“Haliç ve Semtleri” Fotoğraf Sergisi İFSAK’ta

“Haliç ve Semtleri” Fotoğraf Sergisi

İFSAK’ta

Eyüp Büyükbostancı Yazdı

Proje danışmanlığını Timurtaş Onan‘ın yaptığı Haliç ve Semtleri adlı Karma fotoğraf sergisi İFSAK‘ta açıldı. Sergiye ilgi yoğundu.

Özenle hazırlanmış sergi kataloğunda Timurtaş Onan sergiyle ilgili şunları söylüyor:

“Tarihi Yarımada ve Beyoğlu bölgelerini birbirinden ayıran boynuz şeklindeki bir girintisi olan Haliç, (Altın Boynuz) yüzyıllar boyu istanbul’un ticari ve sosyal hayatı üzerinde önemli rol oynamıştır.

Çok kültürlü ve çok dinli yapısıyla kardeşliğin sembolü olan Haliç semtleri, günümüzde tüm dünyadan ziyaretçilerin uğrak yeri. Tarihi konakları, kiliseleri, sinagogları, camileri yaşam dolu sokakları ile fotoğrafçılar ve sinemacılar için olağanüstü bir plato, iki yakasının dört köprü ile birbirine bağlı olması da görsel açıdan çok cazip kılıyor Haliç’i.

Son yıllarda İstanbul genelinde, kentin tarihi kimliği ve mimarisi ile uyumlu, işlevsel bir dönüşüm sağlanamadığı için, Haliç ve semtlerinin de gerek dokusu, gerek sosyo-kültürel yapısı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu yüzden kent kimliğine ilişkin belgesel ve sosyal sorumluluk projeleri, günden güne önem kazanmaktadır.

Proje katılımcıları bu bilinç ile Halic’teki yaşamı, sosyal açıdan da yorumlarını katarak, estetik bir bakışla fotoğrafladılar. Kendilerini candan kutluyorum.”

Sergiye fotograflarıyla katılan Sanatçılar:

Zerrin Altınkök / Lina Basmacı / Semiha Berkem / Tanar Çakmakçı / Murat Erkan / Tülu Erzene / Seval Genç / Sevil Gürel Peker / Önder Güvel / Neslihan Harmancı / Gamze İnce / Nese Karaarslan / Nilüfer Ozan / Ziynet Parlar / Kıvanç Şamhal / Harika Toplaoğlu Yücel / Nurdan Turan

Sergi, Pazar  günü dışında hergün 12.00’dan sonra 23 Kasım‘a kadar İFSAK‘ta gezilebilir.

İFSAK,

Adres: İstiklal Cad. Ayhan Işık Sokak No: 32 / 2 Beyoğlu

*****

Önceki

Atatürk Portreleri Resim Sergisi

Sonraki

7 Kasım 2022 Pazartesi Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar