Yasemen Latife Ayvaz’ın Sergisi Bodrum’da Açılıyor

Yasemen Latife Ayvaz’ın

Sergisi Bodrum’da Açılıyor

Haber: Erol Ünal

Yasemen Latife AyvazRengin Gör Dediği-2” sergisi 15 Haziran‘da “Arth Gallery” Bodrum Yalıkavak’ta sanatseverlerle buluşuyor. Sergi 15 Ağustos’a kadar görülebilir.

Sanatsal üretimlerini İstanbul’a olan hayranlığı ile pekiştirerek lirik soyutlamalar olarak ortaya çıkaran Yasemen Latife Ayvaz, bazen soyut lekesellik içinde bir manzarayı ya da şehir görüntüsünü, bazen de kent, insan, yaşam üçgeninde renklerin, dokuların ve katmanların, kültürel, etnik ve toplumu var eden değerlerle harmanlanmasını, onlardan izler ve detaylar barındırmasını, ayrıca tüm bu gerçekliklere sanatsal bakış açısı ile yüklediği anlamları sanatseverler ile buluşturacak.

Boşnak asıllı sanatçının yeni kuşak çağdaş ressam olarak renk ve kent kavramlarını sorguladığı sanatsal üretimleri kaos ve karmaşa içinde yer alan kentte gözden kaçan, farkına varamadığımız detaylarda, duvar yüzeylerinde, bir teknenin kabarmış boyasında, ağaçta, taşta ya da herhangi bir objenin üzerindeki lekelerde hayat buluyor. Sanatçı için renk, boya, malzeme dışında resim yapılacak her yüzey ya da resmi yapılacak.

Eserlerinde her detay önemli bir yer tutarken deneysellikte vazgeçilmez bir süreci kapsıyor. Bu bağlamda sanatçı ele aldığı konuları ve çevresinden esinlendiği detayları “renk” kavramı üzerinden sorguluyor. Rengin farklı kültürel değerlerde taşıdığı misyon rengin kendine has psikolojik anlam ve etkisi, derinlik, yüzey, katman ve kent birlikteliği içinde değer kazanıyor. Sanatçı Yasemen Latife Ayvaz birbirinden ilginç eserleri sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Sanatseverler galeriyi gezdikten sonra bir heykelin yapımında katkıda bulunacak. Galeriyi gezdikten sonra çıkışta bulunan bir taşı bir heykeltraş gibi işleyecek. Yüzlerce sanatsever bunu yaptığında sergi sonunda bir eser meydana gelecek.

Bodrum’un en büyük sanat galerisi Arth Gallery toplam 2000 M2 alanı bulunan galeri 3 bölümden oluşmaktadır. Açık hava sanat galerisi, kapalı alan sanat galerisi, atölye sanat galerisinde 150 sanat eseri ve 100’den fazla heykel ve resim bulunmaktadır.

Yasemen Latife Ayvaz

Yasemen Latife Ayvaz kimdir?

1970 yılında İzmir’de doğdu. 1995’de Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Sanat çalışmalarına on dört yıldır devam eden sanatçı, eserlerini İstanbul’a olan hayranlığıyla, lirik soyutlamalar olarak şekillendirmektedir.

Yapıtlarının soyut lekesellik içinde bir manzarayı ya da şehir görüntüsünü anımsatıyor olması, renklerin, dokuların ve katmanların, kent, insan, yaşam üçgeninde kültürel, etnik ve toplumu var eden değerlerle harmanlanmasını, onlardan izler ve detaylar barındırılmasını, tüm bu gerçekliklere sanatsal bakış açısının yüklediği anlamları içeriyor, sanatçı için ayrıca deneysellik vazgeçilmez bir süreci kapsıyor. Kişisel ve karma sergiler açan sanatçının önemli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

*****

Read Previous

Ön Türk Akademisi Çalıştayı Başlıyor

Read Next

10 Haziran 2022 Cuma Günün Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: