N.Yıldız Özşengül Resim Sergisi Açıldı

Necmiye Yıldız Özşengül Resim Sergisi Açıldı

Haber : Erol Ünal

Fotoğraflar: Cahit Cem, Hülya Gökyürek

Necmiye Yıldız Özşengül Resim Sergisi Bodrumlu Sanatseverlerin Yoğun ilgisiyle Açıldı.

Soyut figüratif eserlerin sergilendiği sergi 31 Ağustos‘a kadar Pazartesi günleri hariç 14:00-18:30 saatleri arasında Bodrum Dereköydeki HGC Art Galery‘de görülebilir.

Zarif Kişiliği, güleryüzü, duruşu ve muhteşem eserleriyle Bodrumlu sanatseverlerin takdirini kazanan Necmiye Yıldız Özşengül resimleri hakkında şunları söyledi; “Benim resimlerimde kadın figürü yeni bir biçime kavuşmuştur. Nü ve modern resim anlayışına uygun olarak yaptığım çalışmalarımda formun geçirdiği stilizasyon ve deformasyonlar kadar kullandığım renkler de anlatıma katkıda bulunuyor ve mavi baş rolü oynuyor… Resimlerimde nü resim anlayışı kurgusal bir yaklaşımla deforme olurken ten ve form birden mavi bir yüzeye dönüşerek izleyenin gerçeklik algısıyla oynuyor bu noktada mavi renk insan vücudunun gölgesi olmaktan çıkıp bir örtüye hatta giysiye dönüşüyor. Mavi izleyende hayal gücüne hayal gücü ise sonsuzluğa yaslanıyor… Figürlerde estetik ve aşkın bir ruh hali görülmekte an a takılmış sonsuzluğa uzanmış gibidirler… Gözlerinin tamamen kapalı olması ise onun içe dönüklüğü sonsuzluk denizinde yüzerek durmaksızın sorular sorması insanın yaşanılan çağda kendini yeniden tanımlama ihtiyacı gibi sorunsalları dile getiriyor.”

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Seramik anasanat dalı 1991 mezunu Necmiye Yıldız Özşengül sanatle buluşmasını şöyle anlatıyor; “İlk gençlik yıllarımda tüm düşlerimde bir heykeltraş olmak vardı. 1987 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünü kazandığımda sanatla iç içe olmak ve kişiliğimin bu şekilde yoğrulması birçok insanın sevdiği istediği eğitimi alamadığı Türkiye şartlarında beni mutlu bir birey yaptı. Fakülteden mezun olduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen olarak Akşehir Selçuklu Lisesinde göreve başladım. Öğretmenlik ne de olsa genlerimde vardı Öğrencilerime her yıl yeni ufuklar açmaya sanatı sevdirmeye çalıştım. Hangi mesleğe sahip olurlarsa olsunlar bir gün sokakta yürürlerken bir resim sergisini gezmeleri bir kitapçıya girip kitapları incelemeleri konsere gitmelerinin önemini anlatmaya çalıştım. Çünkü sanatsız yaşamanın adeta acıtan kuru bir yaşam olacağını biliyordum. Resimlerimde izleyeni etkileyecek canlı renkler kullanmayı seviyorum, renklerim, deformasyonlarım ve siyah konturlarım beni fovistlere yaklaştırıyor. Henri Matisse, Chagall, Miro, Egon Shiele, Modigliani ve Picasso sevdiğim ressamlardır. Frida ise rol modelimdir. Onun çektiği acılar ve mücadele ruhu bana hep ilham vermiştir…. Türk ressamlardan ise Fikret Mualla, Nurullah Ataç, Ömer Uluç, Mustafa Ata, Burhan Doğançay, Seyit Bozdoğan’ı yaptıkları figüratif eserlerinden dolayı çok severim.”.

*****

Önceki

İnci Tekelioğlu & “Güze Doğru”

Sonraki

25 Ağustos Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar