“XX” İsimli Sergi Açılıyor

“XX” İsimli Sergi Açılıyor

Haber: Erol Ünal

  • “XX” isimli sergide Filiz Demirkaya, Meltem Aktün ve M. Yeşim Yorulmaz yer alıyor.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü 2001 mezunu üç arkadaş Filiz Demirkaya, Meltem Aktün ve Müzeyyen Yeşim Yorulmaz , 8 Mart 2024 Cuma günü saat 18:00’de Bi’Nevi Galeri’deki karma sergi ile bir araya geliyorlar.

Filiz Demirkaya, Meltem Aktün ve Müzeyyen Yeşim Yorulmaz; kadın kromozomunu temsil eden “XX” isimli sergiyle Dünya Kadınlar Günü‘nü kutluyor. Günümüz Kadın Sanatçılarını temsil eden “XX” adlı sergi, üç farklı kadın sanatçının benzersiz bakış açılarını izleyicilerle buluşturarak çeşitliliği vurguluyor.

Sergide yer alan eserler, izleyicileri düşünmeye ve duygusal bir bağ kurmaya çağırıyor. Sanatın evrensel dili aracılığıyla buluşma noktası olan bu sergi, üç kadın sanatçının benzersiz perspektiflerini keşfetme fırsatı sunuyor. Sanatçıların farklı anlatım dilleri aracılığıyla yakaladıkları imgeler, izleyicilere tek bir sergi içinde birden fazla deneyim yaşatıyor.

Sergi 8-24 Mart tarihleri arasında hafta içi 10:00 – 19:00, hafta sonu 11:00 – 18:00 saatleri arasında görülebilir.

Bi’Nevi Galeri ve sergi sanatçıları sanatseverleri, kadınların varoluş serüvenini kutlamak ve daha adil bir toplum için farkındalık yaratmak amacıyla bu özel etkinliğe çağırıyor.

Filiz Demirkaya Kimdir?

1976 İstanbul doğumludur.

Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden 2001’de mezun oldu.

Günümüz Sanatçıları Sergisi, Yapı Kredi Müzesi ve Aksanat etkinlikleri gibi önemli projelerde yer alan sanatçı, çeşitli disiplinlerden sanatçılarla çok sayıda çalışmalar gerçekleştirdi.

Meltem Aktün Kimdir?

1978 İstanbul doğumludur.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden 2001’de mezun olduktan sonra aynı fakültede Tekstil ve Moda Tasarımı üstüne yüksek lisansını tamamladı.

Özel sektörde çeşitli firmalarda tasarım ve yönetim alanlarında çalıştı. Soyut tarzda eserleri ile çeşitli karma sergilerde önceden yer alan sanatçı, bir araya geldiği sanatçı arkadaşlarıyla birlikte kurdukları atölyede deneysel çalışmalarına devam etmektedir.

Müzeyyen Yeşim Yorulmaz Kimdir?

1977 İstanbul’da doğumludur.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Resim Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Plastik Sanatlar Anasanat Dalı’nda Sanatta Yeterlilik derecesi aldı. Haliç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nde (2001-2003), İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde (2003-2008), Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde (2008-2013), Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nde (2013-2022) ve Çizgi Film Animasyon Bölümü’nde (2022’den itibaren) Doktora Öğretim Üyesi olarak görev yaptı. Çağdaş Sanat alanında kitap yazdı.

Ulusal ve uluslararası birçok sempozyuma katıldı, kişisel ve karma sergiler gerçekleştirdi.

Bi’Nevi Galeri

Adres : Muradiye Bayırı Sokağı Bingül Apt No:45 D:2, Teşvikiye/Şişli

****

Önceki

Harika Ören’in Eserleri Öncü Kadınlarımız’da

Sonraki

9 Mart 2024 Cumartesi Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar