Süleyman Tuna Taşkın ve “Sesim Fırçalar”

Süleyman Tuna Taşkın

ve “Sesim Fırçalar”

Haber : Erol Ünal

Fotoğraflar: Ayse Sipahioglu

Süleyman Tuna Taşkın‘ın “Sesim Fırçalar” adlı Resim Sergisi Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı. Sergi 9 Eylül‘e kadar görülebilir.

Süleyman Tuna Taşkın 14 yaşında çok özel bir çocuk. Yeteneği 9 yaşında ailesinin keşfiyle ortaya çıktı. Maltepe’de yaşayan bir ressam okulda Tuna’nın resimlerini görmüş; “Resme büyük yeteneği var. Hem de öbür çocuklardan çok fazla… Tuna’ya kesinlikle destek verin. Tuna bu konuda ilerleyebilir,” demiş. O günden sonra resim dersi almaya başlamış.

Resim öğretmeni Ebru Durgun ; “Tuna’nın oldukça disiplinli bir öğrenci olduğunu, Tuna’nın eğitimle hızlı bir gelişim gösterdiğini, inanılmaz bir biçimde söylenilen her şeyi yaptığını, canı resim yapmak istemese bile disiplin anlayışı gereğince o gün yapması gerekenleri yerine getiridiğini” söyledi.

Ebru Durgun; “Bir buçuk yılda otizmli olmayan öğrencilerimden çok daha hızlı ilerleme yaşadık. Tuna’nın çok özel bir yeteneği var. Bunun yanı sıra azimli ve disiplinli olması onun gelişimine büyük katkı sağladı. “ şeklinde konuştu.

Otizmli evlat yetiştirmenin öneminin farkında olan bir aileye sahip olması Süleyman Tuna Taşkın‘nın en büyük şansı oldu. Uzakyol Başmühendis olan babası Süleyman Tuba Taşkın deniz kariyerini sonlandırarak eşi İpek Taşkın ile birlikte kendilerini çocuklarının geleceğine adadılar. Şu an özel eğitim sınıfında, yedinci sınıfı okuyor. Bilinçli bir şekilde çocuklarıyla ilgilenmelerinin sonucu olarak Süleyman Tuna Taşkın 14 yaşında Maltepe Belediyesi’nin desteği ile 5 yıllık çalışması sonucunda ilk sergisini açtı.

Türkan Saylan Kültür Merkezi

Adres : Gülsuyu Mah. Nar Sok. E5 Yanyol Üzeri (Gülsuyu Metro Durağı)  Maltepe/İstanbul

*****

Read Previous

Femin&Art Bursa’dan 30 Ağustos için Sergi

Read Next

4 Eylül 2019 Çarşamba Altan Akpınar Konferansı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: