Nebil Özgentürk’ten “Bodrum’un 100 Yılı”

Nebil Özgentürk’ten

“Bodrum’un 100 Yılı” Belgeseli

Haber: Erol Ünal

EGE’DEN KARADENİZ’E 100. YILINDA GAZİNİN İZİNDE BELGESELİ

Nebil ÖzgentürkEgeden Karadenize 100. Yılında Gazinin İzinde” Belgeseli’nin ilk gösterimi 30 Ekim Çarşamba günü Saat:18:30’da Herodot Kültür Merkezi’nde yapılacak. 19 Mayısta STS Bodrum’un 100’üncü yıl rotası ünlü gazeteci ve yönetmen Nebil Özgentürk tarafından bir belgeselle gerçekleştirildi.

Halikarnassos’tan Halikarnas Balıkçısı’na “Ege’den Karadeniz’e 100. yılında Gazi’nin izinde” Bodrum Belgeseli ilk gösterimi 30 Ekim Çarşamba günü saat: 18:30’da Herodot Kültür Merkezi’nde yapılacak. Etkinlik Bodrum Herodot Kültür Merkezi’nde saat: 18:30’da kokteyl ile başlayıp, belgesel gösterimi sonrasında “Cumhuriyet’e ve Bodrum’a Dair Söyleşi” ile devam edecek.

TÜRKİYE’NİN İLK YELKENLİ OKUL GEMİSİ 100.YIL ANISINA YELKEN AÇIYOR

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün denizcilik ülküsünü gerçekleştirmek için 18 yıldır engin denizlerde bayrağımızı dalgalandıran Cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi STS Bodrum 7 Mayıs 2019’da Bodrum’dan demir alamıştı. Simgesel seyir 19 Mayıs 2019 sabahı Samsun Tütün İskelesi’nde son buldu.

STS Bodrum Okul Gemisi 100 yıl önce nice zorluklarla yolumuzu aydınlatmak için yola çıkanların anısına Cumhuriyetimizin simgesi limanlarda halkla buluşup, İstanbul’dan katılacak çok sayıda yelkenliyle birlikte Samsun’a çıktı.

Ege’den Karadeniz’e Gazi’nin Anısına 100.Yıl rotasında gerçekleştirilen seyirde STS Bodrum’un uğradığı limanlarda, ülkemizin değerli sanatçı ve aydınları ile söyleşi ve dinletiler yaptı.

STS BODRUM’un 100’üncü yıl rotası, ünlü gazeteci Nebil Özgentürk tarafından bir de belgeselle taçlandırıldı.

STS BODRUM OKUL GEMİSİ

100 yıl öncesinin bu inanç ve azmini örnek alan Bodrumlu deniz sevdalılarının; Atatürk’ün “Denizciliği, Türk’ün büyük ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız.” sözünü şiar kabul edip kolları sıvayarak, ülkemiz denizciliğine kazandırdığı Cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi STS Bodrum, Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda yürüyen deniz sevdalılarının imece usulüyle ve Bodrumlu ustaların geleneksel yöntemleriyle inşa edildi. 1997’nin Ekim ayında kızağa koyulan ve 2001’de denize indirilen STS Bodrum; 18 yıldır engin denizlerde bayrağımızı dalgalandırmaktadır.

*****

Read Previous

“Modernlik Eşiği – Lignum” Sergisi İKÜSAG’DA

Read Next

30 Ekim 2019 Çarşamba Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: