Şenol Yorozlu & Kaftanlar Sergisi Açıldı

Şenol Yorozlu & Kaftanlar Sergisi Açıldı

Eyüp Büyükbostancı Yazdı

2023 yılında kaybettiğimiz; Türk Çağdaş Sanatının usta ve önemli isimlerinden Şenol Yorozlu‘nun ( 1950- 2023 ) “Kaftanlar” başlıklı anma sergisi;  Brieflyart Galeri‘de açıldı.

Sanatçının baş yapıtlarından “Kaftanlar” serisinin bir bölümü ile Brieflyart Galeri‘de izleyici ile buluşuyor.

Sergi için hazırlanan katalog metninde eleştirmen Nilgün Yüksel, Yorozlu’nun “Kaftanlar” serisini ilk oluşturmaya başladığı yıllarda ‘kaftan kim?’ sorusundan yola çıktığını söylüyor ve ekliyor:

“İzleyiciyi, nesnenin işaret ettiği özneyi ya da olası özneleri düşünmeye davet eder. Yorozlu, kaftanlarında güç ve değer imgesini tersine çevirir. Gücün, heybetin, değerin simgesi kaftanı kâğıtlara; dolayısıyla insanların gözünde kırılgan, hafif ve sıradan olana evriltir. Onun boyut olarak devasalığını küçültür. Değerini yeniden sorgular ve değişken olabileceğini hatırlatır. Fakat bunu yaparken kaftanı tarihe gömmez, tam aksine toplumsal bilinçdışında yaşayan imgenin canlılığını gösterirken salt iktidar kavramıyla özdeşleştirir.”

Kaftanlar”, 24 Şubat’a dek, Salı- Cumartesi günleri 11.00 – 18.00; Pazar günleri 13.00 – 18.00 saatleri arasında Brieflyart’ta ziyaret edilebiliyor.

Brieflyart Galeri

Adres : İnönü Caddesi No:43 A Gümüşsuyu/Beyoğlu

****

Önceki

27 Ocak 2024 Cumartesi Günün Sergisi

Sonraki

Ata Demirer İle Gazino Günleri Başlıyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar