.

*****

Read Previous

15 Ocak 2019 S A L I Günün Sergileri

Read Next

Berfin BAHAR Dergicilikte Rekora Koşuyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: