Sevim Arslan’ın Kişisel Sergisi “Flora’nın Öyküleri”

Sevim Arslan’ın Kişisel Sergisi

“Flora’nın Öyküleri”

Haber: Erol Ünal

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Sevim Arslan’ın 8’nci kişisel sergisi “Flora’nın Öyküleri” sergi açılışı 14 Aralık 2019 Cumartesi günü Gürel Art Space’de gerçekleşti.

Sevim Arslan’ın Roma mitolojisinde çiçeklerin ve baharın tanrıçası Flora’ya gönderme yaptığı “Flora’nın Öyküleri” isimli Sergisi 4 Ocak akşamına kadar Salı – Cumartesi, 11:00 – 19:00 saatleri arasında Fenerbahçe, Eflatun Sokak No: 5/A Kadıköy’deki Gürel Art Space’de görebilirsiniz.

SEVİM ARSLAN ‘FLORA’NIN ÖYKÜLERİ’Nİ ANLATIYOR.

Sevim Arslan’ın “Flora’nın Öyküleri” sergisinde yer alan eserlerinde ağırlıklı olarak doğa ve insan ilişkisini ele alıyor. Roma mitolojisinde çiçeklerin ve baharın tanrıçası Flora’ya gönderme yaptığı güncel çalışmaları ile, doğanın güzelliğine ve insanın doğa üzerinde yarattığı geri dönüşü olmayan tahribata vurgu yapmayı amaçlıyor.

Geçmişin sözcükleriyle yeni cümleler kurduğu dokumaları, ve Haiku benzeri sözcük dizilimleri ile adlandırdığı “mühür”lerle oluşturduğu düzenlemelere ve kadın figürüne yer verdiği gravür baskıları ile yalın estetik anlayışın izlerini süren sanatçı, son dönem işlerinde yeni malzemelerle iş birliği yapmayı sürdürüyor.

“Flora’nın Öyküleri” sergisinde Sevim Arslan’ın 2019 yılında geri dönüşümlü malzemeden ürettiği el yapımı kağıtlar üzerinde gravür baskı ve doğadan ödünç aldığı çeşitli objeleri bir araya getirerek oluşturduğu karışık teknik çalışmaları ilk kez sergileniyor.

SEVİM ARSLAN KİMDİR?

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 1987 mezunu Sevim Arslan 1990 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Sanatlar Bölümü Tekstil Ana Sanat dalında “Karapınar Tülü Halıları” konulu tez çalışması ile Yüksek Lisans Programını tamamladı.1996’da Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Geleneksel Türk El Sanatları Anasanat dalın’da “Feshane Halıları” konulu tez çalışması ile Sanatta Yeterlik Programını tamamladı. 1999”da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine yardımcı doçent kadrosuna atandı. 2013’da yılında Doçent ünvanı aldı. 2019 yılında Profesör ünvanı alan Sevim Arslan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Türk Halı Sanatı ve Avrupa Tapestry dokumaları alanında araştırmaları ve yayınları bulunmaktadır. Dokuma Resim ve Özgün Baskıresim alanında Uluslararası ödülleri bulunan sanatçı ulusal ve uluslararası 7 kişisel, Avrupa, Asya ve Uzak Doğu’da 10’dan fazla ülkede birçok karma sergi ve Bienallere katılmıştır. Dokuma Resim ve Özgün Baskıresim çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

Sevim Arslan 2011’de İzmir’de “Bienalİzmir” 1. Uluslararası İzmir Sanat BienaliNde Ödül, 2008’de İspanya Granada’da The Fine Arts International Contest 2008” Antonio Gualda Composer” Honorary Mention, 2003’de İstanbul’da TRT II. Resim ve Seramik Yarışması’nda Birincilik Ödülü, 2001’de İstanbul’da İstanbul Exlibris Akademisi Derneği tarafından düzenlenen “Nazım Hikmet 1902- 2002” konulu Yarışma’da Kültür Bakanlığı Teşvik Ödülü, 2000’de İstanbul’da İstanbul Exlibris Akademisi Derneği tarafından düzenlenen ” Exlibris İstanbul 2000″ konulu Yarışma’da Birincilik Ödülü, 2000’de İtalya 2.Concorso Internazionale Ex-Libris Lomazzo (como)’da Mansiyon, 2000’de Polonya’da 1.st Internatıonal Exhıbıtıon of MiniatureArt Czestochowa’da Mansiyon kazandı.

*****

Read Previous

BAĞIMIZDA BİR ZAMANLAR – öykü

Read Next

18 Aralık 2019 Çarşamba “Hababam Sınıfı Parıltıyla”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: