Hoşgör’ü Dokuma Şenliği Yapıldı

“Hoşgör’ü Dokuma Şenliği” Buldan’da Yapıldı

Haber: Erol Ünal

Denizli’nin Buldan ilçesindeki Tripolis Antik Kenti‘nde “Hoşgör’ün Kuşlarla Dansı” isimli dans gösterisi izleyenleri büyüledi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Atalayer ve Bezci Sanat Kurulunun Buldan Belediyesi işbirliği ile Eylül’ün ilk haftasında düzenlenen “Hoşgör’ü Dokuma Şenliği”nin yapıldığı antik kent Tripolis’te dansçılar Buldan’ın özel kumaşı olan hoşgör’den yapılan giysilerle yaptıkları gösteride kuşları canlandırdı.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Atalayer yönetimindeki İrem Sabanuç Gönül, Başak Özdemir Uysal, Vildan Tok Dereci, Ebru Dikmen Varol, Hüseyin Emre Birinci, Şenel Genç, Lütfiye Gül Gündüz, Maşide Lyochi, Feriha Işıldar Hekim, Esat Destanoğlu, Melike Güral, Nilüfer Ünay Çubukçu, Nigar Demirtay, Fatma Kaya, Cihan Gözel‘den oluşan Sanatsal Tekstil Tasarımcı ekip tarafından hazırlanan “Hoşgör’ün Kuşlarla Dansı” etkinliği 1-3 Eylül’de Buldan’da yapıldı.

HOŞGÖR’ÜN KUŞLARLA DANSI

Buldan’ın özel kumaşı olan ‘hoşgör’den yapılan giysilerle yaptıkları gösteride Şebnem Yüksel, Nilüfer Ormanlı, Dicle Doğan, Fırat Kuşçu, Doğanalp Dulkadir, Salih Usta, Gülnara Golovina, Özlem Kaya, Tuğba Özkul, Deniz Soyarslan, Erkan Akbulut, Seda Gürdoğa, Rüçhan Gürşen, Hülya Tekin Sanatsal Gösteri Ekibi yer aldı. Sanatsal Gösteri; Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Günay Atalayer ve Öğr. Gör. İrem Sabanuç Gönül sorumluluğunda, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservatuarı Mezunu dans eğitmeni Şebnem Yüksel’in sanatsal kurgusu ve yönetimiyle gerçekleşti. Tekstil ve Dans gösterisinde 16 Tekstil Tasarımcısı kostümleri ile; 13 dansçı müzik, ses, hareket görselliğinden oluşan ritm gösterisi ile yer aldı.

“Hoşgör’ün Kuşlarla Dansı“ projesi; Prof. Dr. Günay Atalayer yürütücülüğündeki “Bezce” Sanat Tasarım Kurulu işbirliğinde Buldan Belediyesi ile gerçekleştirildi. Gösterinin açılışında konuşma yapan Ömür Gedik; “gösterinin Buldan’da yaşayan kuşlar ile Buldan’ın dokumacılık geleneğinin ürünü olan ‘hoşgör’ kumaşının birlikteliği canlandırılarak geçmişten geleceğe bir kapı açmak, dokumacılığa zenginlik katmak, izleyenlere sanat ve yaşamın birlikteliğini göstermek, Yayla Gölü gibi doğal güzelliklerin korunmasına katkıda bulunmak için düzenlendi.” dedi. Böyle bir gösteri alanı olarak halen kazıların devam ettiği antik kent Tripolis’in seçilmesinin bir diğer amacının da antik kente ilgiyi arttırmak olduğunu ifade etti.

ÜÇ GÜN SÜREN ETKİNLİK

İlk gün; geçen yıl atölye çalışması ile çocuklar tarafından Hoşgör kumaşı üzerine yapılan mumlu batik çalışmalarını içeren “Kuşlar Yayladan Geçince, Kuşlar Hoşgör’e Konunca” isimli serginin açılış yapıldı. Daha sonra Buldan’a özgü bir kumaş olan Hoşgör’den Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından tasarlanan giysiler Tripolis antik kentinde “Hoşgör’ün Kuşlarla Dansı” adı altında sanatsal dans gösterileri ile sunuldu.

İkinci gün; Belediye El Sanatları ve Kültür Merkezi’nde Prof. Dr. Atıf Atalayer öncülüğünde “Kuşlar Tripolis’te” isimli çocukların katıldığı mumlu batik atölyesi açıldı. İlçe Stadyumu duvarlarında grafiti sanatçılarının gün boyu devam eden grafiti çalışmaları yapıldı. Özellikle hoşgörü felsefesi temelinde özgürlüğün ve karşı duruşun simgesi olan grafiti çalışmaları için İlçe Stadyumunun duvarları gençlerin kendilerini ifade edebilmeleri adına bu tür çalışmalara ayrıldı. “Geçmişe Dokunmak-Geleceği Dokumak” isimli dünden bugüne dokumanın konu edildiği Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Atalayer, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Meral Akkaya, Buldanlı Tekstilci İşadamları Ahmet Tuncay, İsmet Efeoğlu ve Bekir Sert‘in konuşmacıları olarak katıldığı bir Panel yapıldı.

Üçüncü gün; “Anadolu’ya Dokunan Bezler” çalıştayı gerçekleşti. Bayburt, Burdur, İzmir-Ödemiş, Rize-Güneysu, Siirt-Eruh, Sinop-Ayancık ve Trabzon’dan gelen yerel dokumacılar beraberlerinde getirdikleri dokuma tezgahları ile yörelerinin geleneksel kumaşlarını dokudular. Dokumacılara Buldanlı dokumacılar eşlik etti.

Hoşgör’ü Dokuma Şenliği ile ilgili olarak bilgi veren Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay şunları söyledi: “Buldan, 5000 yılı aşan dokumacılık geleneğini bugün de en yaygın şekilde sürdüren bir dokuma merkezidir. Bölgenin bulunduğu coğrafi özelliklerden dolayı pamuk, yün, keten gibi dokumanın ana maddelerine ulaşımın kolay olması, sıcak su kaynaklarının bol olması nedeniyle 5000 yıldır bu bölgede dokumacılık yapılmaktadır. Tripolis, Hierapolis, Laodikya gibi antik kentlerde yürütülen kazı çalışmalarında bu tezleri doğrulayan kalıntılara ulaşılmıştır. Bölgenin dokuma merkezi olan Buldan’da ipekli, pamuklu, yünlü ve keten kumaşların yanı sıra bunların karışımı ile de çok değişik kumaşlar dokunmuş ve halen dokunmaktadır. İpek ile pamuğun birlikte kullanılması ile ortaya çıkan bir kumaş olan “Hoşgör” Buldan’a özgü bir kumaştır.”

PROF. DR. GÜNAY ATALAYER

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Anasanat Dalı Dokuma Sanat Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Atalayer Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu 1973 mezunu. 1973-1975 yılları arasında Osman Kermen ve Ortakları Şirketinde dokuma tasarımcısı olarak çalıştı. 1975’de mezun olduğu Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okuluna asistan oldu. 1978-81’de “Buldan dokumaları” adlı tez çalışmasını bitirdi. 1983’de sanat yeterliği diploması aldı. 1986’de Yard. Doçent, 1996’da Doçent, 2001’de Profesör oldu. 5 kişisel, 9 grup sergisi açtı ve bir çok karma sergiye katıldı. Dokuma baskı tasarımı ve serbest tekstil sanatları, desen, hatıra eşya tasarımı alanlarında 7 ödül aldı. 1973’de Turizm Tanıtma Bakanlığı El Sanatları Yarışması II.lik Ödülü, 1976’da Yapı Kredi Bankası Desen Yarışması III.lük Ödülü, 1977’de Turizm Tanıtma Bakanlığı Hatıra Eşya Proje Yarışması II.lik Ödülü, 1979 III. İzmir Fuarı El Sanatları Sergisi Başarı Belgesi, 1988’de Vakko Döşemelik Perdelik Desen Yarışması I.lik Ödülü, 1993 Uluslararası 30. Troya Festivali Onur Belgesi, 1995’de Tur-Art 95 Büyük Ödülünü aldı. Buldan Dokumacılığı ve Buldan Dokuma Çeşitleri adlı kitabı basılmaktadır.

*****

Önceki

Şermin Güner Hoca Anılıyor

Sonraki

8 Eylül Cumartesi Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar