“Yıldızlı Nağmeler” Konseri Çok Beğenildi

“Yıldızlı Nağmeler” Konseri Çok Beğenildi

Haber: Erol Ünal

Fotoğraflar: Çetin Çam

  • Bodrum’da Öğretmenler Gününde Perihan Sözen ve Yıldızlar Korosunun “Yıldızlı Nağmeler” Konseri büyük ilgi gördü.

Bodrum Heredot Kültür Merkezi‘nde Bodrum Yıldızlar Akademisi Derneği’nin etkinliği olarak Öğretmenler Gününde, Perihan Sözen ve Yıldızlar Korosu’nun Yıldızlı Nağmeler konseri vardı.

Konserdin sunuculuğunu Kazım Ödev yaptı. Ücretsiz olan ve büyük ilgi gören konser çok beğenildi. Koronun eğitimcisi ve öğretmeni Perihan Sözen‘in katıldığı konserde, bu alanda haklı bir ün yapan Zekai Tunca‘nın da kendi şarkılarından oluşan sunu yaptı.

Perihan Sözen ve Yıldızlar Korosu‘ndan seçkin Türk Sanat Müziği eserleri dinlenen konser için Turgutreis’ten servis kaldırıldı.

Perihan Sözen Kimdir?

Perihan Sözen 1956’da Selanik’te doğdu. Çocukluğunu İstanbul’da geçiren Perihan Sözen annesinin teşviki ile henüz altı yaşında iken müzik hayatın girdi. İlk söylediği şarkı Selâhattin Erköse’nin Rüzgâr Kırdı Dalımı, Ellerin Günahı Ne? isimli bûselik şarkısıdır.

Zeytinburnu Nuri Paşa İlkokulu’nun ardından ortaokul ve liseyi Zeytinburnu İhsan Mermerci Lisesi’nde bitirdi. Öğrenciliği sırasında müzik dalında birçok birinciliği, okuluna kazandırdı. Gelen plak tekliflerini değerlendirerek dokuz yaşında ilk 45’liğini doldurdu.

Türk Sanat Müziği Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde Alâeddin Şensoy’un yönlendirmesiyle burada Emin Ongan’ın öğrencisi oldu. 1978’de Taksim Belediye Gazinosunda assolist olarak sah­neye çıktı. Orhan Gencebay ve Arif Sağ ile çalıştığı dönemde Türk Halk Müziği plakları doldurdu.

Başlıca Eserleri:

  • Şu uzun yollara bak, bize benziyor. (Usul: Düyek, Makam: Hüzzam, Söz: Perihan Sözen),
  • Peteklerin balı sensin. (Usul: Düyek, Makam: Kürdîli Hicazkâr, Müzik: Cemil Derelioğlu, Söz: Perihan Sözen),
  • Sevgi sensiz, aşk sensiz. (Usul: Aksak-Düyek, Makam: Nihâvend , Müzik: Cemil Derelioğlu , Söz: Perihan Sözen),
  • Sevgi dolu sözlerin, beni yakan gözlerin. (Usul: Aksak, Makam: Muhayyer Kürdî, Müzik: Cemil Derelioğlu, Söz: Perihan Sözen).
  • Baharımsın, yazımsın, gülüşüm, gözyaşımsın.(Usul: Nim Sofyan, Makam: Hüseynî, Müzik: Bilge Özgen, Söz: Perihan Sözen).

***

Önceki

25 Kasım 2023 Cumartesi Günün Sergisi

Sonraki

Pervin Bülbül “Bahar Çiçeklerim” Sergisi Açıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar