Sefer Öztürk Anadolu’dan İzlenimler Resim Sergisi

Sefer Öztürk Anadolu’dan

İzlenimler Resim Sergisi

Haber: Erol Ünal

  • Sergi 23 Kasım’a kadar Oasis Sanat Galerisi’nde Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Sefer ÖztürkAnadolu’dan İzlenimler” Resim Sergisi 5 Kasım Salı günü saat: 18:00’de Oasis Sanat Galerisi’nde açılacak,. Sergi 23 Kasım’a kadar Pazartesi hariç1 1:00-19:00 saatleri arasında görülebilir.

Oasis Sanat Galerisi’ne resim çalışmaları ile Sefer Öztürk konuk oluyor.

Sefer Öztürk’ün ‘’ Anadolu’dan izlenimler ‘’ adlı çalışmalarının sergileneceği resim sergisi 5 Kasım Salı günü saat 18.00’de başlayacak kokteyl ile açılacak. Sanatçı eserlerinde doğayı, dengeli bir sadelik içinde bir bütün olarak ele almış ve doğa-insan ilişkisiyle yerel konulara yer vermiştir. Sanatçının batı resminin verilerini, kişiliğini yozlaştırmadan uygulaması en önemli özelliğidir. Eserlerinde, doğayı dengeli bir sadelik içinde bir bütün olarak ele almış ve doğa-insan ilişkisiyle yerel konulara yer vermiştir.

Sefer Öztürk ilk sergisini 1972 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar son sınıfında öğrenci iken açtı. 42 kişisel sergi açtı. Bir çok karma sergiye katıldı. 1967 yılında Devlet Resim ve Heykel Sergisi’ne resmi kabul edilen en genç sanatçı oldu. Çeşitli yarışmalarda ödüller ve mansiyonlar aldı. Türkiye’de keçe-resim çalışmalarını ilk başlatan sanatçıdır.

Sefer Öztürk sergilerinde keçeleriyle tanınmıştır. Resimlerinde gördüğümüz özgün yerel motiflerini keçelerinde de rahatlıkla uygulamıştır. Sanatçı çalışmalarına Bodrum’da devam etmektedir. Türkiye’de ilk ‘’Keçeresim’’ çalışmalarını başlatarak aralarında 200x300cm boyutlu çalışmaların da olduğu beş yüzden fazla keçeresim yaptı.

Bugüne kadar kırkiki kişisel sergi açan sanatçı, halen İstanbul’daki atölyesinde kendisi gibi sanatçı olan eşi Nedret Saraçoğlu Öztürk ile birlikte yağlıboya ve keçeresim çalışmalarına devam etmektedir.

SEFER ÖZTÜRK Kimdir?

Sefer Öztürk 1950 Afyon doğumlu. İlköğrenimin ardından girdiği sınav sonucunda altı yıllık Eskişehir Yunus Emre İlköğretmen Okulu’nda yatılı okumaya hak kazandı. Öğretmen okulunda üçüncü sınıfından dördüncü sınıfa geçerken, resim yeteneğinin öğretmenleri tarafından keşfi ile 1966 yılında girdiği yetenek sınavıyla İstanbul Ortaköy İlköğretmen Okulu resim seminerine kayıt yaptırdı.

Sanat eğitimcileri Selahattin Hüsnü Taran ve Hamdi Dicle’nin öğrencisi oldu. Üç yıl boyunca resim derslerinde gördüğü temel sanat eğitiminin ardından 1967 yılında Devlet Resim ve Heykel Sergisi’ne eseri kabul edilen en genç sanatçı öğretmen okulunda henüz öğrenci iken bir çalışması, aynı okuldan Cuma Ocaklı’nın birinci olduğu Berlin Konulu Resim Yarışması’nda ikincilik ödülüne değer görüldü.

1969 yılında öğretmen olarak mezun olan Öztürk, Denizli’nin bir köyüne tayin oldu. Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra dönemin Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nun sınavlarına katılmaya karar verdi. Sınavı kazanarak resim bölümüne kaydını yaptırdı. 1973 yılında mezun oldu. Vatani görevini tamamladıktan hemen sonra İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde sahne ressamı olarak göreve başladı.

*****

Read Previous

DÜZİÇİ KARACAOĞLAN KİTAP FUARI

Read Next

5 K A S I M 2019 S A L I  Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: