Neolotik Kazılar ve Göbeklitepe Konferansı

Neolotik Kazılar ve Göbeklitepe Konferansı

Haber: Erol Ünal

Nezih Başgelen‘in Fırat ile Dicle arasında tarihi yeniden yazdıran “Neolitik Kazılar ve Göbeklitepe Konferansı” 2 Şubat Cumartesi günü saat:14:00’de Bodrum Konacık Herodot Kültür Merkezi‘nde gerçekleşecek.

Türkiye’de Neolitik Dönem Projesi Yayın Editörü Nezih Başgelen‘in sunumuyla verilecek bu konferans Cenap Tezer onuruna yapılıyor. Bodrum’da “Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü” mucizesini yaratan Cenap Tezer onuruna düzenlenen konferansta Anadolu’da tarihi değiştiren sonuçları ve ülkemizde son 25-30 yıldır büyük bir ivme kazanan Anadolu Neolitik Çağ araştırmalarından Göbeklitepe’ye dair bilgiler içeren, tarihin akışını değiştiren keşif Göbeklitepe ile ilgili elde edilen son bulgular ve bölgedeki diğer Neolitik dönem kazıları ile ilgili bilgiler yer alacak. Önce UNESCO’ya alınması, ardından 2019’un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesi ile Türkiye’de ve dünyada tüm ilgiyi üzerine çeken Göbeklitepe elde edilen yeni bulgular ışığında Türkiye’de neolitik dönem denilince alanında uzman ilk isim olarak akla gelen Nezih Başgelen‘in anlatımıyla Herodot Kültür Merkezi‘nde  Bodrumlu tarihseverleri bir araya getirecek.

Nezih Başgelen bu konferansta Urfa Balıklıgöl’ün hemen üst tarafında Harran Ovası’na hâkim, Nemrut Dağı’nı gören 850 metrelik tepenin üzerinde bir yerleşim merkezi olan, yaklaşık 12 bin yıl önce Fırat ve Dicle nehirleri arasında kalan bölgede insanlık tarihinin en önemli değişimlerinden biri olan Göbeklitepe‘yi anlatacak.

NEZİH BAŞGELEN

1958 yılında İstanbul’da doğdu. 1978’de, günümüzde halen yayın hayatına devam eden Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkardı. 1982’de kurduğu Arkeoloji ve Sanat Yayınları, ülkemizin zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme, el kitapları, kataloglar, gezi rehberleri gibi 21 temel dizi üzerinden 800’e yakın başvuru eserinin yayımını gerçekleştirdi.

1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Ülkemizin zengin arkeolojik potansiyelini fotoğraflarla belgeledi. Bu konuda saygın bir başvuru kaynağı oluşturdu. Türkiye ile ilgili eski seyahatname, resim, belge, kitap ve haritaları topladı. Yabancı ülke müzelerindeki ve arşivlerindeki Türkiye’den giden eserleri belgelemeye çalıştı. Çocuklara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı.  Arkeoloji, sanat tarihi, etnografya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması vardır.

AKDENİZ ÜLKELERİ AKADEMİSİ VAKFI

Akademia Vakfı  tarihin babası Herodot’un doğum yeri olan Bodrum’da aylık periyodlarda tarih konferansları düzenlemektedir. İlkini “Hekatommos Lahdi” konulu Prof. Dr. Fahri Işık ile başlattığılan konferanslar, özellikle Karya Mediniyeti ve antik çağ Anadolu Halkları konulu konferanslar ile devam ediyor. Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı yürütmekte olduğu “Mozole Projesi ” kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. “Akademia Vakfı Konferansları ” serisini  hız kesmeden devam ediyor.

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı uluslararası bir bilim eğitim kültür kurumunun Türkiye’de gerçekleştirilmesi amacıyla Akdeniz ülkelerinden ve Türkiye’den bilim adamları, teknisyenler, politikacılar ve iş adamları tarafından 1993 yılında kurulmuştur. 1993 yılından beri çok sayıda etkinlik gerçekleştiren ve bu arada dünyada ilk yerel Habitat Konferansı’nı yürüten vakıf, Uluslararası Turizm Sağlığı Sempozyumu, Bodrum Yarımadası Stratejik Gelişme Planı gibi kapsamlı ve uluslararası projelerin yürütücüsüdür. Vakıf Bodrum’da sürdürelebilir turizm odaklı gelişme stratejileri belirlemekte ve Bodrum’un tarihi, doğal ve kültürel miraslarına yönelik projeler üretmektedir. Mozole Projesi, Bodrum Antik Stadyum Projesi, Halikarnas Sur Duvarları Restorasyon Projesi ve Herodot Tarih Konferansları yürütmekte olduğu başlıca projelerdir.

Vakıf Bodrum’da Muğla Üniversitesi ile paylaştığı, tahsisini ve restorasyonunu kendi yaptırdığı eski Bodrum adliye binasında faaliyet göstermektedir.

*****

Read Previous

İstanbul’da İndirimli Kitap Festivali

Read Next

2 ŞUBAT 2019 Cumartesi Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: