Göçebe Tuvaller, Ayvalık Olgay Sanat’ta

Göçebe Tuvaller,

Ayvalık Olgay Sanat Evi’nde

Haber: Erol Ünal

Fotoğraflar: Nergis Orhon Soydaner

Ayvalık, Cunda, Olgay Sanat Evi’nde Ressam Emine Alışık ile birlikte 47 ressamın 60 eseri ile katıldığı “Göçebe Tuvaller” Resim Sergisi açıldı. Resim sergisi ilçenin sanat hayatına renk getirdi.  “Göçebe Tuvaller” Resim Sergisi göçmen kuşların yolları üzerinde yapılan çalıştaylar ile insanlar arasındaki iletişimin eskiden olduğu gibi mesajcı kuşlarla yapılmasına dikkat çekiliyor.

Emine Alışık‘ın sahibi olduğu Olgay Sanat Evi’nde açılan koordinatörlüğünü Nergis Orhon Soydaner’in yaptığı sergi için Sanat Danışmanı Muhip Süeltürk; “Göçebe tuvaller uluslararası bağımsız sanatçı topluluğunun en önemli temaları Doğa-Kuşlar Göç yollar olup, toplumsal hafızanın geri dönüşümünü boya ile buluşturup sanatı yaymaktır. Yurt içi ve Yurt dışından çok sayıda sanatçı ile dönüşümlü olarak etkinliklerde bulunuyor, sanatla beraber doğayı korumaya dikkat çekiyoruz.

Yerel dokudaki bağlarımızın evrensele taşınmasında göç hali bu yolculukta geleceğe yarına ışık tutaç kaynak çalanı da tanıklamak, ilke edinmek görevimiz…  Ve bu topluluğun çalıştay bilinciyle ürettiği eserleri dünya sanat platformlarında tanıtmak, sergileme arzumuzdur. Uluslararası doğayı koruma örgütleri ile işbirliği yaparak sanatın her yönde faydasına dikkat çekmek istiyoruz.” dedi.

Sergiye Katılan Sanatçılar;

Ahmet Deveci, Asuman Şefkatlioğlu, Aydın Özat, Ayla Gürkan, Ayşe Saray, Ayşin Özen, Azniv Çoban, Dilek Kuyrukçu, Emel Yıldız, Emine Yavuzyılmaz, Eser Buğur, Figen Kayaoğlu, Filiz Özdemir, Gülay Özkamalı, Gülnur Efendioğlu, Hatice Soydan, Hayrettin Ökçesiz, İsmail Kurtlak, Metin Eker, Minciye Kaleli Aytekin, Muhip Süeltürk, Mümin Candaş, Necdet Şen, Nergis Orhon Soydaner, Nesrin İmamoğlu, Nilgün Tüzüntürk, Nouzha Bennani, Nuran İstanköylü, Oğuz Demir, Ömer Ertuğrul, Özlem Kalkan Erenus, Perihan Keki, Rukiye Yüceloğlu, Sabiha Ceri, Samiye Aslan, Selma Ergün, Serap Timoçin Uyuğ, Sevay Kocabal, Sevda Sevdalinka, Suna Boyoğlu, Suna Yılmaz Erdoğan, Şebnem Hacıalihafız, Şükrü Ertürk, Tuğba Aksezmener, Türkan Öztemur, Zehra Tin.

“Göçebe Tuvaller” Resim Sergisi, Olgay Sanat Evi’nde 27 Mayıs‘a kadar Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Olgay Sanat Evi

Adres : Mithatpaşa Mah. Çarşı Caddesi, 1. Sokak No:7, Cunda/Ayvalık 

*****

Read Previous

26 Mayıs 2022 Perşembe Günün Sergisi

Read Next

27 Mayıs 2022 Cuma Günün Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: