Kalimerhaba Derneği İstanbul Etkinlikleri Başladı

Marmaris Kalimerhaba Derneği

İstanbul Etkinlikleri Başladı

Haber: Erol Ünal

Fotoğraflar: Umur Özlüer

Kalimerhaba Uluslararası Dostluk, İşbirliği ve Tanıtma Derneği Marmaris’te bir araya gelen sanatçı ve sanatseverlerin katılmasıyla Marmariste kurulmuş. Marmaris’te yaşayanların sanatla özgürce buluşması, halkın sanat etkinlikleri içersinde yer alması, gençlerin sanatın insan ufkunu açan gücünden yararlanması, sanatın egemen olduğu bir yönetim anlayışı sonucu bölgede, ülkemizde ve dünyada sevgi, barış, hoşgörü çiçekleri açması amacı olan dernek bu sene de İstanbul’da da etkinlikler yapmaya başladı.

Kalimerhaba Uluslararası Dostluk, İşbirliği ve Tanıtma Derneği organizasyonu ile Funda Kocadağ Salciccia tarafından sanat dünyasına kazandırılan mimari ödüllü Kadıköy Sineması‘nda oluşturulan Fuaye Sanat Galerisi‘nde İstanbul’da ki etkinliklerine Ayten Mungan, Gülcan Sarıoğlu, Tijen Hasçilingir “Küçük İşler & Büyük Sevgiler” Sergisi ile başladı.

8-17 Şubat tarihleri arasında Ayten Mungan, Gülcan Sarıoğlu, Tijen Hasçilingir “Küçük İşler & Büyük Sevgiler” Sergisi’ni, Mart Ayı içerisinde haftanın her günü 12:00-21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek

Kadın ve Sanat Festivali “Karma Güzel Sanatlar” Sergisi, Arezou Behrang “İz Bırakan Kadınlar” Sergisi ve Mustafa Ali Kasap “Efe Kadınlar” sergilerinin açılışları takip edecek.

Sergileri ziyaret eden sanatseverler “Başka Sinema” grubunun festival seçkilerinden oluşan birbirinden özgün filmlerini de izleme imkanını bulacaklar.

MUHTEŞEM AÇILIŞ

8 Şubattaki sanat dünyasını bir araya getien açılışta yazarlar, şairler, ressamlar, tiyatrocular, filmciler sanatseverlerle bir araya geldi. Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat günümüzde sanat galerilerinin bir bir kapanıp, restoran, kafe ve alışveriş merkezine dönüştüğü bir ortamda Kadıköy Sineması’nı bir kültür kompleksi olarak sanat dünyasına kazandıran ve Fuaye Sanat Galerisi düzenlemesi ile kentin en merkezi yerinde butik bir sergileme alanını sanatçıların istifadesine sokan Funda Kocadağ Salciccia‘ya teşekkür ederek bu girişimi belgeleyen bir teşekkür plaketi sundu.

Funda Kocadağ Salciccia Kadıköy Sinemasının kendi işletmelerine geçerek yenilenmesinin birinci yıldönümünde bu etkinliği bir armağan olarak kabul ettiklerini ve Kalimerhaba Derneği işbirliği ile programlı kültür sanat etkinliklerinin yılboyu Fuaye Sanat Galerisi‘nde süreceğini söyledi.

YAZAR – OKUYUCU BULUŞMALARI OLACAK

Bu süre içerisinde Kültür Kentleri Birliği Başkanı Hakkı Gümüştaş organizasyonu ile düzenlenen “Yazar Yağmuru” okur-yazar buluşmalarında :

8 Şubat Cuma 14.00-16.00 saatleri arasında Gülüzar Özev / Hulki Karabel. 16.00-18.00 saatleri arasında Kemal Köksal / Fatma Gülnur,

9 Şubat Cumartesi 14.00-16.00 saatleri arasında Eşber Yağmurdereli / Emin Karaca, 16.00-18.00saatleri arasında Muazzez Uslu Avcı / İkbal Kaynar,

10 Şubat Pazar 16.00-18.00 saatleri arasında Fügen Kıvılcımer / Musa Kaplan,

11 Şubat Pazartesi 16.00 – 18.00 saatleri arasında Erkan Sevinç / Tanseli Polikar,

12 Şubat Salı 16.00-18.00 saatleri arasında Gülsüm Öz/ Hava Alkan,

13 Şubat Çarşamba 16.00-18.00 saatleri arasında Zeynep Aliye / Engin Turgut,

14 Şubat Perşembe 16.00-18.00 saatleri arasında Hasan Özgen / Yaşar Özürküt,

15 Şubat Cuma 16.00-18.00 saatleri arasında Damla Us / Hakkı Gümüştaş,

16 Şubat Cumartesi 14.00-16.00 saatleri arasında Filiz Elasu / Necati Güngör, 16.00-18.00 saatleri arasında İlyas Orak,

17 Şubat Pazar 16.00-18.00 saatleri arasında Nazmi Özüçelik toplam 22 yazar kitaplarını imzalayacak ve sanatseverler, sergi alanında bulunan sanatçılarla sohbet etme şansını da elde edecekler.

SELMA SONAT

Kalimerhaba Uluslararası Dostluk, İşbirliği ve Tanıtma Derneği başkanı Selma Sonat 1946 Eskişehir doğumludur. 1957 yılında katıldığı İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’nün ardından, Eskişehir Belediye Tiyatrosu, Ankara Devlet Tiyatrosu, Bakırköy Halk Oyuncuları, Oraloğlu Tiyatrosu, Gönül Ülkü -Tiyatrosu Gazanfer Özcan, Devekuşu Kabare Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nda aralıksız 40 yıl sahneye çıktı. 1965 Yılında Yılmaz Güney’le ilk filmi olan Prangasız Mahkumlar’da oynayan Selma Sonat 60 filmde ve birçok televizyon dizisinde rol aldı. Bu dizilerden unutulmayanlar arasında sosyal içerikli mesajları ile dikkati çeken “Karşı Şov”, çocukların sevgilisi olan “Çılgın Bediş”in (annesi rolünde) unutulmayan klasikler arasındadır.

Kendisi gibi sanatçı olan Orçun Sonat’la evliliği olmuştur. Daha sonra gazeteci, reklamcı, fotoğrafçı, yazar Umur Özlüer ile evlenmiştir. Selma Sonat halen Marmaris’te yaşamakta el sanatları ve resimle uğraşmaktadır. Kalimerhaba Uluslararası Dostluk, İşbirliği ve Tanıtma Derneği’nin başkanı ve Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali’nin Sanat Yönetmenliği’ni üstlenmiştir.

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

Özgürlük için ‘Asla Gözlerini Kaçırma’!

Read Next

“Göçebe Tuvaller” Sergisi Tan Evi Kültür Avlusunda

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: