Hafize Elibollar Ortaç’ın Sergisi 16 Mayıs’ta açılıyor

Hafize Elibollar Ortaç’ın Sergisi

16 Mayıs’ta Açılıyor

Haber: Erol Ünal

Hafize Elibollar Ortaç‘ın “Sonsuz Döngü” isimli Resim Sergisi 16 -31 Mayıs 2019 tarihlerinde Büyük Kulüp’te açılacak. Serginin açılış kokteyli 18 Mayıs Cumartesi günü 17.00-19.00 saatleri arasında yapılacak.

Sergilerinde uzun zamandır “Nar” öğesini kullanan sanatçı bu sergide Varlığımızın Gerçeği “Sonsuz Döngü” temasını işlemiş. Hafize Elibollar OrtaçSonsuz Döngü” hakkında; ” Varoluşumuzda doğum, yaşam ve ölüm bu döngünün içinde sürer. Sonsuz döngünün içinde yaşam kendini dünya kurulduğundan beri tekrar etmektedir. Nar, doğum, hayat, çocuk, bolluk, bereket ve ölümün simgesi olarak kullanılmıştır. İran, Urartu, Mezopotamya ve Ege kültüründe edebi kaynaklarda sıkça sözü geçer ve sembolik önemi ön plana çıkar. Narın üzerinden çok sayıda aşk şiiri yazılmıştır. Antik Mısır’da insanlar ölünce yaşamın tekrar etmesi umuduyla narla birlikte gömülürlermiş. Grek mitolojisinde tanrıçalarla özdeşleşmiştir. Rhea, Hera, Aphrodit’le bütünleşmiştir. Demeter ve Persephone ile de birlikte anılır. Nar “Kan” kırmızısıdır, kan yaşamı temsil eder. Bu simge Titanlar tarafından yaralanan Dionysos’un kanından filizlendiğinin söylenceleri arasındadır. Nar bu yönüyle ”savaş kanı”nı simgelemektedir. Kadının üretkenliğinin de simgesidir nar. Bekaretin evlilikte kaybedilmesini simgeler. Kadını temsil eden narın içinde odacıklar beyaz perdeyle bölünmüş bir aileyi simgelemektedir. Narın her bir tanesi bir insan gibidir. Hiç bir tanesi diğerlerine benzememektedir. Tıpkı parmak izi gibi… Narın üzerine bir çok efsaneler söylenmiştir. Estetik açıdan narın görselliği zerafeti her zaman insanda farklı duygu ve anlamlar yüklemiştir. “ diyor.

Büyük Kulüp

Adres : Operatör Cemil Topuzlu Cad. No:42 Çiftehavuzlar/Kadıköy

HAFİZE ELİBOLLAR ORTAÇ Kimdir?

Hafize Elibollar Ortaç 1959’da Erzurum’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Ana Sanat Dalı’ndan 1983’de mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki sene Prof. Ercüment Tarcan’dan iç mimarlık eğitimi aldı. Ardından resme yöneldi. “Maltepeli Ressamlar Grubu”na katıldı. Yedi yıl çalıştıktan sonra İngiltere’ye gitti. Hastings’de dil eğitimi ile birlikte resim çalışmalarına hız verdi. Hastings Güzel Sanatlar Akademisi’nde bir yıl Prof. Tony Norman ve John Gott atölyesinde misafir öğrenci olarak devam etti . Türkiye’ye döndükten sonra resim ve seramik öğretmenliği yaptı. Maltepe’de kendi atölyesini kurdu. 9 kişisel sergi ve 100den fazla çeşitli karma sergilere katıldı. Eserlerinden bazıları yurtiçi ve yurtdışında özellikle de İngiltere, Fransa, Belçika, Yunanistan, Japonya, Çin ve Almanya’da özel koleksiyonlarda bulunmaktadır . Yurt içinde çeşitli çalıştaylarda da çalıştı Sanatçı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD), Sanatlar Müzesi Derneği, Görsel Sanatlar Vakfı (GÖRSAV) ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) Üyesidir. Halen kendi resim atölyesinde akademiye öğrenci hazırlamakta ve resim çalışmalarına devam etmektedir.

Sanatçı Maltepe’de açtığı atölyede resim çalışmalarına devam etmektedir. Hafize Elibollar Ortaç bu güne kadar 7 kişisel sergi açtı ve 100’e yakın karma sergiye katıldı. Eserlerinden bazıları yurtiçi ve yurtdışında özellikle de İngiltere, Fransa, Belçika, Yunanistan, Japonya, Çin ve Almanya’da özel koleksiyonlarda bulunmaktadır. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği – UPSD), Modern Sanatlar Müzesi Derneği, Görsel Sanatlar Vakfı – GÖRSAV, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği -BRHD üyesidir.

*****

Önceki

13 Mayıs 2019 Pazartesi Günün Sergileri

Sonraki

14 Mayıs 2019 S A L I  Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar