“Ustalara Saygı” Sergisi Bodrum’da Açılıyor

“Ustalara Saygı” Sergisi

Bodrum’da Açılıyor

Haber: Erol Ünal

Türk fotoğrafçılığının büyük ustalarının eserleri Esat Yargıcı küratörlüğünde İZEV İstanbul Zihinsel Engelliler İçi Eğitim ve Dayanışma Vakfı yararına “Ustalara Saygı” adıyla bir araya getirildi. İstanbul fotoğraflarından oluşan sergi Marina Yacth Clup bünyesinde meRQez ART Alternatif Sanat Mekanı’nda 5 Kasım Cuma günü saat:18:00’de gerçekleşecek kokteyl ile açılacak. Sergi 15 Kasım‘a kadar ziyaret edilebilir.

Türkiye’de fotoğrafı sanata dönüştüren fotoğraf sanatçılarının eserleri, Ustalara Saygı Fotoğraf Sergisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Sergide, aralarında Ara Güler, Ersin Alok ve Gültekin Çizgen’in de bulunduğu 8 büyük fotoğraf ustasının 1950-1960 yılları arasında çektiği İstanbul fotoğrafları yer alıyor.

“Ustalara Saygı”, İstanbul’u fotoğraf makineleri ile selamlayan, sıra dışı estetik bakış açıları ile İstanbul’u bir sanat yapıtına dönüştüren fotoğraf sanatçılarının eserlerinden oluşuyor. Sergide, her biri Türk fotoğrafçılığının sembol ismi olan 8 usta sanatçı yer alıyor: Ara Güler, Ersin Alok, Gültekin Çizgen, İbrahim Zaman, İzzet Keribar, Ozan Sağdıç, Şemsi Güner ve Yıldız Moran.

İstanbul, Cumhuriyet’in ilanının ardından “uzun süre dokunulmamış” bir kent olma özelliğini İkinci Dünya Savaşı ardından gelen yıllarda hızla yitirdi. Dünya, savaş sonrasında toplumsal, siyasal ve ekonomik açıdan yeniden şekillenirken, İstanbul esen bu sert değişim rüzgârının etkisini yoğun bir şekilde hissetti. İstanbul, 1950’li yıllarda modernleşme ve yoğun göçle tanıştı, bir yandan apartmanlar yükselirken diğer yandan gecekondular ortaya çıkmaya başladı; kent yüzlerce yıllık alışkanlıklarını unuttu. Sergide yer alan eserler; kentin radikal bir biçimde değişime uğradığı 1950-1960 arasındaki bu döneme, bir başka deyişle İstanbul’un “en hızlı dönemi”ne tanıklık ediyor.

Sergi, fotoğrafın büyük ustalarının dünyaya bakışını, görsel ve sanatsal yaklaşımlarını anlamak için kaçırılmaz bir fırsat sunuyor. Bunun yanında sergiden elde edilecek gelir bağışlanacak ve toplumsal farkındalık ve destek projeleriyle 32 yıldır özel gereksinimli bireylere yönelik çok yönlü hizmet veren İZEV’in eğitim faaliyetlerine fon oluşturulacak.

*****

Read Previous

Türk Resim ve Heykel Sanatından Sanat Rüzgarı

Read Next

5 Kasım 2021 Cuma Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: