​Kadına Şiddet ve Mücadele Yöntemi

​Kadına Şiddet ve Mücadele Yöntemleri

Harika Ören Yazdı

 • Kadına yönelik şiddet ve mücadele yöntemleri, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenecek olan panelde ele alınacak.
 • Toplantı , 23 Kasım 2017 Perşembe günü 14.00-17.00 saatleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.

İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi (İAÜTAM) & Kadın Araştırmaları Koordinatörlüğü (İAÜKAK) tarafından 23 Kasım 2017 Perşembe günü 14.00-17.00 saatleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi’nde “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” paneli gerçekleştirilecek.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü (International Day for the Elimination of Violence Against Women) 1999 yılında, BM Genel Kurulu kararı ile kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla ilan edilen ve her yıl 25 Kasım’da kutlanan bir gündür. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un başlattığı “Kadına Yönelik Şiddeti Sonlandırmak İçin Birleşin” (UniTE) kampanyası, kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadelede farkındalığı artırmak amacıyla her ayın 25’ini “Turuncu Gün” olarak ilan etmiştir. Turuncu renk kadın ve kız çocukları için şiddetin olmadığı bir geleceği temsil etmektedir.

Bu kapsamda, İAÜ Türkiye Araştırmaları Merkezi & Kadın Araştırmaları Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilecek “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” panelinde, alanında uzman akademisyenler, gazeteciler ve sivil toplum temsilcileri bir araya gelerek, Türkiye ve dünya gündeminin önemli bir konusu olan kadına yönelik şiddeti çeşitli boyutlarıyla ele alacak.

Tek oturumda gerçekleşecek panelin moderatörlüğünü İAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ganime AYDIN gerçekleştirecek.

PROGRAM (23 Kasım 2017 Perşembe İstanbul Aydın Üniversitesi Halit Aydın Kampüsü)

Saat : 14.00 – 14.30 | Açılış Konuşmaları

 • Dr. Mustafa AYDIN, İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı
 • Prof. Dr. Yadigâr İZMİRLİ, İAÜ Rektörü
 • Prof. Dr. Ömer ÖZYILMAZ, İAÜ Rektör Yardımcısı, Araştırma Merkezleri Genel Koordinatörü
 • Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet ÇAY, İAÜ Tarih Bölüm Başkanı, Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdürü
 • Prof. Dr. Celal Nazım İREM, İAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı, İAÜ UNESCO Kültürel Diplomasi, Eğitim ve Yönetişim Kürsüsü Başkanı

Saat : 14.30 – 17.00 | PANEL

Yrd. Doç. Dr. Ganime AYDIN (Moderatör), İAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 • “Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı; Kadına Yönelik Şiddetin Belleği”
 • Esra ELÖNÜ, Gazeteci-Yazar “Kadına Yönelik Şiddet Farkındalığında Medyanın Rolü ve Önemi”
 • İnci ERTUĞRUL, Sunucu-TV Programcısı “Medya ve İletişim Dünyasında Kadın Olgusu”
 • Nuray KARAOĞLU, KA.DER Kadın Adayları Destekleme Derneği Genel Başkanı “Kadın ve Siyaset Ekseninde Toplumsal Cinsiyet”
 • Yrd. Doç. Dr. Pakize Ezgi AKBULUT, İAÜ Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı, Öğretim Üyesi “Türk Medeni Kanunu ve Kanunda Kadının Yeri”
 • Av. Perihan MEŞELİ, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Gönüllüsü, Avukat “Kadına Yönelik Erkek Şiddeti ile Mücadele Mekanizmaları; Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Deneyimi”

‘’Aydınlık Bir Geleceğe” sloganıyla yola çıkan İstanbul Aydın Üniversitesi’nin​, mezun öğrencilerine iş hayatının en parlak noktalarında rastlamak hiç şaşırtıcı değil. İstanbul Aydın Üniversitesi ülkemizde ve dünyada yaptık​ları bilimsel çalışmalarla ün kazanmış deneyimli akademik kadrosu, İstanbul’un merkezinde yer alan yerleşkeleriyle, tam bir şehir ve kampüs üniversitesidir.

*****

Önceki

22 Kasım Çarşamba GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Ressamlar Derneği Resim Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar