Botanikten Sanata…

Botanikten Sanata…

Eyüp Büyükbostancı Yazdı

Anımsayacaksınız… Bu köşemde ilk yazım botanik üzerineydi. O yazımda, ömrünü Türk Florasına adamış İngiliz Bilim İnsanı Peter Davis‘i anlatıyordum.

Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi‘nde “Botanikten Sanata” konseptli bir serginin açıldığını duyunca konu ilk yazımı çağrıştırdı. Zaman kaybetmeden galeriye gittim. Sergiyi gezdim. Serginin daha iyi anlaşılabilmesi için serginin koordinatörü / küratörü Sayın Hülya KORKMAZ‘a sergi ile ilgili sorular sordum.

  • Sayın KORKMAZ, böyle bir sergi fikri nereden doğdu?

“Ben, Klasik Türk Sanatları Vakfı Bilimsel Bitki Ressamlığı öğretmeniyim. 2009 yılında, öğrencilerimizle eğitim süresi bittikten sonra kendimize şu soruyu sorduk:

“Birlikte ne yapabiliriz?”

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ni gezdiğimizde orada 700’den fazla bitki çeşidinin hepsinin tıbbi ve aromatik değer taşıdığını gördük. Bahçe gezisinden sonra proje fikri oluştu. Oradaki hocaların desteğiyle çizilebilir tıbbi bitkilerin listesini çıkardık.”

  • Projeye çizimleriyle kimler katıldı?

“20 kişilik bir ekip. Tamamı farklı meslek gruplarından oluşmakta; Resim Öğretmeni, yazılımcı, mimar, endüstri tasarımcısı kişiler eğitim tamamlandıktan sonra bu projede yer almaya başladılar. Dört yılı aşkın bir süre sonunda “Botanikten Sanata” sergimizi oluşturduk.

  • İşte O sanatçılar:

Miray Serdaroğlu / Elif Demirci / Nurcihan Kahraman / Berrin Süzen / Burcu Ergüleç / Bahar Bilgen / Kseniia Krokhaleva / Hatice Çetin / İrem Sönmez / Ersin Şimşek / Şeyma Somay Coşkun / Ayfer Banaz / Ferda Aksoy / Rahmiye Taşkırdı /İdil Akalın / Naile Akın Sevim / Merih Kaleli / Nihan Parmaksızoğlu / Nalan Sarıkaya ve Nilgün Alioğlu.”

  • Bu serginin devamı gelecek mi?

“Devamını tabi ki yapmak istiyoruz. Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde 700’u aşkın bitki türü var. Biz şu anda yaklaşık 82 tane bitkinin resmini tamamlamış bulunmaktayız. İlerleyen zamanlarda hem sayıyı artırmak, hem de projeyi bilimsel açıklamalarıyla kitaba dönüştürmek düşüncesindeyiz.

Bu bilmsel açıklamalar çok önemli. Normal bir sergiden farklı kılan kısmı botanik özelliklerinin betimlenmesi:

Kullanım alanları, yerel yaygın adları…Yani, kimliklerinin bulunduğu bir kısım da sergimizde yer almakta.”

  • Sergideki çalışmalara “Bilimsel Bitki Resmi” deniyor. Bu tanımı biraz açar mısınız?

“Daha çok, botanikçilerin başvurduğu bir resim türü.

Botanikçi yeni bir bitki türünü keşfettiğinde bunu bir makaleyle bilim dünyasına duyurması gerekiyor. Hakemli, hakemsiz bir dergide yayınlanması için bir resme ihtiyaç var.

Burada fotoğraf görüntüsü yeterli değil. Bitkiyi fotoğraf yeterince destekleyemiyor. Gerçek ayrıntıyı gösteremiyor. Habitatla görüntülendiği için fonda bir karmaşa oluşuyor.

Biz bunu tamamen doğadan yalın hale getirerek sadece o bitkinin genel görüntüsünü, var sa meyvesini, tıbbi amaçla kullanılıyorsa tohumunu resmimizin paftasında gösteriyoruz. Yani, bitkinin bütün parçalarını, önemli özelliği olan kısımlarını resmediyoruz.”

  • Bilimsel Bitki Resmi…

“Biz sadece sanatsal resim yapmıyoruz.

Sanatla bilimin dönüştüğü, harmanlandığı geleceğe kaynak olacak, literatüre girecek resimler çiziyoruz.

Diyelim ki nesli tükenmiş bir bitki; çizimler kanıtıdır.”

  • Son olarak, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“Bilimsel bitki resmi sadece sanat olmanın yanısıra, üniversitelerde kesinlikle ögretilmesi gereken bir alan. Özellikle Ziraat Fakülteleri, Biyoloji bölümleri için çok önemli bir branş…

Üniversitelerde ögrenciler çizim yapıyor ama, yapıyı, bilmeden…

Bu eğitimi aldıktan sonra çok daha doğru ve anatomik çizim yapabiliyorlar.

“Bilimsel Bilgi Resmi” Türkiye’de eksikliği olan bir branş…”

  • Bize zaman ayırdığınız için teşekkürler…

“Ben teşekkür ederim.”

Sergiyi 30 Aralık tarihine kadar Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi‘nde izleyebilirsiniz.

Hülya Korkmaz Hakkında ;

1982 Burdur doğumlu.

Isparta Anadolu Öğretmen Lisesi’ndeki eğitiminin sonrasında, Lisans eğitimini SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünde tamamladı.

Lisans eğitimi devam ederken 2002 yılında böcek ve hayvan çizimleri ile başlayan sanat yolculuğuna, 2004 yılında Ali Nihat Gökyiğit Vakfının finansal desteği ile İngiltere Kraliyet Botanik Bahçesi bitki ressamlarından Christabel King’ den aldığı bilimsel bitki resim eğitimi de eklenerek, süregelen yıllar içerisinde bu alanda tam zamanlı bitki ressamı ve bitki resim eğitmeni olarak çalışmış ve çalışmalarına devam etmektedir.

Yurt içi ve yurt dışı projelerde ve sergilerde yer aldı. Bu alanda yurt dışı ödüllere sahiptir. 2012-2013 “Bilimsel Biyolojik İllüstrasyonların Grafik Değerlendirmeleri” konulu yüksek lisans tezini Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı.

Farklı kurumlarda 2006 yılından bugüne uzun dönem Bilimsel Bitki Resim eğitmeni olarak görev yapmakta ve bu alanda kısa dönem kurslar düzenlemektedir.

2009 – 2022 Klasik Türk Sanatları Vakfı’nda Bilimsel Bitki Ressamlığı alanındaki görevine devam etmekte, 2019 yılından itibaren Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde kısa ve uzun dönem kurslar düzenlemektedir. Uzun dönem eğitimlerinde proje gruplarına proje yürütücülüğü yapmaktadır.

Aynı zamanda 2017 yılından itibaren kişisel atölyesinde eğitim vermekte ve proje çalışmalarına devam etmektedir.  Bu eğitimlerle bilimsel bitki ressamı olarak alana kazandırdığı onlarca ressam, birçok bilimsel proje ve sergide çizimleriyle yer almakta, birkaçı eğitmenlik yapmaktadır.

*****

Read Previous

10 Aralık 2022 Cumartesi Günün Sergisi

Read Next

12 Aralık 2022 Pazartesi Günün Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: