Zehra Sargın’ın sergisi, “Bak, Ayna…” açıldı

Zehra Sargın’ın sergisi,

“Bak, Ayna…” açıldı

Haber: Erol Ünal

Fotoğraflar: Çetin Çam

Zehra Sargın‘ın “Bak, Ayna…” Resim Sergisi geniş bir davetli grubunun katılımıyla Galeri4- Bodrum‘da açıldı.

Sergi, açılış gününe özel izleyiciye sunulan Sanatçının eskiz defterleri ve daha önce hiç sergilenmemiş olan 2010 yılına ait serinin ilk resmi ile yüzler serisinin gelişim sürecini özetlemekte.

Çağdaş soyut-izlenimci sanatçı Zehra Sargın eserlerinde iç dünyasını, duygularını ve deneyimlerini yansıtmak için, kanvasta ayna gibi işlev gören soyut formlar, renkler ve desenler kullanarak dış dünya ile ilişkiye giriyor, izleyiciyi aktive ediyor ve kendi ortamına davet ediyor. Soyut lekelerin üstünde sıkça kullandığı göz figürleri, bu bağlamda hem bir portal hem de bir yansıtıcı görevi üstleniyor.

İzleyici ise, sanatçının resimlerine yaklaştıkça, tıpkı bir aynaya bakar gibi, kendi içsel dünyasını da seyretmeye başlıyor. İçsel bütünlüğün hedeflendiği bu sergide, sanat ile gerçeklik arasındaki sınırlar bulanıklaşıyor, izleyici aktif bir katılımcıya dönüşüyor. Sargın bu iki yönlü trafiği kendine has naif dokunuşlarla kurguluyor ve “bak” diyor, “ayna”.

Zehra Sargın kendisini ve yaratımlarını şöyle özetliyor: “İçsel bütünlüğümüzü koruyan en etkili yollardan biri sanatken, sanatımızı oluşturan şey de içsel bütünlüğümüz… Resimlerim, oluşan ve değişen ben, ve anlardır.

Bu bağlamda, eserlerin, Sargın’ın bahsettiği “bensel” değişim ve oluşum süreçlerini fark ettirecek şekilde derlenmiş olması ise, “Bak, Ayna…” sergisine yeni bir katman, adeta bir sanat bulmacası ekliyor.

Küratörlüğünü Galeri4 – Bodrum koordinatörü Ali Akın’ın yaptığı “Bak, Ayna…” sergisi 29 Ekim’e kadar Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

*****

Önceki

Cezmi Çoban’dan Halikarnas Balıkçısı Bibliyografyası

Sonraki

7 Ekim 2023 Cumartesi Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar