100. Yıl’da Atatürk Tablolarıyla Nevzat Can

100. Yıl’da Atatürk Tablolarıyla Nevzat Can

Harika Ören Yazdı

Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılı‘nda Sunum ve Sergi Etkinlikleri kapsamında Ankara, Türk Tarih Müzesi Sergi Salonu’nda, 23 Mayıs Salı Saat 14.00’te Ressam Nevzat Can‘ın ‘’Atatürk Portreleri; 8. Sergisi’’ nin açılışı gerçekleşti.

Değerli davetlilerin huzurunda yapılan açılış ve sunumun ardından Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ile sanat, basın, siyaset dünyasından katılımcılar, beraberce sergiyi ve müzeyi gezdiler. Serginin açılışında Atatürk tabloları yapan ve Anıtkabir‘in sabaha kadar açık olduğu gün “Atatürk’ün Gözleri” isimli eseri sergilenen İngiliz Ressam Ned Pamphilon da Zoom aracılığıyla yapılan sunuma bağlandı. Atatürk‘ün sözlerinden ve liderliğinden etkilendiğini belirten Pamphilon, eserinin Anıtkabir‘de sergilenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti paylaştı.

Ressam Nevzat Can 1945 yılında Ankara’da doğmuş; eğitimini Ankara’da tamamlayarak iş hayatına atılmıştır. 2000 yılında MTA Genel Müdürlüğünden emekli olur. Ortaokul yıllarında resim sanatına olan tutkusu lise yıllarında Cemal Bingöl, Cemal Güvenç ve Bahattin Akay‘dan aldığı eğitimle anlam kazanan Nevzat Can, karakalem ve yağlı boya olarak başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere porte, manzara ve natürmort konularında eserler vermektedir.

Sergisi ilgiyle izlenen sanatçı çalışmalarına Ankara’daki atölyesinde devam etmektedir.

*****

Önceki

26 Mayıs 2023 Cuma Günün Konseri

Sonraki

26 Mayıs 2023 Cuma Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar