Romanya’lı Mihaela Alpayer’in Minyatür Sergisi

Romanya’lı Mihaela Alpayer’in

Minyatür Sergisi

Haber ve Fotograflar : Erol Ünal

Mihaela Alpayer Minyatür Sergisi 12 Eylül Perşembe günü Saat:18:00’da Bodrum Ticaret Odası’nda açılacak. Sergi 1 Ekim’e kadar görülebilir.

Romanya asıllı Mihaela Alpayer 1999 yılında Türkiye’ye gelmiş ve İstanbul’a olan sevgisinden dolayı tezhip ve minyatür sanatına merak salmış. 2002-2003 yıllarında Kubbealn Nakışhanesi’nde Gülnur Duran’dan “tezhip” derslerini almaya başlamış. 2004-2006 yılların arasında Semih İrteş ve Mamure Öz hocaların eğitim verdikleri Topkapı Sarayı Türk Süsleme Sanatları Tezhip Kursu’na devam etmiş. Sonrasında Semih İrteş Hocayla Tezhip İhtisas sınıfında çalışmalar yapmış.Tezhip çalışmalarından sonra 2009 yılında Klasik Türk Sanatları Vakfı Minyatür Ana Sanat Dalında Taner Alakuş hocayla “minyatür” çalışmalarına başlamış.

2009’da “Kapalıçarşı-Nuruosmaniye” isimli minyatürü ile ödül almış. 2010’da Klasik Türk Sanatları Vakfı tarafından düzenlenen “İstanbul ve Erguvan” konulu yarışmada “Erguvan İmparatorluğu” isimli eseriyle de ödül alan sanatçı bir yıl sonra yine Kapalıçarşı‘nın ticaret hayatını ve esnaflarını anlatan minyatürüyle başka bir ödülün sahibi olmuş.

2009’da yaptığı “Kapalıçarşı-Nuruosmaniye” minyatürü “İstanbul Minyatürleri” kitabında yayınlanmış ve düzenlenen sergiye dahil edilmiş. 2010’da yine Klasik Türk Sanatları Vakfı tarafından düzenlenen “İstanbul ve Erguvan” konulu yarışmada ”Erguvan İmparatorluğu” isimli eseri ödül kazanarak koleksiyona dahil edilmiş. sergide ve kitapta yer almış. 2011’da Klasik Türk Sanatları Vakfınca düzenlenen ”İstanbul’un yüzü” adlı yarışmada Kapalıçarşı’nın ticaret hayatını ve esnaflarını anlatan minyatürüyle ödül kazanmış ve bu eser de koleksiyonuna dahil edilmiştir. 2013’da İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi’nin hazırlamış olduğu “Türkiye’nin yüzü Minyatür koleksiyonu” kitabı için “Fatih ve Fatih Camii” konulu minyatürü hazırlamış.

2012-2013 yılarında Almanya-Berlin’de düzenlenen Berlin-İstanbul sanat festivallerine minyatür dalında katılmış. 2018’de Business Channel Türk TV kanalı tarafından meslek grupları arasında ödüle layık görülmüş, Business Akademi ödülü, icra ettiği iş dalında yeterlilik belgesini almış.

2013’de ilk kişisel sergisini “İstanbul Güzellemeleri” adıyla Beyoğlu Sanat Galerisinde açtı. 2015’de Saraybosna’da “Büyüleyici İstanbul” Sergileri açmış ve 2010’da Taner Alakuş ve öğrencileri Minyatür Sergisi ve İSO Odakule Sanat galerisinde düzenlenen “Murakka” Minyatür sergisine katılmış.

Mihaela Alpayer Tezhip ve Minyatür sanatları hakkında; “Tezhip sanatı, minyatür gibi derin bir tutkuyla bağlandığım diğer bir sanat ancak minyatürde, özellikle İstanbul şehrini tasvir etme imkânının olması beni cezbetti. Hemen tüm minyatürlerimde her şeyiyle İstanbul’u anlatıyorum. İstanbul’u tamamen kendi bakış açımdan anlatmaya çalışıyorum. Minyatür benim derinden bağlı olduğum bu kenti anlatmam için sonsuz tasarımlara açık muhteşem bir araç…” diyor.

Tezhip eserlerinde klasik anlayışa sadık kalmaya özen gösteren sanatçı, Minyatürlerinde ise geleneksel minyatürün kurallarını koruyarak, onları yozlaştırmadan yeni açılımlar yapmayı ve ülkemizde daha önce pek yapılmayan minyatür de hat sanatımızdan yararlanarak geçmişin büyüleyici ve mistik havasını yakalamayı amaçlıyor.

Mihaela Alpayer Bodrumdaki atelyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

*****

Read Previous

11 Eylül 2019 Çarşamba Günün Sergileri

Read Next

11 Eylül 2019 Çarşamba “Kontocu Müzikali”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: