Reha ve Perincan Yalnızcık’ın Sergisi Açılıyor

Reha ve Perincan Yalnızcık’ın Sergisi

Fulart Galeri’de Açılıyor

Haber : Erol Ünal

  • Reha ve Perincan Yalnızcık “Varoluşa Saygı” Sergisi ile 24 Aralık’da Fulart Galeri’de Sanatseverle buluşacak.

Reha Yalnızcık’ın son dönem çalışmalarından oluşan eserleri ile kızı Perincan Yalnızcık’ın eserleri aynı çatı altına sergilenecek. Serginin açılışı 24 Aralık Perşembe 13:00-18:00 saatleri arasında Kızıltoprak Fular’t Sanat Evi’nde yapılacak.

Sergi, 7 Ocak 2021’e kadar Fulart Galeri’de Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Fular’t Sanat Evi

Adres : Rüştiye Sokak No. 30 Kızıltoprak/Kadıköy

REHA YALNIZCIK Kimdir?

1950 yılında İstanbul’da doğdu. 1975 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümünden (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) mezun oldu. Grafik Sanatların birçok dalında ürünler verdi. Kitap kapağı, afiş ve illüstrasyon çalışmaları ile ödüller aldı. Basın yayın kuruluşlarının gazete ve dergi tasarımlarından logolarına kadar farklı alanlarında da çalıştı. Sanatçının her zaman en büyük arzusu yalnızca resim yaparak yaşamaktı. İstanbul Taksim Sanat Galerisinde “Doğa ile Haşır Neşir” (1980), “Barış’a” (1981), “Benim İstanbul’um” (1984), “Her gün 23 Nisan” (1985) Sergilerini gerçekleştirdi. Günümüze kadar 66 kişisel sergi açtı, 100’ün üzerinde karma sergiye katıldı. Ayrıca kendi gibi ressam olan kızı Perincan Yalnızcık ile ortak 14 sergiye imza attılar. 1988-89 yıllarında çocuklara televizyondan resim dersleri verdi.  Pek çok soruna göndermeler içeren resimleriyle oluşan sergilerinin dışında, çok önem verdiği düşünme eğilimine dikkat çekme adına 1992 yılının Ocak ayında 2 adet düşünce kitabı yayınladı. Yurtiçi ve Yurtdışında çok çeşitli yayınlarda yer aldı. Kartpostal, kupa ve telefon rehberi gibi Unicef ürünleri için eserleri seçildi ve yayınlandı. 1992 yılında sanatçıya Çocuk Vakfı tarafından “Son Kırk Yılın Çocuk Resimlerine Katkı Ödülü”, Inepo’nun ilk kez dağıttığı “Çevre Sanat Ödülleri”nden; “Resim Dalı” ödülü verildi. (2001)

PERİNCAN YALNIZCIK Kimdir?

1987’da İstanbul’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini Özel Kalamış Koleji’nde tamamladı. Kalamış Koleji’nin 50. Yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleşen resim yarışmasında 3.lük ödülü aldı. 50 Yıldır “Unutulmayan Müzikaller” oyununda yer aldı. 2001’da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda misafir öğrenci olarak eğitim aldığı sırada Kasdav tarafından verilen “Gelecek Vaadeden Solist Ödülü”ne layık görüldü. 2008’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümünü fakülte ikincisi olarak bitirdi. Mezun olduğu günden beri 4 kişisel, baba kız 14 ortak sergi gerçekleştirdi. Yurtiçi, yurtdışı birçok karma sergiye katıldı. 2011-2012 yılları arasında Vakko’da Eşarp Ürün Müdürlüğü yaptı. 15-18 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleşen “Turkish Airlines Challenge Tour Belek”te eserleri dünyada ilk kez “Golf Sahalarında Açık Hava Resim Sergisi” projesi kapsamında yeraldı. 2014’da Mimar Sinan Üniversitesinde Pedagojik Formasyonunu tamamladıktan sonra 4 yıl Modafen Okullarında Resim Öğretmenliği ve 2 yıl Pakkan Okullarında Görsel Sanatlar Bölüm Koordinatörüğü yaptın. 2020 yılı itibariyle FMV Işık Okulları’nda, Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak çalışmakta. 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Aydın Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı.

*****

Read Previous

24 Aralık 2020 Perşembe Günün Sergileri

Read Next

Levent Seçer & Çarklar Arasında

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: