“Türkland” Bodrum’da Sahnelendi

“Türkland” Bodrum’da Sahnelendi

Haber: Erol Ünal

Fotoğraflar: Çetin Çam

“Türkland” Tiyatro Oyunu Bodrum Nurol Kültür Merkezinde sahne aldı.

Dilşad Budak Sarıoğlu ve Ilgıt Uçum’un Rol Aldığı “Türkland” Oyununda Reji Yönetimini İrem Aydın yaptı. Tiyatro oyunu göçün Sembolü TURNA kuşları misali, Avrupaya Çalışmaya “GÖÇ” eden Türk vatandaşlarımızın her iki tarafda da yabancilaştırılmalarının imkansızlıklarındaki yaşayabilme mücadelesinin muhteşem bir şekilde anlatıyor.

Neredeyse ders niteliğinde, Dilşad Budak Sarıoğlu‘nun kendi hayatını anlattığı romanından uyarlanan tiyatro oyunu Türkland, çok kültürlü kimlik karmaşasının ortasında kendini bulma çabası veren bir kadının hikayesi. 70 dakikalık oyun mizahi bir üslupla göç, kimlik, Türk-Alman tarihi ve ilişkileri gibi kavramları ele alıyor. Metin alışılmışın dışında bir bakışla, bir göçmen hikayesi üzerinden aidiyet arayışının aslında insana özgü ve evrensel olduğunu anlatıyor.

İrem Aydın’ın yönettiği Dilşad Budak Sarıoğlu ve Ilgıt Uçum tarafından sahnelenen Türkland, Türkiye’de Türkçe dilinde ve Almanca üst yazıyla; Almanya oyunlarında ise Türkçe- Almanca üst yazıyla iki dilli olarak sahneye konuyor. Oyun, 2017 yılından beri Türkiye ve Almanya’da yaklaşık 20 ayrı şehir gezmiş olup halen seyirciyle buluşmaya devam ediyor.

İzleyicilerden ve medyadan gelen olumlu yanıt, insanların bağ kurabildikleri gerçekçi hikayelerin izleyicinin empatisini kazandığını ve düşünmeye teşvik ettiğini açıkça ortaya koyuyor. Türkland, toplumsal sorunlardan yargılayıcı bir üslupla söz etmek yerine onları isimlendirerek şöyle soruyor: Kimlik, aidiyet ve karşılıklı anlayış konularının karmaşık sorularıyla uzlaşabilmemiz için bireyler ve toplumlar olarak kendi yaklaşımımızı, kendimizle ve dış dünyayla olan ilişkimizi nasıl değiştirebiliriz?

Oyun konuyu farklı biçimde, bazen de tamamen yeni bakış açılarından incelediği ve izleyiciyi “ötekilerin” deneyimine ve duygularına duyarlı hale getirmesi sebebiyle nitelikli tartışma ortamlarına da zemin hazırlıyor. Bu yüzden her performans sonrasında seyirciyle yapılan söyleşi ve soru-cevap kısmı programın ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

Dilşad Budak Sarıoğlu Kimdir?

İstanbul’da doğan ve Almanya’da büyüyen Dilşad Budak-Sarıoğlu, Düsseldorf Heinrich Heine Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Türkiye’ye 2011 yılında taşındıktan sonra önce bir hukuk bürosunda CEO olarak, daha sonra da Alman medyası için serbest gazeteci ve yapımcı olarak çalıştı. 2015 yılında İstanbul’da Şahika Tekand Studio Oyuncuları’nda oyunculuk eğitimini tamamladı ve ardından çeşitli oyunlarda ve kısa filmlerde rol aldı. 2017 yılında Türkland adlı otobiyografik kitabını sahneye uyarladı ve oyunda oynamaktadır. İstanbul ve Berlin’de yaşayan oyuncu, 2021 yılında Türkland’ın dijital versiyonunun yapımcılığını üstlendi.

Ilgıt Uçum Kimdir?

1987 yılı Kars doğumlu oyuncudur. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Studio Oyuncuları’nda oyunculuk eğitim aldıktan sonra Kadir Has Üniversitesi’nde Film ve Drama Yüksek Lisansı yaptı. Studio Oyuncuları ve İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunlarında yer aldı. 2017 yılında Türkland’ı sahneye uyarladı ve oyunda oynamaktadır. İstanbul’da yaşayan oyuncu tiyatronun yanı sıra film, dizi ve reklam çalışmalarında yer almaktadır.

***

Önceki

18 Kasım 2023 Cumartesi Günün Konferansı

Sonraki

Piyanist Dengin Ceyhan Albümü “Piyano’nun Kadınları”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar