“İlelebet Cumhuriyet” İstanbul Sergisi Açıldı

“İlelebet Cumhuriyet” İstanbul Sergisi Açıldı

Eyüp Büyükbostancı Yazdı

Daha önce 28 Ekim – 12 Kasım tarihleri arasında Ankara Güneş Sanat Galerisi‘nde gerçekleştirilen “İlelebet Cumhuriyet” Sergisi İstanbul‘a taşındı.

Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği sergi, 25 Kasım 2023 Cumartesi günü düzenlenen bir kokteylle, MSÜ Tophane-i Amire Tek Kubbe Salonu‘nda açıldı.

Sergi, 12 Aralık‘a kadar izlenebilecek.

Sergi salonunda, 18 Kasım‘da yitirdikleri UESYO-D Sayman’ı Tufan ATALAYMAN Anısı’na bir köşe hazırlanmış.

Sergi afişinde kullanılan görsel de Tufan ATALAYMAN‘a ait.

Sergide, cumhuriyetimizin 100. Yılına özel bir katkı sunmak amacıyla, aralarında; Etem Çalışkan, Esin Sarıoğlu, Devrim Erbil ve Tan Oral gibi duayenlerin de bulunduğu bugünkü adı MSGSÜ olan İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi mezunu toplam 54 sanatçının yapıtı yer alıyor.

Açılış konuşmasını UESYO-D Başkanı Tayfun TUNCEL‘in yaptı. Başkan Yardımcısı Ali Tekin ÇAM ise, sergi ile ilgili şunları söyledi:

Bundan tam 100 yıl önce bugün; Kıymetlimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ümüz, yol arkadaşlarına; “Efendiler yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” demişti. Biz Cumhuriyet sanatçıları olarak yüz yıl sonra bu beyanın yapıldığı topraklarda Cumhuriyetimizi kucaklayan bir sergi açmanın kıvancını yaşıyoruz.

Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” Diyen Büyük önderimiz Atatürk, Cumhuriyetimizle ilgili çok önemli başka bir söz daha söylemişti: “Benim Naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun… Yeni Yüzyıl hatalardan arınan, eşit, özgür, ülkesini, halkını, doğasını koruyan ve yücelten bireylerle yükselen, mutlu insanların yüzyılı olmalı.. Bunu elbirliği ve kardeşlikle başarmalıyız..

Serginin oluşumunda, birlikte büyük özveri ile çalışan sevgili arkadaşlarım; Ayşe Atalayman, Sara Tuncel, Semra Timurhan, Meral Güney Feltman, Tayfun Tuncel, Tufan Atalayman, Eyüp Büyükbostancı, Bekir Özdemir, Osman Tali, Fatih Mehmet Durmuş, Nimet Erciyas, Cansn Suner, Nuri Sezer, Ali Ergün, Ali Tekin Çam ile tüm katılımcı arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Ayrıca; Büyük Usta Cahit Berkay’da müziğiyle sergimize destek verdi… Sevgili arkadaşımız Bekir Özdemir’in hazırladığı “İlelebet Cumhuriyet” sergimizin videosunda “Dörde Özlem” isimli Enstrümantal müziğine kullanım izni verdi. Bu konuda aracı olan Sevgili Arkadaşımız Merih Kurtul’a da çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Sergiye Yapıtlarıyla Katılan sanatçılar:

Akgün Sezer , Alev Demirkesen, Ali Balkı, Ali Ergün, Ali Tekin Çam, Ayşe Çetkin, Ayşegül Yenen , Ayşın Özen, Bekir Özdemir, Belkıs Orcallı Yakıcı, Canan Suner, Çetin Özer, Egem Uzer, Elçin Çubuk, Erol Güneş, Eyüp Büyükbostancı, Fatih Mehmet Durmuş, Figen Aykaç Erdi, Filiz Arışan Aydoğan, Füsun Selen Bilginer, Gelengül Alkan, Gülgün Özker, Günseli Partanaz, Gültekin Çizgen, Kubilay Han Kıray, Lale Ulaş Çoruh, Meral Güney Feltman, Meral Pekün, Merih Kurtul, Meryem İskender Keskiner, Mesude Hülya Şanes Doğru, Metin Sağanak, Mustafa Eren, Nilgün Temiz, Nilüfer Tünay, Nuri Sezer, Osman Tali, Özhan Özdil, Öznur Aydın, Pınar Partanaz, Sara Kocatoros Tuncel, Seçil Nebioğlu, Semra Timurhan, Sevda Erman, Tayfun Tuncel, Tufan Atalayman, Tuğba Aksezmener, Tülin Yavuz, Ülker Turhan Öner, Zeynep Günseli Onat.

***

Önceki

27 Kasım 2023 Pazartesi Günün Konseri

Sonraki

Rekreasyon Derneği Geleneksel Toplantıları Başladı

2 Comments

  • Teşekkür ediyorum

  • Teşekkür ediyorum
    Bu güzel bilgiler icin

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar