“Dr. Haluk Gökçebay Koleksiyonu” Sergisi

“Dr. Haluk Gökçebay Koleksiyonu” Sergisi

Eyüp Büyükbostancı Yazdı

Ünlü Sanatsever, koleksiyoner Dr. Haluk GÖKCEBAY Koleksiyonundan Bir Seçki Sergisi MİNE Sanat Galerisi Deneysel‘de açıldı.

Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği sergiye koleksiyonda yapıtları bulunan bazı sanatçılar da katıldı.

2 Şubat 2023 Perşembe günü, MİNE Sanat Galerisi Deneysel‘de açılan Dr. Haluk GÖKCEBAY Koleksiyonundan Bir Seçki Sergisi’nde ;

Özdemir Altan, Mustafa Ata, Bedri Baykam, Bubi, Adnan Çoker, Nejat Melih, TubaDevrim, Önder Demircioğlu,  Adem Genç, Nejat Erem, Dagmar Göğdün, Selma Gürbüz, Hemad Javadzade, Devabil Kara, Şükrü Karakuş, Gülveli Kaya, Yıldanur Ketenci, Bahar Kocaman, Tülin Onat, Zekai Ormancı, İrfan Önürmen, Gülseren Südor, Teoman Südor, Güngör Taner, Nevhiz Tanyeli, Gamze Taşdan, Adnan Turani, Fatma Tülin, Ömer Uluç, Reha Yalnızcık , İtalyan sanatçı Antonio Zucchiattinin eserleri yer alıyor.

Sergi için hazırlanmış, salt 250 adet basılmış şık katalogda Galeri Koordinatörü Ayşe KOŞAK‘ın sergi hakında yazısı:

2023 yılı itibariyle çağdaş sanatta 38. yılını kutlayan Mine Sanat Galerisi, DENEYSEL mekanında, koleksiyoner, kimyager Dr. Haluk Gökçebay’ın yıllar içinde oluşturduğu sanat koleksiyonundan bir seçkiyi izleyici ile buluşturuyor. Bu sergi kapsamında, 90’lı yıllardan günümüze Çağdaş Türk Sanatı’ndan örnekleri izlerken, aynı zamanda bir koleksiyonerin sanata olan tutkusunun izlerini süreceğiz. “Dr. Haluk Gökçebay Koleksiyonundan Bir Seçki” sergisi, sanata ve sanatçıya yaptığı destek adına koleksiyonerimize bir teşekkür niteliğindedir.

Mine Sanat Galerisi sahibi Mine Gülener ile yolları, 21 Ekim – 17 Aralık 1994 tarihleri arasında Bahariye’deki galeri mekanımızda Özdemir Altan “Kassel Resimleri” sergisinde kesişen koleksiyonerimiz Dr. Haluk Gökçebay, bu ziyareti esnasında gerçekleşen uzun sohbetler sonunda koleksiyoner olarak galeri bünyesine girdi. Galeri kapanış saatini aşan ve gece saatlerine kadar süren bu sohbet, sanat aşkı ve merakıyla resimleri incelemenin ardından, hem galeri sahibimiz hem de koleksiyonerimiz Dr. Haluk Gökçebay için unutulmaz bir anı olmuştur.

Sanatçı Özdemir Altan’ın ’91 yapımı Kassel konulu resmi de bu birlikteliğin bir sembolü olarak seçkide yer almaktadır. Ayrıca Dr. Gökçebay, yıllar içinde, yine galerimiz aracılığıyla koleksiyonuna kattığı sanatçılar; Halil Akdeniz, Tomur Atagök, Adnan Çoker, Tülin Onat, Zekai Ormancı, İrfan Önürmen, Güngör Taner, Mustafa Ata gibi isimler ve farklı galerilerden edindiği çeşitli sanatçılar ile koleksiyonunu zenginleştirmeyi sürdürmüştür.

Henüz İstanbul Modern’in açılmadığı yıllarda, galerimizde sergiyi izlemek ve sanat eseri edinmek adına atılan bu ilk adımın ardından kurulan bağlar, 30 yıla yaklaşan bir dostluğa, sanatsal paylaşıma, desteğe ve galerimizin devamlı takipçisi olan bir sanatsever kazanmamıza olanak sağlamıştır.

Bir İstanbul Alman Lisesi mezunu olarak, Almanya’da kimya alanında eğitim alan, buluşlarıyla patent sahibi olan koleksiyonerimiz Dr. Haluk Gökçebay, eğitimi, kültürü, sanata bakış açısıyla her zaman sanatın ve sanatçının destekçisi olmuştur. Galeride geçirdiği zamanlarda sanatçılarla tanışıp, fikri paylaşımlarda bulunan Dr. Gökçebay, sanatçılarla da güzel dostluklar kurmuştur. 1990’lardan bu yana oluşturduğu kişisel sanat koleksiyonuna Türk resminin temsilcisi birçok önemli sanatçının eserini katmıştır.

Bir koleksiyoner ruhuna sahip olan Gökçebay, yıllar içinde çağdaş sanat eserlerinin yanı sıra, aynı zamanda 2023 yılı itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne halkın kullanımı için bağışladığı geniş kapsamlı kitap koleksiyonu, ayrıca; halı, ekslibris ve hat koleksiyonları da yapmaktadır.

30 yıllık dostluk ile süren galeri-koleksiyoner ilişkisi çerçevesinde gerçekleştirilen bu koleksiyon sergisi, çağdaş Türk resminin temsilcilerinden örnekleri sunmanın yanısıra, galerinin 38. yaşını kutladığı bu dönemde hem kıymetli koleksiyonerimiz Dr. Haluk Gökçebay’a bir teşekkür, hem de genç koleksiyonerlere ve koleksiyoner adaylarına teşvik edici bir örnek niteliğindedir.”

Bu kadar değerli yapıtı bir arada ya müzede, ya da MİNE Sanat Galerisi Deneysel‘de görebilirsiniz. Sanatseverler kadar sanat öğrencilerinin de kaçırmaması gereken bir sergi.

Sergi 4 Mart‘a kadar izlenebilir.

MİNE Sanat Galerisi Deneysel

Adres : Göztepe Mah. Bahariyeli Sok. Toprak Apt. No 37, Kadıköy / İstanbul

Koleksiyonda yapıtı yer alan sanatçılardan Gülseren SÜDOR da sergi kataloğunda Koleksiyoner Dr. Haluk GÖKÇEBAY‘ı anlatmış:

“DR. HALUK GÖKÇEBAY HAKKINDA

1951 yılında İstanbul’da doğan Dr. Haluk Gökçebay, 1970 yılında İstanbul Alman Lisesi’ni Abitur derecesiyle bitirdikten sonra gittiği Almanya’da Würzburg Üniversitesi’nde DAAD (Değişim Bursu) ile kimyager olarak mezun olur. Karlsruhe Üniversitesi’nin kadrolu elemanı olarak kimya mühendisliği doktora derecesini alır. Almanya gibi Avrupa’nın tüm kadim sanatlarının kültürünü barındıran bir merkezde yaşıyor olması çocukluğundan  beri içindeki öğrenmeye, görmeye, araştırmaya, görmeye, gezmeye olan merakını daha da pekiştirir.

O yıllardan bu yana, sanatın tüm dallarına ilgi duyarak, çocukluğunda başladığı ve bugünlerde on bini bulan kitap koleksiyonu yanında, 1978 yılında kendisine hediye edilen İhap Hulusi’ye ait bir hat levhası ile görsel sanatlara olan ilgisi başlar.

Çok sayıdaki uluslararası seyahatler, geniş kapsamlı inceleme ve sanat tarihi okumaları sonucunda 1989’dan itibaren resim (genelde hoca-öğrenci geleneği doğrultusundaki eserler), heykel, seramik, sanatsal obje, çeşitli değerli kullanım nesneleri, klasik müzik CD’leri ve kıymetli halılar biriktirmeye başlar. Aynı zamanda seyahatlerinde Avustralya, Fas, İtalya, Havana’dan özellikli yerel sanatçıların eserlerini toplar.

Uzun yıllar Bayer-Türk Fabrikaları üretiminin başında bulunduğu sırada, aynı zamanda Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı’na devam eden Dr. Haluk Gökçebay tasarıma olan ilgisi ile aldığı eserlerin mekanlarındaki yerleşimlerini de kendisi belirler.

Almanya’dan 1984 yılında yurda dönen Dr. Haluk Gökçebay, ilk kez 1989 yılında bir Nejat Erem yapıtı ile Çağdaş Türk Resmi edinmeye başladı. Usta sanatçıların eserlerini koleksiyonuna eklerken aynı zamanda bir çok genç sanatçıya da koleksiyonunda yer verdi. Yağlıboya, kağıt işler, baskı resim, seramik, bronz döküm ve bakır heykeller de dahil olmak üzere seksenbeş önemli çağdaş eseri koleksiyonuna eklemiştir.

“Dr. Haluk Gökçebay Koleksiyonundan Bir Seçki” adlı sergide yer alan resimlerin bir çoğunluğu Mine Sanat Galerisi’nden edinilmiştir. Bu seçki kapsamında günümüz çağdaş sanatının örnekleri ve bazıları bugün hayatta olmayan Türk Resim Tarihi’ne mal olmuş Adnan Çoker, Zekai Ormancı, Erdal Alantar, Ömer Uluç gibi değerli sanatçılara ait eserler de izlenebilir.”

*****

Önceki

3 Şubat 2023 Cuma Günün Sergisi

Sonraki

Tülin Kaynak ‘Derinlikler II’’ Sergisi Açıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar