Habib Gerez’e “ Yaşam Boyu Sanat Ödülü” verildi.

Habib Gerez’e

“ Yaşam Boyu Sanat Ödülü” verildi.

Haber: Erol Ünal


Kadıköy Sineması Fuaye Sanat Galerisi’nde açılan 15 Nisan Dünya Sanat Günü Sanat Emekçileri Sergisi kapsamında “Yaşam Boyu Sanat Ödülü” Şair, Ressam Habib Gerez’e verilmişti. Kalimerhaba Uluslararası Dostluk, İşbirliği ve Tanıtma Derneği Proje Koordinatörü Umur Özlüer 68 yıldır yorulmadan fırça sallayan, hayatı boyunca şiire kalem koşturan bir sanat emekçisi ve bu yıl 14 Haziran’da 94. yaşına girecek olan Habib Gerez’i atölyesinde ziyaret ederek ödülünü teslim etti.

Kalimerhaba Derneği adına Umur Özlüer “Habib Gerez’in atölyesinde halen üzerinde boyası kurumamış paleti, başucunda şiir defteri durmakta. İşte bu özelliklerinden dolayı Kalimerhaba Derneği adına kendisini kutluyor ona yaşama enerjisi veren sanatı ile daha nice yıllar bir çok güzelliklere imza atmasını diliyoruz” diyerek Yaşam Boyu Sanat Ödülü”nü teslim etti.

HABİB GEREZ Kimdir?

Ressam, şair ve yazar… 1926 yılında İstanbul Ortaköy’de doğdu. 23. İlkokulu, Gaziosmanpaşa Ortaokulu, Kabataş Erkek Lisesinde ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. Hukuk Fakültesindeki öğrenimini sağlık sorunu nedeniyle tamamlayamadı. Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu’na misafir öğrenci olarak devam etti. Değişik okullarda öğretmen olarak çalıştı. 33’ü yurt dışında olmak üzere 142 kişisel sergi açtı. Sanat dünyasına ilk olarak yazdığı şiirlerle girdi, daha sonra gazete ve dergilerde birçok yazısı yayınlandı. Katıldığı yarışmalardan resim ve şiir dallarında altmış üç ödül aldı. Onüç şiir kitabı yayınladı. Şiirlerinin bir bölümü yabancı dillere çevrilerek kitap halinde basıldı. Basılmış elliye yakın kitabı vardır. Değişik gazete ve dergilerde altı yüzden fazla yazdığı makalelerin bir bölümü kitaplarında yer aldı.

Yapıtları Fransa’da Loukine (Arsonval ) Müzesi ile Troyes Güzel Sanatlar Müzesi’nde, Belçika’da Herstal Müzesi’nde, A.B.D’de Judah Magnes Müzesi’nde, İsrail’de Jewish Art ve Ben Ari Müzesi’nde ve Türkiye’de Selçuk Yaşar Müzesi ile Edirne Modern Sanatlar Müzesi’nde bulunmaktadır.

Türkiye’nin en çok ödül alan sanatçısı olmasının yanı sıra en alçak gönüllü sanatçısı olmasıyla da tanınır. “Sanatın kulu kölesiyim.” diyen sanatçı, “Böyle kölelik dostlar başına” diyor. İstanbul, Beyoğlu’ndaki evini müzeye dönüştüren Habip Gerez, her gelen sanat meraklısına ev-müze’sini gezdirmekten büyük haz duyuyor. Çok düzenli ciltlenmiş olarak sakladığı kendisiyle ilgili basın haberlerini, ödüllerini, anılarını ve resimlerini çok özenli bir şekilde arşivlemiş. Sanatı kendisine bir yaşam tarzı olarak seçmiştir.

Akademisyen unvanına sahip olup, yurtdışındaki altı Akademi’nin fahri üyesi ve Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Akademisi’nin Türkiye’deki temsilcisidir. 1998′ de İtalya’da düzenlenen ödül töreninde, adı geçen Akademi her yıl yalnızca bir kişiye verilen Avrupa Büyük Ödülü’nü, elli yıla yakın etkinlikleri nedeniyle kendisine vermiştir.

http://www.biyografya.com/biyografi/7624

*****

Read Previous

Babacanoğlu’ndan bir Öykü – HASAN ONBAŞI

Read Next

7 M A Y I S 2019 S A L I Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: