Tatbiki’lerin Sergisi Maltepe Türkan Saylan’da

Tatbiki’lerin Sergisi

Maltepe Türkan Saylan’da Açıldı

Haber: Erol Ünal

İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa’da açılan en büyük Bauhaus okulu TATBİKİ mezunlarının sergisi Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı.

Sergiye katılan 23 tatbiki Güzel Sanatlar Okulu mezunlarının ve okul arkadaşlarının katıldığı kokteyl ile açılan sergiye sanatseverlerin da katılımı çok oldu. 29 Mart’a kadar hergün 08:30-20:00 saatleri arası ziyaret edilebilecek sergide TATBİKİ’den yetişmiş, sanatsal üretimlerini bugün de Bauhaus ekolüne dayanarak sürdüren 23 TATBİKİ mezunu sanatçının yapıtlarından bir seçki yer alıyor.

Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin 350m2 en büyük sergi salonunda açılan sergide Prof. Dr. Günay Atalayer’in “Anadolu Kadını” isimli ipek ve pamuk iplikten yapılmış dokuma resim çalışması, Atıf Atalayer’in mumlama batik tekniği ile yapılmış “Anadolu Tanrıçaları-2 Çatalhöyük”çalışması, Mehmet Kuşçuoğlu’nun mürekkepli kalem çalışması, Altay Göker’in Masif Ceviz Etajer çalışması, Erol Ünal’ın Exlibris çalışmaları, Nişan Yeksek’in tekstil çalışması, Muhittin Köroğlu’nun illüstrasyon çalışmaları, Berrin Aksu, Defne İşçen, Esen Erdoğru Baykal, Hafize Elibollar Ortaç, Mine Arasan, Nilay Lale Yılmaz, Nilgül Şarman, Nurcan Türkoğlu, Semra Kasımoğlu, Semra Kurbanoğlu, Tuncer Ertuğrul, Tülin Hocaoğlu, Yaşar Bayraktar’ın akrilik, yağlı boya ve muhtelif karışık teknik çalışmaları, Erol Ünal, Süreyya Uygun ve Koray Dağcı’nın fotoğraf çalışmaları, İsmail Hakkı Aksu’nun İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin 1970’lerin başlangıcında Maksim Sahnesi’nde, 1976-1977’de Şan Sineması’nda, Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan gösterimlerin ve Opera ve Bale sanatçılarının çizimlerinden oluşan eserler yer alıyor.

TÜRKİYEDE BİR BAUHAUS EKOLÜ

“Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu” 1 Kasım 1955’de Bakanlar Kurulu kararıyla kuruldu. 1956 yılında eğitim programını geliştirmek ve görev alacak öğretim elemanlarını belirlemek üzere Stuttgart Akademisinden Profesör Adolf Schneck danışman olarak görevlendirilirdi. Okul Dr. Adolf Schneck idaresinde toplumun yeni yaşama biçimlerini belirleyen, endüstriyel gelişmelerde sanat ve tasarımın önemli rolünün altını çizen, araştırmacı, ve yenilikçi bir kurum olarak Bauhaus modeli ile kuruldu ve 1957 yılında Dekoratif Resim, Grafik Sanatlar, Seramik, Tekstil Sanatları, Mobilya ve İçmimarlık bölümleri ile Milli Eğitime bağlı olarak eğitime başladı. Almanya’dan her bölüm için gerekli sayıda uzman öğretici getirerek, batıdaki örnek kurumlardaki eğitim metodunu uygulamayı sağlandı.

Bauhaus ekolüyle kurulan kurumun hedefi, çağın gereksinim duyduğu yaratıcı, araştırmacı, yenilikçi ve uygulamacı bireyler yetiştirmekti. Başlangıçta öğrenciler iki senelik tekniker olduktan sonra imtihanla yüksek okula geçip Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu‘ndan mezun oluyorlardı. 1966 yılında eğitim programında yenilemeler yapılarak dört yıllık lisans eğitimine geçildi. Okul sırasıyla “İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu” ve “Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu” isimlerini aldı. 1982’de yüksek öğretim yasası kapsamında Marmara Üniversitesi bünyesine katıldı. 1986 yılında Beşiktaş’tan Acıbadem kampüsüne taşındı.

*****

Read Previous

Genç Yetenek Ece Mumay Konseri Siirt’te

Read Next

İDSO’nun 13 Mart Cuma CRR Konseri İptal Edildi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: