“Orta Asya’da Türklerin Sanat Yolculuğu” Sergisi

“Orta Asya’da Türklerin Sanat Yolculuğu” Sergisi

Haber: Erol Ünal

Fotoğraflar: Zeynep Aktoğu

10 Nisan 2019 Çarşamba günü Bodrum Herodot Kültür Merkezi‘nde açılan Bodrum Halk Eğitim Merkezi’nin “Orta Asya’da Türklerin Sanat Yolculuğu” konulu sergisi 14 Nisan 2019 Pazar günü akşamında sona erecek.

Bodrum Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü öğretmen ve kursiyerlerinin hazırladığı birbirinden özgün eserlerle Türk kültürünü yansıttıkları “Orta Asya’da Türklerin Sanat Yolculuğu” adlı sergide resim, çini, seramik, minyatür, tezhip, kumaş boyama, mozaik, nakış, keçe işleme ve deri işleme kurslarında üretilen eserler yer alıyor.

Eski Türk kültürünü ve sanatını günümüze aktararak yaşatılmasına olanak sunmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen, Türk kültürünü tamamıyla gözler önüne seren birbirinden değerli el emeği göz nuru eserlerin yer aldığı sergi Bodrum’u ziyaret eden yerli yabancı turistlere de ayrıca bu eserleri gösterip Türk kültürünü yakından tanıtmak amacı için değişik yerlerde tekrarlanacak.

Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü 10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 16.00‘da Herodot Kültür Merkezi’nde Eski Türk kültür ve sanatını günümüze aktararak yaşatılması için bir farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen serginin açılışında  İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu da müzik ve dans gösterileri ile renk kattı.

Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Türkler Orta Asya’nın kadim milletlerinden biridir. Türkler tarih sahnesinden çıkarılsa dünya tarihinin önemli bir bölümü boş kalacaktır. Türk milletini oluşturan kavimler M.Ö. 5000 yıllarından itibaren Orta Asya’da varlıklarını göstermeye başlamışlardır. Daha sonra Asya kıtasından batıya ve güneye doğru göç ederek kavimler göçünü oluşturmuş böylelikle dünya siyasi tarihini yeniden şekillendirmişlerdir.

Özellikle Orta Asya’da siyasi varlıklarını Büyük Hun Devleti ile başlatmış, Göktürk, Uygur ve diğer Türk devletleri olarak devam ettirmişlerdir. Hunlar, Uygurlar, Göktürkler ve diğerleri, İslamiyet öncesi ve sonrası inanışlar, Budizm, Maniheizm ve şaman inanışları ile toplum ve kültür yapılarının izleri ise binlerce yıl sonra sanatla buluşturularak “Orta Asya’da Türklerin Sanat Yolculuğu” başlığı ile temamızı oluşturmuştur. Bodrum Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde özel bir tema ve proje bazında hazırlanan serginin gerek konusu gerekse sunulacak çalışmalar ile büyük ilgi ve beğeni uyandıracağına olan inancımızla tüm sanat ve kültüre gönül verenleri sergimize davet ediyoruz” denildi.

*****

Read Previous

Border_less Art Book Days / Sanat Kitapları Günleri

Read Next

14 NİSAN 2019 P A Z A R Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: