8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Anısına

8 Mart

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Anısına

Harika Ören Yazdı

8 Mart 1857’de ABD’de New York’da kadın dokuma işçileri, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için çalıştıkları tekstil fabrikasında grev yaparlar. Polis barikat kurar, işçilere saldırır. İşveren, kadınları fabrikaya kilitler. Çıkan yangında çoğu kadın 129 kişi, kilitli kapılar ardında kalarak hayatını kaybeder.

Clara Zetkin (Alman Sosyalist Partisi) 53 sene sonra 27 ağustos 1910 yılında, Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda bir öneride bulunur. Dünya ‘’Emekçi Kadınlar Günü’’ önerisi oybirliğiyle kabul edilir. Bir sonra ki kongrede, Internatıonal Women’s Day’in anılma tarihi 8 Mart olarak kesinleşir. 1984 yılı itibariyle Dünya devletlerinin kutladığı bu anma günü, Türkiye Cumhuriyeti’nde 1921 yılından beri‘’Emekçi Kadınlar’’ günü iken ‘’Dünya Kadınlar Günü’’ olarak anılmaya başlar. İyi de olur. Çünkü günümüzde her kadın artık EMEKÇİ KADIN’dır.

159 sene önce Mart ayında 129 kadının yanmasıyla Dünya kadınının dünyası aydınlanmaya başlar. Kadınlar alevlenerek, harlanan yangının üzerinde, meleklerin yardımıyla kor ateşten bir yolda yürümeye devam etmekteler.

Dünyadaki işlerin %66 sını kadınlar yapar ama dünyadaki toplam gelirin %10 una; dünyadaki mal varlığının ise sadece %1 ine sahiptirler. Erkekler ise işlerin %34 ünü yaparlar ama gel gör ki toplam gelirin %90’nına sahiptirler. Sizlere Birleşmiş Milletlerin bir araştırmasını sundum.

Kadın, şevkatle büyütür, tüm gücünü tüketir, koşulsuz sevgisini sunar. Hem evde, hem işte çalışır. Zaman, mekan gözetmez. Her durumda fedakarlık kadından beklenir. Sonra ne olur? Elinden su iç, koynuna al, üzerinde maddi manevi baskı kur, özgürlüğünü kısıtla, fuhuşa sürükle, ensest ilişkiye zorla, parasını elinden al, onuruyla oyna, şiddet uygula, döv! Yetmedi öldür. Töre de! Namusum de! Sebep? Minareyi çalan kılıfını hazırlar.

Kadın; evlat, anne, sevgili, eş, yoldaş, arkadaş ama kanunen kazandığı tüm haklara rağmen korumasız… Alınan önlemler yetersiz. Acı ama gerçek. Devlet kadını koruyamıyor. Yıl 2020, erkekler 67 günde 54 kadını katlettiler.

8 Mart Kadınlar Günü, her gün bir kadın öldürülmediğinde, her gün yüzlerce kadın şiddete uğramadığında kutlu olacak. Kadınlar üzerlerinden politika yapılmadığında, kıyafetlerine karışılmadığında, mahalle baskısında kalmadığında kutlu olacak. Kadın kaç çocuk doğuracağına, nasıl yaşayacağına kendi karar verdiğinde kutlu olacak. Savaş ve soykırımlarda tacize, tecavüze uğramadığında; doğurduğu çocukların binlercesi her gün açlıktan ölmediğinde; evlatları savaş ve soykırımlarda can vermediğinde; gözünden sakındığı kız ve oğulları babaları, ağabeyleri, komşuları, amcaları tarafından tecavüze uğramadığında kutlu olacak.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınlar iyi eğitim şartlarına kavuştuğunda; savaş makinelerine harcanan paralar, çocuklarının eğitimine aktarıldığında kutlu olacak. Kadınlara iş hayatında yer daha geniş yer açıldığında, rahat çalışma olanakları sağlandığında kutlu olacak. Eksik etek değil, insan kabul edildiğinde, iş hayatındaki başarıları göz ardı edilmediğinde kutlu olacak.

Her siyasi partinin %50 si kadından oluştuğunda kutlu olacak. Dünya işlerinin %66 sını yaparken; mal varlığı %1’ in çok üstüne çıktığında kutlu olacak.

Dünya Kadınlar Günü bugün değil; kızlar çocuk gelin olmadığında; kadınlar anıtlara, ağıtlara ölümüyle değil, canlı kanlı başarılarıyla konu olduğunda kutlu olacak. Kadınların ağlamaktan çok gülümseyebildiği yarınlarda; barışta-savaşta en çok zarar gören olmadığında; özgür haklarını kullanarak, erkeğinin yanında yürüyebildiğinde kutlu olacak.

Biz kadınlar emek ve kişiliğimizin istismar edildiğinin farkındayız. Siyasal ve toplumsal taleplerimiz için yılmadan mücadele ediyoruz. Dünyanın her günü zaten bizim ama bu günü tüm gücümüz ve yeteneklerimizle kutlarken, haklarımıza sonsuza kadar sahip çıkacağımız da bilinsin isterim.

Biz kadınlara canlarıyla bu günü armağan eden 129 kadını, gıptayla ve saygıyla anıyorum.

*****

Önceki

‘İstanbul’u Koşuyorum’ serisi; Kadınlar Günü Etabı

Sonraki

9 Mart 2020 Pazartesi Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar