İSKELE BABA’SI

Babalar Günü Kutlu olsun

İSKELE BABA’SI

Harika Ören Yazdı

Bir babalar gününü Şeker bayramıyla iç içe kutluyoruz.

Bir çocuk, yaşamı boyunca kaç kere ‘’Babaaaa! ‘’Diye bağırır, bileniniz var mı? Baba, babam, babacığım, babaa, babaaaaa!

Bir çocuk ‘’Baba!’’ diye seslendiğinde ya duyuramazsa sesini. O baba ölmüşse; hastalıktan, trafik kazasında, ecel kapıya gelmiş, şehit olmuş ya da göçük altında kalmışsa…

Aklım hep babalarını göçük altında kalarak yitiren çocuklarda. Aklım hep babası vatanı uğruna şehit olan çocuklarda. Onlar ‘’baba’’ diye seslendiklerinde cevap veren bir baba olmayacak. Sonsuz bir özlemleri, eksikleri olacak. Bunun anlamını empatiyle biraz hissedebiliriz miyiz bilemem ama babasız büyüyen çocuklar, babasız çocuk büyüten kadınlar, aileler zaten çok iyi bilirler.

Bugün onlar büyük ihtimalle, babalarının mezarları başında ağlayacaklar. ”Baba!” dediklerinde sesleri gökyüzüne karışıp yitecek. Hayatta karşılarına çıkacak hiçbir birey baba eksikliğini gideremeyecek.

Baba çocuk için sevgiyle sarılacak, yolundan yürünecek, sevgisine muhtaç, kucağı ihtiyaç , şevkatine tutunup, yolu gözlenen kocaman bir kavramdır.

Baba kızgınlığında titreten, okşadığında gevşeten, sorgusuzca ardına düşülen, tecrübelerinden yararlanılacak, hayat hikayeleri göz kırpmadan dinlenecek bir güçtür.

Biyolojik baba olmak yeterli mi? Gerçek baba olmak, babalık yapmak, kolay mı?

Eşler bazen çok kolay çocuk sahibi olurlar. Bazen de istenildiği halde ulaşılamayan bir olgudur, baba yada anne olmak.

Duygusal anlamda gerçek baba olmak meşakkatlidir. Zordur. Sevgi, sabır, özveri ister. Anlamak, çocukla beraber büyümek, gelişmek ister.

Sevgili babalar, baba adayları ‘’İSKELE BABASI’’ olmayınız, lütfen. Çocuklarınızın size daima ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Sevginizi gösterin. Onları dinleyin, konuşun, zaman ayırın. Anlayışlı olmayı deneyin. Sakın ola ki darılmayın. Yol gösterici olun. Gerçek baba olmanın gereklerini yerine getirirken, keyfini çıkarmayı da unutmayın. Hayat sanıldığı kadar uzun değil. Çocuklarınızla geçireceğiniz kaliteli zamanların onların hayatını nasıl etkileyeceğini bir bilseniz… Ki kendinizden bilirsiniz, değil mi?

Çocuk sahibi olamayan babalar, sizler de üzülmeyin lütfen. Hayat yolunda, başını okşayıp elinden tuttuğunuz her çocuk sizindir. Babasız gönüllere merhem olmayı deneyin. O merhem size de şifa olabilir. ‘’Babamm’’ diyen bir ufaklığın verdiği yaşam sevincini, ne verebilir ki bir erkeğe?

Erkek çocuğum olsun diye dua eden baba adaylarının; kız çocuklarından gördükleri o karşılıksız sevgi ve hayranlığın tadını, bilen babalar, bilmeyenlere anlatmalı…

Kocaman, soran gözlerle babasına yönelen, elini sıkıca yakalayıp, sıcak avucuna sığınan, hayatı babasının yanı sıra güven içinde adımlama şansına sahip bir çocuk başka ne ister ki? Ve, bir şekilde babasız kalmışsa çocuk, mutlaka aile içinde ya da en yakınında ki başka bir erkeğin ardına gölge olur, baba niyetine, sessizce.

Şanslıydım. İnsanlar bazen bir taneden yoksunken, ben iki babanın ‘’Sevgili kızı’’ ayrıcalığını yaşadım. Her ikisinin de hayat görüşleri ve hedeflerinden pay edindim. Ellerinde yoğruldum. Babalarımla gurur duyuyor, saygıyla anıyor ve rahmet diliyorum.

Şanslıydım, kızıma mükemmel bir baba sunabildiğim için. Eşime rahmet diliyorum ve şükrediyorum. Birlikte eşiz bir varlığa sahip olmayı becerebildiğimiz için.

Babalar çocuklarınızın elini sıkı tutunuz. Onlardan manevi desteğinizi hiçbir zaman çekmeyiniz. Gününüz kutlu olsun.

*****

Önceki

Tasarım Şampiyonu Yeni Kupa

Sonraki

18 Haziran Pazartesi Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar